Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

początkujący jaszczurki

- - - - -  
Nowe Terrarium, budowa wnętrza oraz oświetlenie

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
2 odpowiedzi na ten temat

#1 Sharenn

Sharenn
  • Nowy terrarysta
  • Z nami od: 34 dni
  • Germany

Napisany 17 lipiec 2019 - 09:08

Witam wszystkich, jestem nowy na forum, posiadam smoka od grudnia zeszłego roku, kupiłem jak jeszcze był mały, 6 miesięcy, ostatnio trochę urósł i przydałoby mi się nowe terrarium.

Kupilem gotowe oczywiście do samodzielnego montażu, wymiary 150x60x60 i mam kilka pytań.

Jakie oświetlenie, czy do takiego terra wystarcza 2 żarówki, uvb i uva ? czy może dać świetlówkę ?  mam też Solar Glo 160w której nie używałem bo była za duża, nada się ? 

Podłoże mam trociny bukowe, może być czy lepiej piasek ?

Rośliny sztuczne się nadają czy nie bardzo ? 

Pewnie wiele osób pytało o to samo ale nie miałem czasu przejrzeć forum, dopiero co po pracy jestem i chciałem się zabrać za budowę wnętrza ale jednak poczekam na wasze odpowiedzi 

zanim się za to zabiorę, żeby czegoś nie zepsuć, później wstawię kilka zdjęć.

Liczę na konkretne odpowiedzi, 

Pozdrawiam

Podobne tematy: Nowe Terrarium, budowa wnętrza oraz oświetlenie     x

#2 Vulpes90

Vulpes90

Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

• Koordynator działów
  • Z nami od: 3170 dni
  • Polska / Opolskie / Kluczbork

Napisany 17 lipiec 2019 - 22:26

Jakie oświetlenie, czy do takiego terra wystarcza 2 żarówki, uvb i uva ? czy może dać świetlówkę ? mam też Solar Glo 160w której nie używałem bo była za duża, nada się ?

Do terrariów wysokich na 60 cm ja zwykłem polecać Arcadię T5 12% z reflektorem na całą długość lub 2/3 długości terrarium. Exo-Terra SolarGlo to niestety bardzo słabe lampy.

Exo-Terra
Załączony plik  Solar Glo.gif   50,73K   2 pobrań

Arcadia T5 12% z reflektorem
Załączony plik  Arcadia T5 z reflektorem.gif   123,11K   2 pobrań

Często polecane są też metalohalogeny, jednak wg mnie pasują one do znacznie wyższych terrariów. Do tak niskiego jak już to Lucky Reptile Bright Sun Desert 50W (tutaj mała uwaga Lucky Reptile Bright Sun Desert 35W ze względu na to, że skupia światło, a nie rozprasza jest w efekcie mocniejszy niż 50W) lub RepTech 35W, ale przy tej ostatniej lampie wyspa ciepła będzie na podłodze, a agamy jednak mimo wszystko lubią przebywać w wyższych partiach terrarium.

Polecam zerknąć:

https://www.terrarium.com.pl/26864-agama-brodata-pytania/40/

Podłoże mam trociny bukowe, może być czy lepiej piasek ?

Trociny bukowe są dość niebezpiecznym podłożem dla agam. Nie raz już weterynarze przestrzegali przed tego typu podłożem. Połknięte drewienka najczęściej kończą się operacyjnym wyciąganiem ich z żołądka agamy. O wiele lepiej sprawdzi się mieszanka piasku z gliną, albo podłoża takie jak podłoże celulozowe, czy Chipsi Ultra (nie mylić z Chipsi CareFresh Ultra).

Zamiast sztucznych roślinek zrób miejsce na doniczkę z np. bazylią lub innymi ziołami. Trzeba będzie taką doniczkę dość często wymieniać, ale agamy na pewno podziękują ;) Sztuczne roślinki mogą być po prostu zjedzone i mogą pojawić się z tego powodu jakieś problemy później.

#3 Sharenn

Sharenn
  • Nowy terrarysta
  • Z nami od: 34 dni
  • Germany

Napisany 20 lipiec 2019 - 01:55

Dziękuję bardzo za odpowiedź, później mam zamiar zacząć budowę, ale mam jeszcze kilka pytań, przeglądałem forum i wyczytałem kilka ciekawych rzeczy.

Terrarium mam z płyt OSB, czy powinienem pokryć lakierem ze 2-3 razy i jeżeli tak to czy lakier do jachtów jest do tego dobry?

To podłoże Chipsi Ultra to coś takiego? 

https://www.ebay.de/itm/Chipsi-Ultra-10-L-Streu-Nager-Einstreu-Nagerstreu/173094075229?hash=item284d35fb5d:g:sboAAOSwFnxaWPWa

Czy basen z wodą to dobry pomysł i jeżeli tak to jaka pompka do tego? 

Mam wielki korzeń który dostałem do starego terrarium w którym był wcześniej wąż, nie wiem jaki ponieważ właściciel go zaniedbał i kiedy go dostałem to był już wyschnięty :(

Korzeń trzymałem w piwnicy prawie rok i trochę tak jakby zalatuje piwnicą, można go wstawić czy pierwsze może jakoś wypalić w piekarniku czy wymoczyć w wodzie z solą, ktoś coś takiego pisał że tak robił i nie wiem co byłoby lepsze. 

Z góry dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam

Edit: pomalowałem już lakierem do płyt OSB

Edytowany przez Sharenn, 21 lipiec 2019 - 19:53.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).