Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

początkujący ptaszniki

- - - - -  
Pterinopelma sazimai, N. incei gold

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
9 odpowiedzi na ten temat

#1 Dominik95

Dominik95
  • Terrarysta
  • Z nami od: 89 dni
  • Polska / Śląskie / Jaworzno

Napisany 09 maj 2019 - 11:16

Witam Was ponownie,

Stało się to co kilku z Was mi mówiło, że zawsze tego będzie mało, że to kwestia czasu aż pojawią się kolejne. Otóż po tak krótkim czasie zdecydowałem, że chciałbym powiększyć oraz urozmaicić swoją "hodowlę".

Postanowiłem, że dokupię sobie dwa kolejne ptasiory chcąc nabywać jak najwięcej doświadczenia. 

Teraz tak całkiem poważnie, kupiłem je z myślą o tym, żeby próbować sobieradzić z nieco większym pająkiem (zabieg celowy, żeby się z nimi oswajać) a nie chęci robienia sobie "ładnej półeczki". 

Po zakupie chciałbym się co nieco dowiedzieć od ludzi, którzy z nimi na co dzień obcują. Nie wiem czy Pterinopelma sazimai jest tak rzadkim pająkiem w hodowli, mało atrakcyjnym czy może jest tego inny jakiś powód ale informacji od ludzi za dużo o nim nie ma. Wiem, że nadaje się jak dla mnie, nie przejawia zbytniej agresji, wyczesuje włoski oraz jest pająkiem naziemnym. Macie może jakieś sugestie związane z tym gatunkiem? Na co przy nim zwracać szczególnie uwagę, czy jest on dosyć padliwy? Będzie on w stadium L2/3 (dowiem się po nadaniu paczki). Wyczytałem nieco sprzeczne informacje, że potrzebują dużej wilgotności (75-90%), natomiast tutaj w opisie gatunkowym  60-80%, niby różnnica mała ale jednak nie wiem czy to nie zaszkodzi. Podłoże ma być całe wilgotne czy też część sucha i mokra?

Tak samo N. incei gold L5/6.

Tutaj to bym bardziej prosił o jakieś info z własnych obserwacji, coś co może mi pomóc z tym gatunkiem :)

Bardzo dziękuje za poświęcony czas :)

Podobne tematy: Pterinopelma sazimai, N. incei gold     x

#2 piter20020 W hodowli

piter20020
  • Terrarysta
  • Z nami od: 945 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Jelcz-Laskowice

Napisany 10 maj 2019 - 17:29

Sazimai w stadium L2/L3 będzie mikroskopijna. Odnośnie warunków to po prostu niebieska Brachypelma, czyli problem z jedzeniem i powolny wzrost. Jeżeli chodzi o wilgotność to swoim sztukom część pojemnika zostawiam suchą. Mam trzy osobniki L2 i trzeba im zabijać pokarm, bo inaczej uciekają.

Edytowany przez piter20020, 10 maj 2019 - 17:29.

#3 somuchboredman

somuchboredman
  • Terrarysta
  • Z nami od: 169 dni
  • Polska / Kujawsko-pomorskie / Toruń

Napisany 10 maj 2019 - 19:52

N.Incei czy to gold czy het gold polecam całym serduszkiem szczególnie już tej wielkości. Mam aktualnie het golda l3 i golda l4. Małe turasy wcinają bez problemu, sporo kopią i nieżle plotą sieci, ich gniazdo wygląda naprawdę fajnie. Problemów z przyjmowaniem pokarmu nie doświadczyłem a same pająk są naprawdę aktywne i interesujące w przeciwieństwie do L.Parahybany czy tym podobnych. Moim zdaniem naprawde fajny wybór ale najlepiej jak wypowiedzą się bardziej doświadczone osoby mające do czynienia z tym gatunkiem.

#4 Dominik95

Dominik95
  • Terrarysta

Napisany 11 maj 2019 - 12:21

Sazimai w stadium L2/L3 będzie mikroskopijna. Odnośnie warunków to po prostu niebieska Brachypelma, czyli problem z jedzeniem i powolny wzrost. Jeżeli chodzi o wilgotność to swoim sztukom część pojemnika zostawiam suchą. Mam trzy osobniki L2 i trzeba im zabijać pokarm, bo inaczej uciekają.

Obecnie posiadam L. parahybane w stadium L1 i jest tragedia jeśli chodzi o jedzenie. Od dwóch tygodni nie zjadła nic (nie jestem pewien czy nie ruszała martwego mącznika posiekanego), natomiast teraz wkopała się do samego dna i siedzi (oby to była wylinka). 

Dziękuje za radę odnośnie pokarmu.

