Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

początkujący owady

jaki gatunek wybrać+transport

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
7 odpowiedzi na ten temat

#1 Grzechuant

Grzechuant
  • Nowy terrarysta
  • Z nami od: 85 dni
  • Polska / Lubelskie / Zamość

Napisany 24 czerwiec 2019 - 10:49

Cześć, od kilku tygodni planuję zacząć hodowlę mrówek. Będzie to moja pierwsza hodowla. Sporo przeczytałem już w internecie, jednak dalej nie mogę się zdecydować na kupno konkretnego gatunku. Ciekawią mnie takie gatunki jak: Camponotu lateralis, Pheidole Pallidula, Messor barbarus, Camponotus ligniperda, a najbardziej imponują mi Camponotus nicobarensis. Mam jednak nietypowy problem jak na początkującego hodowcę. Praktycznie wszyscy hodowcy chcą, żeby ich hodowle był jak największe. Tymczasem ja niekoniecznie, wszystko wiąże się z wyjazdem na studia za rok. Będzie się to wiązało z przewożeniem mrówek, być może kilka razy w roku.(Bus, samochód?) Nie wiem ile razy będę zmieniał miejsce zamieszkania w ciągu najbliższych kilku lat. Obawiam się, czy transport rozbudowanej kolonii mówek złożonej z kilku gniazd i aren nie będzie problematyczny. Prosiłbym kogoś doświadczonego o wypowiedź na ten temat. Może lepiej zająć się jakimś gatunkiem rodzimym zajmującym mniej miejsca? Jednak naprawdę zaciekawiły mnie te egzotyczne mówki. Ponadto nie wiem ile w przypadku danego gatunku będę musiał zapewnić przestrzeni, ile aren i gniazd kupić w przeciągu kilku lat. Wiele stron podaje sprzeczne informacje co do liczebności gatunki, na jednej jest 10 tys, a na drugiej ... 50 tys (w co wątpię).  Ile miejsca będzie potrzeba przy mniej więcej maksymalnej liczebności? Słyszałem, że wiele gatunków rozwija się bardzo szybko. 

Podobne tematy: jaki gatunek wybrać+transport     x

#2 VisibleNoise W hodowli

VisibleNoise

Koordynator w działach początkujący

• Koordynator działów
  • Z nami od: 2223 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Wrocław

Napisany 25 czerwiec 2019 - 10:05

Rodzime też zajmują dużo miejsca. 

Jeśli chcesz się przeprowadzać kilka razy w roku to na twoim miejscu odpuściłabym sobie mrówki. Przy formikariach często wystarczy jeden zły ruch i wszystko jest w proszku (szkło, gips), przewożenie dużych kolonii wiąże się z ogromnym ryzykiem. Pomijając już fakt, że dla samych mrówek to stres i ryzykujesz utratą królowej.

Co do liczebności kolonii to nikt Ci jednoznacznie nie powie, bo u każdego kolonia będzie rozwijać się w innym tempie. 

#3 docfaq W hodowli

docfaq
  • Pomocny
  • Z nami od: 665 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 25 czerwiec 2019 - 16:41

Sprawa transportu jest do rozwiązania. Oczywiście wiąże się to z ryzykiem utraty królowej, uszkodzenia gniazda, ucieczki mrówek i tak dalej, ale na pewno zdajesz sobie z tego sprawę.

Myślę, że najważniejszym będzie kupienie odpowiedniego gniazda niepołączonego z areną. Nie może być ono szklane i betonowe raczej też nie. Chyba najlepsze byłoby poziome w technologii druku 3D. Takie gniazdo na czas transportu wystarczy owinąć grubszą warstwą folii bąbelkowej, ułożyć poziomo i mieć przy sobie, by ograniczyć niepotrzebne wstrząsy i niebezpieczne wahania temperatury. Turbulencje podczas podróży będą głównym zagrożeniem. Areny powinieneś przewozić w takim wypadku osobno lub mieć stacjonarnie w miejscach, między którymi będziesz podróżował (zakładam, że chodzi o powroty do domu na czas wolnego). Niektóre gniazda są naprawdę ogromne i rozbudowane, można też zamówić odpowiednio duże, więc możliwe, że będziesz musiał się martwić tylko jednym przez ten cały czas. 

Możliwe jest też hodowanie niezbyt liczebnych gatunków jak Leptothorax spp., Temnothorax spp., D. quadripunctatus, F. rufibarbis, gatunków, które się wolno rozwijają (Camponotus spp.), dzięki czemu do czasu końca studiów kolonią wciąż może mieć akceptowalne przez Ciebie rozmiary. Innym sposobem jest spowolnienie wzrostu przez trzymanie w niższej temperaturze (na egzotyczne gatunki i Camponotus spp. myślę, że będzie idealne) oraz ograniczanie ilości białka, przez co będą wychowywać mniej liczne pokolenia robotnic. 

Warto też mieć na uwadze to, że mrówki można pozostawić na okres kilku tygodni bez opieki, podając uprzednio odpowiednio duże zapasy miodu i wody, co powinno zmniejszyć częstość ich transportowania. 

Edytowany przez docfaq, 25 czerwiec 2019 - 16:42.

#4 Grzechuant

Grzechuant
  • Nowy terrarysta
  • Z nami od: 85 dni
  • Polska / Lubelskie / Zamość

Napisany 26 czerwiec 2019 - 18:17

Po głębszej analizie zdecydowałem kupić egzotyki dopiero gdy ustabilizuję swoją sytuację mieszkaniową. Zanim to zrobię nabiorę doświadczenia na Temnothorax, które dla mnie również będą ciekawe :) nie wiem tylko jeszcze jaki rozmiar gniazda wybrać.

Edytowany przez Grzechuant, 26 czerwiec 2019 - 18:17.

#5 aveezi

aveezi
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2283 dni
  • Polska / Małopolskie / Chełmek

Napisany 26 czerwiec 2019 - 19:37

Temno i podobne mrówki to jedyne które nadają się do hodowli w domu .... zawsze mnie ciekawi co się dzieje z  olbrzymimi koloniami Messor, Pheidole, niger i podobnych.

#6 docfaq W hodowli

docfaq
  • Pomocny
  • Z nami od: 665 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 26 czerwiec 2019 - 19:40

Dostają duże wiwarium. ;) 

#7 aveezi

aveezi
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2283 dni
  • Polska / Małopolskie / Chełmek

Napisany 26 czerwiec 2019 - 19:54

Tija a ciekawe jak z zimowaniem.

#8 antkeeper_pl

antkeeper_pl
  • Terrarysta
  • Z nami od: 319 dni
  • Polska / Śląskie / Żywiec

Napisany 27 czerwiec 2019 - 09:33

Mało kto ma duże kolonie, Ci co mają duże kolonie posiadają duże formikaria. Zimowanie nie stanowi najmniejszego problemu, odpinasz gniazdo i gotowe. Messor nie musisz zimować. 

Co do wyboru mrówek, to jeżeli zależy Ci na małym przyroście, małej koloni i dużych mrówkach to poszedłbym w C. lingiperda lub C. herculeanus. Przez pierwszy rok to kilkanaście - kilkadziesiąt mrówek. Przyrost możesz regulować temperaturą, pokarmem. Podczas zimowania masz urlop od mrówek na 2-3 miesiące lub więcej. Przewożenie też nie stanowi większego wyzwania z wyjątkiem wysokich temperatur lub mrozów.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).