Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


terrarium - rośliny

- - - - -  
Duża wilgotność a fikusy i paprocie
 • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
4 odpowiedzi na ten temat

#1 Mishaszu

Mishaszu
 • Terrarysta
 • Z nami od: 75 dni
 • Polska / Mazowieckie / Warszawa
 • Płeć: Mężczyzna

Napisany 28 czerwiec 2019 - 16:29Hej,

Mam problem w terrarium z 3 różnymi roślinami. Wydaje mi sięze problemem może być wilgotność i ew. fakt, ze niektóre doliny  posadzone bezpośrednio w podłożu.

Przez około 3 tygodnie utrzymywałem w terrarium wilgotność na poziomie 80-95%. Po tym czasie miałem kryzys z pleśnią, w tej chwili wyjąłem z terrarium wszystkie pleśniejące elementy wystroju i staram się utrzymywać wilgotność na poziomie 70-80%.

Konkretnie problem mam z Nefrolepis exaltata i Ficus montana. Oba posadzone  bezpośrednio w podłożu (mieszanka włókien kokosowych, zmielonych liści, korzeni i gałęzi, piasku i suplementu wapna), o ile fikusy mają się tak sobie od samego początku (powoli żółkną kolejne liście) to Nefrolepis po prostu wyglądają mniej witalnie.

Na razie roślinki wyjąłem z terrarium, zamierzam przygotować im odpowiednie doniczki z drenażem i umieścić w terrarium w doniczkach. Starałem się znaleźć jakieś konkretne informacje jak dbać o te rośliny, ale nie znalazłem nic konkretnego... wiec pytanie, jak o nie dbać? Czy ogólne zasady postępowania z fikusami i paprociami wystarcza?

Do tego mam problem z Tilladsia lonantha której dolne liście zaczęły podgniwać /  miękkiebrązowe i wilgotne. Na razie również wyjąłem je z terrarium, do lekkiego przeschnięcia.

W terrarium pozostały Tilladsia schiedeana i bromelie (Guzmania tala, Neoregelia Dark Spot, Neoregelia hybrid SP i Viresea racineaktóre wyglądają, jakby miały się dobrze (poza Guzmania, wszystkie mają korzonki na wierzchu).

No i tutaj mój główny problem. Wydaje mi się, ze problem z roślinami wynika ze zbyt dużej wilgotności, przy czym terrarium docelowo ma być dla Phyllobates vittatus. Na razie zamierzam utrzymywać wilgotność na poziomie 70-80% i rzadziej spryskiwać oplątwy, fikusy i paprocie, ale jak to pogodzić z wyższa wilgotnością dla ząbek i zamontowaniem deszczownicy?

Podobne tematy: Duża wilgotność a fikusy i paprocie     x


#2 madly

madly
 • Terrarysta
 • Z nami od: 856 dni
 • Polska / Pomorskie / Gdańsk
 • Płeć: Mężczyzna

Napisany 01 lipiec 2019 - 14:20

Czy masz drenaż  na dnie terrarium? Jak wygląda u Ciebie podłoże, z czego warstwa ziemi, jak mocno jest zbita?  Zrób zdjęcie terrarium, może coś podpowiemy. T. ionatha jak jest przyczepiona (do czego). Kolejne pytanie, czy terra jest bioaktywne, czy masz jakąś ekipę sprzątająca?

Po załóżeniu terrarium w początkowym okresie wychodzą elementy pleśniejace, o ile nie ma jakiś przeciwskazań dla elementów wystroju rślin lub podłoża, to po jakimś czasie sytuacja stabilizuje się. Bioaktywność mocno pomaga, redukując liczbę pleśni.


#3 Mishaszu

Mishaszu
 • Terrarysta
 • Z nami od: 75 dni
 • Polska / Mazowieckie / Warszawa
 • Płeć: Mężczyzna

Napisany 02 lipiec 2019 - 15:25Jak już pisałem wcześniej, warstwa ziemi składa się z: mieszanka włókien kokosowych, zmielonych liści, korzeni i gałęzi, piasku i suplementu wapna.
Wszystkie elementy, które pozyskałem sam (liście, korzonki, gałęzie) były gotowane około 2h w solance, płukane, a potem suszone przed dodaniem do całej mieszanki.
 
Nie wiem, jak profesjonalnie określić poziom ubicia ziemi. Po wymieszaniu składników została luźno włożona do terrarium bez dodatkowego ugniatania. Drenaż na dnie terrarium ma około 2-3cm grubości i jest rozdzielony agrotkanina od ziemi. Na dnie terra nie zbiera się woda, ziemia jest wilgotna, ale nie mokra. Staram się zmniejszyć w tej chwili jej wilgotność poprzez ograniczenie podlewania (jak pisałem, trzymam wilgotność około 70% i podlewam tylko bromelie do liści).
 
