Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

warunki hodowli

- - - - -  
Utrzymanie terrarium

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
16 odpowiedzi na ten temat

#1 PaniBozia

PaniBozia
  • Nowy terrarysta
  • Z nami od: 11 dni
  • Polska / Podkarpackie / Rzeszów

Napisany 11 lipiec 2019 - 05:59

Witam, tydzień temu adoptowałem dorosłą zbożówkę wraz z terrarium, mam kilka pytań co do utrzymania warunków w terra i zachowania węża. Czy jest jakiś sposób utrzymania wilgotności w terrarium na w miarę stałym poziomie? Spryskuje codziennie przed wyjściem do pracy osiągając 60-65% procent wilgotności ale po powrocie schodzi to do 40%, moim zdaniem wynika to z ogrzewania terrarium żarówkami, odnośnie temperatur panujących w terra:grzane żarówka 60W oraz na noc (choć na razie nie używam bo temperatura w ciągu nocy nie schodzi poniżej 25°) promiennik ciepła.Temperatury w Terra to: 31-29 bezpośrednio pod żarówka, korzeń 27-29°, podłoże w cieplejszej części 26° w chłodniejszej od 23-25°(wszystko mierzone pirometrem więc na pewno dane poprawne, termometr pokazuje 28° temperatury powietrza). Dogrzewać chłodniejszą część czy już nie kombinować i zostawić wężowi wybranie najlepszego dla siebie miejsca? I trzecie ostatnie pytanie: wiem że wąż po przeprowadzce może być zestresowany i płochliwy ale zaraz po zainstalowaniu w mieszkaniu była bardzo ciekawska i ruchliwa a po karmieniu strzeliła focha, zakopała się w podłoże i od czasu do czasu tylko wystawi łepek.Dać jej trochę czasu po prostu czy szukać winy w złych warunkach terra?
Z góry dziękuję za pomoc i przepraszam jeśli zadaje głupie pytania ale dopiero uczę się opieki nad wężem :)

Podobne tematy: Utrzymanie terrarium     x

#2 VisibleNoise Online W hodowli

VisibleNoise

Koordynator w działach początkujący

• Koordynator działów
  • Z nami od: 2165 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Wrocław

Napisany 11 lipiec 2019 - 07:44

Przede wszystkim... Zbożówek się nie spryskuje, ma być wilgotność pokojowa, nawet jak wynosi 40%. Można dodać wilgotną kryjówkę albo duży basenik, ale nie spryskiwać.

Jakie masz podłoże? I jak są zabezpieczone żarówki? Pokaż zdjęcie terrarium. Mam duże wątpliwości czy warunki w terrarium są ok, niestety.

#3 PaniBozia

PaniBozia
  • Nowy terrarysta

Napisany 11 lipiec 2019 - 08:38

Źle się wyraziłem z tym spryskiwaniem, nawilżam tylko korzeń żeby woda z niego odparowywała powoli i była odpowiednia wilgotność, podłoże jest z kostki kokosowej, zdjęcie za chwilę wstawię, zaznaczam tylko że w tych warunkach wąż mieszkał przynajmniej ostatnie 3 lata (tak twierdził gość od którego go wziąłem) jeśli sugerujecie zamiany to dostosuje terrarium ale w przyszłym roku planuję zrobić większe terrarium i lepiej urządzone więc jeżeli są to warunki wystarczające na tę chwilę to wolałbym się wstrzymać z ulepszeniami.

#4 VisibleNoise Online W hodowli

VisibleNoise

• Koordynator działów

Napisany 11 lipiec 2019 - 08:42

Podłoże jest nieodpowiednie. Przy dobrych warunkach (tzn wilgotność pokojowa) to podłoże pyli i może prowadzić do chorób dróg oddechowych. A jeśli chodzi o żarówki, bo nie wspomniałeś, jeśli nie są zabezpieczone to tylko kwestia czasu aż wąż się oparzy.

#5 PaniBozia

PaniBozia
  • Nowy terrarysta

Napisany 11 lipiec 2019 - 08:45

Żarówki z osłonami, pytałem o to poprzedniego właściciela, nie oparzył się do tej pory więc może i teraz się nie oparzy, wydzierać podłoże i zmieniać? Mam dzisiaj dużo czasu więc wszystko mogę załatwić.

Załączone pliki

Edytowany przez PaniBozia, 11 lipiec 2019 - 08:53.

#6 VisibleNoise Online W hodowli

VisibleNoise

• Koordynator działów

Napisany 11 lipiec 2019 - 08:55

@PaniBozia Dobrze by było i więcej nie "nawadniaj" terrarium. Wszystkie podłoża typu chipsi snake, lignocel, aspen, trociny odpylone się nadadzą (tylko nie jakieś drewienka, np.: bukowe odpadają), a jak na razie nic nie masz to mogą być ręczniki papierowe.

Jeśli osłonki są porządne to nie powinien się oparzyć. Ja generalnie nie jestem za grzaniem węży naziemnych żarówkami, jeśli nie ma takiej potrzeby, dobrze zabezpieczony kabel jest moim zdaniem bezpieczniejszy, szczególnie, że za wysoka temperatura też szkodzi gadom, a niestety bardzo często nie są na tyle mądre, żeby wiedzieć że jest im za gorąco - może to brzmieć dziwnie, ale poparzenia czy wymioty z powodu za wysokiej temperatury (pomimo, że węże miały do wyboru zimniejsze miejsce) zdarzają się często.

A i nie zauważyłam wcześniej pytania - nie dogrzewaj zimniejszej części.

To nie są osłonki na żarówki, aktualnie są bardzo niebezpieczne, w każdej chwili wąż może się poparzyć - do jak najszybszej zmiany.

#7 PaniBozia

PaniBozia
  • Nowy terrarysta

Napisany 11 lipiec 2019 - 08:55

Dobra, rzuć proszę okiem na te osłonki, jeśli są ok to zostają jak nie zaraz lecę do sklepu po podłoże to i coś z żarówkami się zrobi, tak jak mówię, kable docelowo będą w nowym terrarium jeśli nie ma potrzeby teraz to bym się wstrzymał, dzięki za pomoc
(Zdjęcie wrzuciłem wyżej)

Edytowany przez PaniBozia, 11 lipiec 2019 - 08:56.

#8 VisibleNoise Online W hodowli

VisibleNoise

• Koordynator działów

Napisany 11 lipiec 2019 - 08:58

https://image.ceneostatic.pl/data/products/49713771/i-trixie-oslona-na-zarowke-do-terrarium-rozmiar-s.jpg   Tak wygląda osłonka na żarówkę, która zabezpiecza przed poparzeniem, nie wiem jak ta którą wysłałam, ale powinna być wykonana z materiału, który się nie nagrzewa.

Jak duży jest wąż? Dorosły jak mniemam, czyli coś koło 120cm? A jak duże jest terrarium? Bo patrząc na rozmiar żarówek wydaje się małe.

#9 PaniBozia

PaniBozia
  • Nowy terrarysta

Napisany 11 lipiec 2019 - 08:59

Wąż ma 140cm (znowu opieram się na danych od poprzedniego właściciela) terrarium ma około metra szerokości,50 cm głębokości i 60 wysokie.

#10 VisibleNoise Online W hodowli

VisibleNoise

• Koordynator działów

Napisany 11 lipiec 2019 - 09:02

@PaniBozia Dziwne, bo na zdjęciu, szczególnie w porównaniu do higrometra wydaje się znacznie mniejsze, no ale skoro wymiary są takie jak piszesz to jest ok. 

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).