Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

świętokrzyskie

- - - - -  
Co to jest chów wsobny i czy jest szkodliwy?

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
3 odpowiedzi na ten temat

#1 Sznurelil36

Sznurelil36
  • Nowy terrarysta
  • Z nami od: 5 dni
  • Polska / Świętokrzyskie / Kielce

Napisany 16 kwiecień 2019 - 10:37

Ostatnio przeglądałem strony o zbożówkach i natknąłem się na jedno zdanie, które mnie przestraszyło, a brzmiało ono tak: ,,Z roku na rok przybywa nowych odmian. Jest to niestety efekt wzrostu chowu wsobnego, co w konsekwencji prowadzi do uzyskiwania osobników mniejszych, słabszych i żyjących krócej.'' Czy może mi ktoś powiedzieć co to znaczy chów wsobny, bo nie chce kupować osobnika z tego chowu. I jak zobaczyć czy węże są z niego?

Podobne tematy: Co to jest chów wsobny i czy jest szkodliwy?     x

#2 chrząszcz

chrząszcz
  • Terrarysta
  • Z nami od: 3313 dni
  • Polska / Opolskie / Opole

Napisany 16 kwiecień 2019 - 11:57

Chów wsobny to krzyżowanie osobników spokrewnionych ze sobą. Jest to w większości przypadków szkodliwe. Może to prowadzić u potomstwa (w zależności od gatunku) do występowania wad, zwiększenia śmiertelności, skrócenia życia, bezpłodności, zmniejszenia rozmiarów itp. Niestety rozpoznanie osobnika, który pochodzi z takiego chowu jest praktycznie niemożliwe. Nawet jeśli wystąpi któreś z powikłań nie wiemy czy jest ono skutkiem chowu wsobnego czy też ma inną przyczynę..

Edytowany przez chrząszcz, 16 kwiecień 2019 - 11:58.

#3 Radagast

Radagast

Czarodziej jaszczurczy

• Koordynator działów
  • Z nami od: 1775 dni
  • Polska / Małopolskie / Kraków

Napisany 16 kwiecień 2019 - 12:20

Wiele gatunków kręgowców rozmnaża się poprzez chów wsobny, zwłaszcza, gdy brak dostępu do niespokrewnionych osobników.

Nie mam dostępu do badań, ale z doświadczenia innych hodowców wiem, że do około trzeciego pokolenia problemy praktycznie nie występują.

Sam jednak, gdy planuję coś rozmnażać, szukam osobników niespokrewnionych, nawet jeśli się to wiąże z wyższymi kosztami i koniecznością kupienia dwóch par zwierząt.

Mowa jednak wyżej o gatunkach najbardziej pospolitych, jak wąż zbożowy (dotyczy to też takich gadów, jak agamy brodate, kameleony jemeńskie czy gekony lamparcie), u których od dawna nie ma świeżej krwi z natury albo zdarza się bardzo rzadko. Tyle pokoleń, brak świeżej krwi to osobniki karlejące, z różnymi wadami, jak te wspomniane wyżej.

Przenoszę do działu właściwego, bo to nie temat giełdowy, tylko o chów wsobny.

Przenoszę temat z "Giełda" do forum właściwego "Początkujący hodowcy węży".

#4 adamkraka W hodowli

adamkraka

Marudny Koordynator w działach nie tylko wężowych

• Koordynator działów
  • Z nami od: 2232 dni
  • Polska / Opolskie / Opole

Napisany 16 kwiecień 2019 - 22:01

Inbred nie może być zły, inbred to narzędzie hodowlane, nie jest ani złe ani dobre - można go źle stosować lub odwrotnie, dobrze go wykorzystywać. Dobrze wykorzystywany inbred służy do uwidoczniania cech negatywnych niesionych przez linię, służy również do wzmacniania cech pozytywnych, tj jakość pigmentu, budowa, wielkość, etc.. lecz trzeba dobrze dobierać osobniki, źle stosowany doprowadzi do degeneracji, skarłowacenia itd. O samym inbredzie warto poczytać a nie bezpodstawnie go negować.

Duża część społeczeństwa jest negatywnie nastawiona, przez zwyczajną nieświadomość czy przez zakrzywiony obraz inbredu z powodu Habsburgów, w dobrych hodowlach stosuje się zarówno inbred jak i outcross, wzmacnia się pożądane cechy bądź te niepożądane eliminuje właśnie dzięki inbredowi.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).