Jeśli chodzi o bioaktywnosc to 2 tygodnie temu zasiedliłem w terrarium skoczogonki (allegro, 250ml), czasami widuje pojedyncze sztuki, ale ciężko mi to nazwać dużą aktywnością. Ponieważ, nie chciałbym przegiąć z tymi sprzątaczami, zamierzałem pozostawić im samym powiększenie populacji. Dodatkowo poza krocionogami w terrarium jest parę skulic. Myślałem również o dodaniu paru sztuk Thermobia domestica. Na karaczany nie ma szans.
gallery_104760_4656_48887.jpg
gallery_104760_4656_82548.jpg
gallery_104760_4656_103447.jpg

Edytowany przez Mishaszu, 02 lipiec 2019 - 15:27.

#4 madly

madly
 • Terrarysta
 • Z nami od: 856 dni
 • Polska / Pomorskie / Gdańsk
 • Płeć: Mężczyzna

Napisany 06 lipiec 2019 - 06:14

Podłoże, upewniałem się,  że nie jest zbite, sam skład wydaje się OK. Podłoże powinno być luźne i przewiewne, w stylu wyściółki w lesie. Wtedy nie zaczną się problemy z beztlenowcami i bagiennym zapaszkiem.

 

Dobrze, że umieściłeś zdjęcia. Czy to terrarium ma wentylację jakakolwiek na dole, czy tylko na górze? Jeśli jest tylko górna, to mamy przyczynę bardzo wysokiej wilgotności i tendencji do pleśnienia. Jeśli jest tylko górna, to remedium może być zamocowanie dwóch wentylatorów komputerowych 12 cm, cichych wolnoobrotowych ustawionych regulatorami obrotów (komputerowymi) na wolne obroty, jeden wentylator wwiewa z góry, w drugim rogu wyciąga powietrze. Ruszenie delikatne (bez wiatru) masy powietrza powinno pomóc. Inną metodą jest zastosowanie kanałów z wlotem i wylotem powietrza tuż nad podłożem, ale tutaj masz już całość zrobioną i nie ma sensu rozwalanie całej (ładnej) ścianki.

 

 

Kolejna rzecz. Korzenie naszych drzew są mało odporne na pleśnienie. Moczenie w solance pomaga z moich doświadczeń na krótko. Mam co prawda u siebie duże kilka korzenie wyciągniętych z Bałtyku po długotrwałym wymoczeniu w słonej wodzie, ale mają one tendencję do czernienia i pleśnienia w miejscach, które są stale wilgotne, np. obłożone mchem - wokół czernieją i stąd unikam dla nich takich okładów. Próchnieją też szybko. Niestety w terrariach tropikalnych korzenie powinny być z tych akwarystycznych lub dębu korkowego tak, by były w pełni odporne na wilgoć. Lepiej je wymienić zwłaszcza, że zapewne juz są wyraźne z tym problemy.

 

Terra bardzo ładne, ciut słabo oświetlone, ale to może efekt ze zdjęcia. Jacy mieszkańcy są/będą?


#5 Mishaszu

Mishaszu
 • Terrarysta
 • Z nami od: 75 dni
 • Polska / Mazowieckie / Warszawa
 • Płeć: Mężczyzna

Napisany 08 lipiec 2019 - 20:14

Tutaj może lepiej będzie widać pełne oświetlenie. Niestety, ale forum nie pozwala na łatwe dodawanie zdjęć w dobrej jakości:

full_light_1_mini.jpg

 
Całość jest oświetlana lampa vivagrow w trybie imitacji pór dnia, przez co zwłaszcza wieczorem przy zewnętrznym oświetleniu, może wydawać się, że w terrarium jest nieco ciemniej. Myślałem o zamontowaniu dodatkowego led'a do podświetlenia, ale odkryłem, że cykl pór dnia bardzo pozytywnie wpłynął na aktywność krocionogów.
Planowałem kupić wiatrak z aukcji: https://allegro.pl/oferta/wentylacja-wentylator-do-terrarium-z-dysza-magnes-7617290447, ale po sprawdzeniu wiatraków komputerowych stwierdzam, że to znacznie droższa wersja takiego właśnie wiatraka tylko z ładniejszą obudowa.
 
Zastanawiam się, co jeszcze mógłbym zrobić, aby zwiększyć przepuszczalność podłoża. Czy np. wymieszanie podłoża z keramzytem ma sens?
 
Terrarium docelowo ma być dla Phyllobates vittatus i Archispirostreptus gigas (krocionogi już mieszkają), poza nimi ekipa sprzątająca. Zanim jednak wprowadzę żabki, chciałem ustabilizować sytuacje z wilgotnością, zamontować deszczownice, mały ciek wodny i dosadzić więcej roślin oraz przygotować więcej kryjówek.
W tej chwili poza krocionogami i ekipa sprzątająca w terrarium żyją niewielkich rozmiarów muszki na które nie mam pomysłu.

Edytowany przez Mishaszu, 08 lipiec 2019 - 20:17.


0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).