Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

zdrowie

- - - - -  
Guzek(?) i podejrzenie jakiegoś urazu, choroby

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
5 odpowiedzi na ten temat

#1 Oskarinieke

Oskarinieke
  • Terrarysta
  • Z nami od: 619 dni
  • Polska / Kujawsko-pomorskie / Toruń

Napisany 10 maj 2019 - 09:10

Data zakupu: 05.05.2019
Pochodzenie: CB
Długość ciała (w centymetrach, od czubka głowy do ogona, informujemy o ewentualnych ubytkach): około 11cm
Waga: nieznana, nie ważyłem
Liczba osobników: 10
Wielkość terrarium: 50x50x70
Rodzaj podłoża: włókno kokosowe
Temperatura dzień - ok 28* noc - ok 24*
Wilgotność (w %): ok 75%
Oświetlenie: bez UVB, 05.05.19, 13 godzin dziennie
Suplementy (opcjonalnie, podajemy nazwę suplementu i producenta): Zoo Med Repti Calcium bez D3, Zoo Med Reptivite z D3
Żywienie (rodzaj pokarmu, ilość, wielkość, częstotliwość podawania): karaczan turecki i świerszcze, do 1-2 cm, podawane codziennie lub prawie codziennie
Ostatnia wylinka:nie było
Badanie kału: nie było
Zdjęcia:
Załączony plik  IMG_20190510_095028.jpg   43,44K   2 pobrań Załączony plik  IMG_20190510_084904.jpg   48,05K   2 pobrań Załączony plik  IMG_20190510_084913.jpg   44,03K   2 pobrań Załączony plik  IMG_20190510_085011.jpg   52,23K   2 pobrań
Opis problemu: Gekon wygląda tak jak na zdjęciach, czy wie ktoś co to może być? Czy to jakaś choroba czy uraz? Mój drugi powód do zmartwień to swojego rodzaju "guzek". Gekon miał go prawdopodobnie od momentu kupna, lecz zauważyłem to na drugi dzień. Wcześniej nic poza tym "guzkiem" nie było i nie był taki krzywy. Został odseparowany od reszty, był aktywny cały czas, nawet teraz gdy jest odseparowany. 

Podobne tematy: Guzek(?) i podejrzenie jakiegoś urazu, choroby     x

#2 Oskarinieke

Oskarinieke
  • Terrarysta

Napisany 10 maj 2019 - 11:32

Gekon zdechł jakieś 15 minut temu... zaczął biegać szybko po pojemniku i hałasować, potrwało to z pół minuty, podszedłem i ujrzałem gekona leżącego na plecach, odwróciłem go ale było już za późno. Jak leżał jeszcze na plecach to widziałem coś czerwonego na jego "przyssawkach". Jeśli to roztocza to co powinienem zrobić poza wyczyszczeniem terrarium. Warto zabierać go w ogóle na sekcję?

EDIT: Zdjęcia "tych czerwonych". Załączony plik  IMG_20190510_131825.jpg   29,33K   2 pobrań Załączony plik  IMG_20190510_131618.jpg   31,31K   2 pobrań

Edytowany przez Oskarinieke, 10 maj 2019 - 12:37.

#3 Vulpes90

Vulpes90

Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

• Koordynator działów
  • Z nami od: 3202 dni
  • Polska / Opolskie / Kluczbork

Napisany 11 maj 2019 - 06:26

To czerwone to roztocza. Gekon ogólnie nie wyglądał za dobrze na pierwszych zdjęciach. Urazy wyglądają na mechaniczne, albo gekon żył z innymi, które go pogryzły, albo są to oparzenia od lampy. No i ogólnie strasznie chudo wygląda. Takie guzki najczęściej się tworzą przy niedoborach wapnia, albo przy zaczopowaniu. Gekon raczej od samego początku był skazany na śmierć, nie zawsze da się wyprowadzić takiego osobnika ze złego stanu.

Co do terrarium obserwuj, czy nie pojawiają się gdzieś czerwone kropki. Można wymienić podłoże, ale można też próbować je przesuszyć. Jeśli terrarium postoi przez jakiś czas puste, to roztocza też znikną, bo nie będą miały się czym żywić. Można też poszukać i kupić roztocza Hypoaspis, które zaatakują wszystkie drobne zwierzęta, a jak skończy się pożywienie to same padną.

#4 Oskarinieke

Oskarinieke
  • Terrarysta

Napisany 11 maj 2019 - 09:00

Gekon raczej nie był gryziony, o lampę nie miał jak się poparzyć. Jego skóra wyglądała podobnie przy kupnie, może jak siedziały razem przed zakupem na targach w mniejszym pojemniku to wtedy się gryzły. Czy suszyć podłoże z gekonami czy gekony osobno i wtedy suszyć? Nad drapieżnymi roztoczami sam myślałem tylko trudno u nas w kraju o jakieś mniejsze ilości, bo raczej niepotrzebne mi 10 000 szt :P Zostawiłbym terra puste żeby roztocza pozdychały, ale nie mam pojemnika żeby je gdzieś "przesiedlić".

#5 Vulpes90

Vulpes90

Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

• Koordynator działów
  • Z nami od: 3202 dni
  • Polska / Opolskie / Kluczbork

Napisany 11 maj 2019 - 10:51

Zapytaj tutaj, może akurat będą sprowadzać: http://www.e-bazyliszek.pl/index.php?id_product=180&controller=product

Jeśli suszyć to bez gekonów, można też wszystko wyjąć, przemyć, wymienić podłoże i też powinno wystarczyć. Ewentualnie wybrać się do weterynarza, tam też dostaniesz jakiś środek na roztocza.

#6 Oskarinieke

Oskarinieke
  • Terrarysta

Napisany 11 maj 2019 - 11:24

Porozglądałem się po terrarium i raczej żadnych roztoczy nie ma, jak jakiś gekon siedział na szybie to też podejrzałem i żadnych roztoczy u nich nie ma. Słyszałem że można wykąpać gekony w jodopowidonie, jak to się ma do środków na roztocza od weta i czy te środki są raczej do terra czy dla zwierząt też? Jeśli można stosować na gadach i na terrarium to wolałbym użyć, tak dla świętego spokoju.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).