N.Incei czy to gold czy het gold polecam całym serduszkiem szczególnie już tej wielkości. Mam aktualnie het golda l3 i golda l4. Małe turasy wcinają bez problemu, sporo kopią i nieżle plotą sieci, ich gniazdo wygląda naprawdę fajnie. Problemów z przyjmowaniem pokarmu nie doświadczyłem a same pająk są naprawdę aktywne i interesujące w przeciwieństwie do L.Parahybany czy tym podobnych. Moim zdaniem naprawde fajny wybór ale najlepiej jak wypowiedzą się bardziej doświadczone osoby mające do czynienia z tym gatunkiem.

Też zależało mi na tym, aby zobaczyć u nich efektywne pajęczynki :)

#5 somuchboredman

somuchboredman
  • Terrarysta

Napisany 11 maj 2019 - 12:25

W takim razie otrzymasz to czego oczekujesz, gniazda są naprawde ładne a ataki efektowne nawet u małego pająka. Dzisiaj karmiąc L4 świerszczem pająk rzucił się na niego do tego stopnia że odbił świerszcza wyrzucając go z pojemnika. Myślę że mówi to za siebie :D

#6 Dominik95

Dominik95
  • Terrarysta

Napisany 11 maj 2019 - 12:41

W takim razie otrzymasz to czego oczekujesz, gniazda są naprawde ładne a ataki efektowne nawet u małego pająka. Dzisiaj karmiąc L4 świerszczem pająk rzucił się na niego do tego stopnia że odbił świerszcza wyrzucając go z pojemnika. Myślę że mówi to za siebie :D

Czyli to taki wcielony demon? :) Bardzo fajnie, postępy zauważyłem również u mej chromki L2, agresywna bestia się zrobiła :D

#7 somuchboredman

somuchboredman
  • Terrarysta

Napisany 11 maj 2019 - 12:45

Te które ja mam to akurat demony, het gold pierwszego dnia prawie zaliczyła maraton po mojej ręce w trakcie wyjmowania z pojemniczka. Karaczan 2mm mniejszy od pająka w l3? Żaden problem. Rozkopanie pół podłoża w pojemniku w jedną noc? To też nie problem. Szczerze mówiąc stał się on moim pająkiem numer 1, myślałem już nawet nad wymienieniem lasiodory na kolejną incei bo zafascynował mnie ten gatunek :D

#8 piter20020 W hodowli

piter20020
  • Terrarysta
  • Z nami od: 945 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Jelcz-Laskowice

Napisany 11 maj 2019 - 12:49

@somuchboredman Jeśli tak bardzo podoba Ci się incei to polecam Dolichothele diamantinensis. Praktycznie to samo pod względem budowy i temperamentu (mój nawet bardziej agresywny od incei), a dużo bardziej kolorowy.

#9 somuchboredman

somuchboredman
  • Terrarysta

Napisany 11 maj 2019 - 12:55

Dziękuję za polecenie! Przemyślę kolejny zakup bo pająk naprawde ładny, mimo wszystko incei podoba mi się zarówno ze względu na temperament jak i na wygląd dlatego też tak doceniam ten "model" :P

#10 No_Fight_No_Glory

No_Fight_No_Glory
  • Terrarysta
  • Z nami od: 67 dni
  • Polska / Podkarpackie / Dębica

Napisany 13 maj 2019 - 21:20

Tu masz przykładowe tempo wzrostu mojego Pterinopelma Sazimai. Pająk kupiony jako L2, u mnie od od 24 września 2017
L3 - 1 październik 2017
L4 - 14 grudzień 2017
L5 - 26 styczeń 2018
L6 - 17 marzec 2018
L7 - 6 maj 2018
L8 - 11 czerwiec 2018
L9 - 3 sierpień 2018
L10 - 26 październik 2018
L11 - 18 luty 2019

Płeć - nieokreślona
Temperatura: w przedziale 21-22 stopnie lub 26-28,5 lecz zmieniana bardzo chaotycznie...
Z innych obserwacji stwierdzam że ma bardzo małe przyrosty ciała po wylince, uważam że na to stadium jest dość mały. Zdażyło mu sie pare razy robić głodówki nie związane z przygotowaniem do wylinki, nie je po 10 dni by później rzucać się na ofiary jak oszalały i jeść ich dość dużo. Nie zaobserwowałem żeby pająk wyczesał kiedy kolwiek włoski. Lecz zdarza mu się czasami przyjmować postawę obronną, był też kiedyś symulowany atak przednimi odnożami na pęsete. Nawet teraz gdy nie przyjmuje pokarmu od mniej więcej 3 tygodni i prawdopodobnie przygotowuje się do wylinki, zdarza mu się straszyć strumień spryskiwacza postawą obronną. Lecz nie atakuje.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).