Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

rozmnażanie

- - - - -  
inkubacja wahania temp.

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
19 odpowiedzi na ten temat

#1 muniek661

muniek661
  • Terrarysta
  • Z nami od: 5277 dni
  • Polska / Łódzkie / Łódź

Napisany 14 lipiec 2019 - 01:37

Witam. Pyt dot wahań temp w inkubatorze. (suchym)

Krótki opis inkubacji

Zrobiłem inkubator z płyt styropianowych ciętych gorącym nożem, Od środka wyłożyłem (wraz z pokrywą od wewnątrz) matą za grzejnikową.Wewnątrz jest kabel grzewczy 15w. Na kablu leży docięta szyba.   Na nim pojemniki szczelnie zamknięte z jajkami. Między pojemnikiem a wieczkiem papier do pieczenia aby ewentualna woda nie skraplała się na jaja, Czujka termometru i regulatora (rt-2) w jednym pojemniku bez jaj tylko do kontroli parametrów(wyposażenie pojemnika takie samo jak tych z jajami).

Wahania temp są następujące temp progowe 27,3C-28,5C Wnętrze pojemnika nagrzewa się maksymalnie do 28,5 już po tym jak regulator odłączy kabel grzewczy po czym w przeciągu około godziny temp spada do wspomnianych 27,3 i cykl się powtarza kolejną godzinę zajmuje mu nagrzanie wnętrza pojemnika do 28,5.

Precyzje podawanych parametrów termometru sprawdziłem w sposób wydaje mi się nie szablonowy. Czujkę termometru umieściłem pod pachą i po jakiś 15 min termometr wskazywał 36,6C więc założyłem że jak na termometr z lidla jest on przyzwoity :P

Jajka złożone przez samice które inkubują się już dłużej dość znacznie "urosły" w porównaniu z tymi "świeżo złożonymi"

Czy w waszych inkubatorach takie różnice temp również występują w trakcie pracy/spoczynku regulatora temp??

Czy takie wahania nie są zbyt wysokie ??( Jak na około 60 minut w których regulator temp załącza odłącza kabel grzewczy)

Z góry dziękuje za zainteresowanie tematem.

Pozdrawiam. muniek661

Podobne tematy: inkubacja wahania temp.     x

#2 VisibleNoise W hodowli

VisibleNoise

Koordynator w działach początkujący

• Koordynator działów
  • Z nami od: 2194 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Wrocław

Napisany 14 lipiec 2019 - 02:19

Dlatego najlepiej jest stosować termoregulator pulsacyjny, który wyeliminuje wachania. Podobno umieszczenie zakręconych butelek z wodą pod jajami (na zasadzie warstwy między kablem a czymś na czym by były pojemniki z jajami) niweluje te skoki i sprawia, że "przejścia" temperatury są znacznie bardziej łagodne, aczkolwiek nie testowałam tego, ponieważ ja akurat używam pulsacyjnego termostatu. Polecam też, jeśli nie zastosujesz opcji z butelkami, ustawić pojemniki z jajkami wyżej, na jakiejś platformie, wtedy nie będą się tworzyć aż takie różnice temperatur w samym jajku (w przypadku bezpośredniego grzania od spodu temperatura dołu jajka może być wyższa od góry, a to może zaszkodzić).

#3 muniek661

muniek661
  • Terrarysta

Napisany 14 lipiec 2019 - 02:59

Dzięki za pomoc. Na dniach dotrze do mnie mini lodówka ala redbull więc na dnie ułożę dodatkowo butelki z wodą. Polecacie jakiś konkretny model dostępny w PL regulatora pulsacyjnego??

#4 VisibleNoise W hodowli

VisibleNoise

• Koordynator działów

Napisany 14 lipiec 2019 - 11:05

Ja mam habistat pulse, ale nie za bardzo jest dostępny w Polsce. Chociaż może dystrybutor będzie miał.

#5 muniek661

muniek661
  • Terrarysta

Napisany 14 lipiec 2019 - 13:51

Dość droga impreza ale sąsiad elektronik z zamiłowania jest w trakcie budowy takowego cuda dla mnie. Jak dotrze do mnie lodówka witrynowa i będzie sprawna to może obejdzie się bez dodatkowego ogrzewania. Tylko termometr, Lodówka ma funkcje grzania i wbudowany wentylator. Więc możliwe że dość precyzyjnie uda sie ostawić temp.Wstawię wówczas butelki z wodą i może  nie będzie wahań temp.

Z ciekawości prześwietliłem 2 jaja które leża w inkubatorze najdłużej. Są bardziej pomarańczowe niż różowe czy żółte. Układu krwionośnego nie widziałem ale jajka są brudne od włókna kokosowego w którym zostały złożone, Z racji tego że to pierwsza próba rozmnożenia to może za bardzo przeżywam cały proces:)

#6 VisibleNoise W hodowli

VisibleNoise

• Koordynator działów

Napisany 14 lipiec 2019 - 14:27

A co to za jaszczurki?
I jak długo jajka są w inkubatorze?

#7 muniek661

muniek661
  • Terrarysta

Napisany 14 lipiec 2019 - 14:44

Gekon lamparci.

W inkubatorze 45 dni.

#8 VisibleNoise W hodowli

VisibleNoise

• Koordynator działów

Napisany 14 lipiec 2019 - 15:14

A to jak już tak długo są i jaja urosły to raczej nie masz się czym martwić. Najlepiej prześwietlać tak z tydzień czy dwa po złożeniu, wtedy najlepiej powinno być widać zarodek. Tak wygląda tygodniowe jajko gekona orzęsionego:

Załączone pliki

#9 muniek661

muniek661
  • Terrarysta

Napisany 14 lipiec 2019 - 15:20

A to mnie uspokoiłaś:) Jajka wyglądają podobnie jak to z miniaturki tylko bardziej pomarańczowe i fakt faktem dość znacznie urosły. Czekam na pierwsze klujki. Tylko przy tych wahaniach temp nie wiem czy te 50-55 dni z opisu gatunkowego będzie miało racje bytu :)

Ja zaraz po złożeniu przez samice prześwietlałem aby zobaczyć czyj est tarcza zarodkowa i na tym kończyłem RTG xD

#10 VisibleNoise W hodowli

VisibleNoise

• Koordynator działów

Napisany 14 lipiec 2019 - 15:28

Właśnie ostatnio dwa razy miałam sytuację, ale u orzęsków, że tarczka pojawiła się dopiero po dwóch czy trzech dniach, dlatego ja zazwyczaj prześwietlam po złożeniu, a później po około tygodniu, a na dalszych etapach inkubacji zazwyczaj już nie trzeba.

Generalnie nie jest tak źle z tymi wahaniami, myślę że nie opóźnią jakoś szczególnie klucia.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).