Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

tematy ogólne

- - - - -  
Terra, oswajanie.

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
3 odpowiedzi na ten temat

#1 Halinos

Halinos
  • Terrarysta
  • Z nami od: 137 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 08 maj 2019 - 23:52

Witam! Mój orzęsek ma 8mc, mam go w sumie od malutkiego i na początku nawet ochoczo wchodził na rękę na kilka minut, po przeprowadzce jakies 4 miesiące temu kompletnie zdziczał tzn na widok mojej ręki ucieka, albo patrzy na nią tak jak na świerszcze :D (jest karmiony pensetą). podczas przeprowadzki nic mu się nie stało, z jednego terra odrazu przeszedł do drugiego. kilka dni na zaklimatyzowanie również dostał no i od tamtej pory zrobił się dzikusek. Jakieś rady? Czy próbować dalej czy dać mu spokój? Czy wyjmować go ("łapać" od tyłu) czy podsuwać dłoń żeby ją widział? 

Warunki w terra 30x30x60cm, około 24-26c w nocy około 18c. Wilgotność 75%. Kilka kryjówek roślinki itd. Także wydaje mi się że całkiem okej.

Dodatkowo mam kolejne terra 50x50x75cm i myśle by może tam zmontować coś jeszcze fajniejszego by bardziej czuł się swobodnie. 

Dodam że mam kota który jest nim również zainteresowany tzn spędza przed terrarium sporo czasu, nie atakuje jednak terra zdaży mu się pacnąć delikatnie łapą w szybke chociaż staram się go separować jak najbardziej może on go płoszy. Jedank te zachowanie u kota jest od jaki 2 tygodni dopiero. 

Edytowany przez Halinos, 08 maj 2019 - 23:56.

Podobne tematy: Terra, oswajanie.     x

#2 docfaq W hodowli

docfaq
  • Pomocny
  • Z nami od: 638 dni

Napisany 09 maj 2019 - 16:49

Hm, powodem takiego zachowania prawdopodobnie jest stres. Być może zmieniły się warunki oświetleniowe? Znam kilka przykładów, kiedy po zmianie oświetlenia jaszczurki zaczęły dziczeć, ponieważ nie rozpoznawały otoczenia czy też właściciela w nowych barwach (najczęściej jednak dzieje się tak po wystawieniu zwierzęcia na dwór, na prawdziwe słońce - do jego oka docierają wtedy znaczne ilości UVA, które jest dla gadów czwartą barwą). Może gekon jest bardziej odsłonięty w nowym zbiorniku? A może terrarium postawione jest zbyt nisko? Wiele gatunków stresuje się, kiedy są zbyt nisko w porównaniu do innych przedmiotów w pomieszczeniu, jak i ludzi czy innych stworzeń. Szczególnie przy nadrzewnych gatunkach ma to znaczenie. 

Tak rzucam pomysłami, może Cię coś nakieruje? 

#3 Postura

Postura
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1659 dni
  • Polska / Kujawsko-pomorskie / Toruń

Napisany 09 maj 2019 - 17:28

Jak kolega wyżej uważam że stres może być tego powodem daj mu trochę czasu , na kilka dni warto założyć jakąś zasłonkę na szybę terra (oczywiście nie zasłaniając wentylacji :P ) na około 2-4 dni i poczuję się pewniej nikt nie będzie mu zaglądał a on się spokojnie zaaklimatyzuje .

#4 Halinos

Halinos
  • Terrarysta
  • Z nami od: 137 dni

Napisany 10 maj 2019 - 00:11

W zbiorniku pierwszym był około 2tyg po czym przeszedł do większego, aktualnie stoi na szafce i koniec terra jest na wysokości mojej głowy (172cm) :D Jeśli chodzi o oświetlenie ma żarówkę grzewczą 30w. wcześniej miał matę. Przekopując różne fora, filmy i wiadomości jak i te polskie jak i Brytyjskie ( jestem z uk ) postanowiłam dawać mu repashe z łyżeczki postawił nawet na mnie łapkę, zlizał te troszkę z palca jednak jak tylko zorientował się żę to nie łyżeczka odrazu dał nogę do kryjówki :D Uparta mała bestia :D

A co uważacie o przenosiniach do nowego terra? Z większą ilością kryjówek, roślin żywych itd? 

Futrzaka pilnuje jednak ruszające się coś za szybką jego interesuje tak bardzo jak mnie czemu Agatka mnie nie lubi :D

Edytowany przez Halinos, 10 maj 2019 - 00:16.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).