Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

zachowania

- - - - -  
Bardzo pobudzona agama

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
6 odpowiedzi na ten temat

#1 StefanTheAgama

StefanTheAgama
  • Nowy terrarysta
  • Z nami od: 77 dni
  • Polska / Wielkopolskie / Bojanowo

Napisany 12 kwiecień 2019 - 18:32

Warunki w terrarium temperatura w najcieplejszym miejscu 35-40 stopni wilgotność 50%-55% wielkość terrarium 100x50x50cm.

Agama samiec 15cm kupiona 06.04.2019, nie znam dokładnego wieku, podczas zakupu zapomniałem spytać.

Moja agama do pewnego czasu bardzo dziwnie się zachowuje, biega pod szybą, czasami zdarza się że biegając po terrarium uderza głową o ścianki terrarium. Normalnie je, wypróżnia się, z tym nie ma problemów.

Nie spokojny robi się dopiero ok. godz 18:00 wcześniej jest spokojny, kiedy wziąłem go na rękę od razu próbował zeskoczyć, a nisko nie było, kiedy już go położyłem na podłogę zaczął uciekać i próbował wspinać się na każdy mebel jaki zobaczył.

Jakiś czas przed tym miał wylinkę, troszkę zostało na pyszczku, ale usunąłem to za pomocą pęsety.

Nie wiem co robić, a do veta mam bardzo daleko, na badaniach kału jeszcze nie był, bo chcę, aby się zaaklimatyzował i oswoił.

Co zrobić i czym może być to spowodowane?

Załączony plik  57045316_295434978016686_5527621084590899200_n.jpg   37,83K   2 pobrań

Podobne tematy: Bardzo pobudzona agama     x

#2 Vulpes90

Vulpes90

Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

• Koordynator działów
  • Z nami od: 3114 dni
  • Polska / Opolskie / Kluczbork

Napisany 12 kwiecień 2019 - 19:10

Agama samiec 15cm kupiona 06.04.2019, nie znam dokładnego wieku, podczas zakupu zapomniałem spytać.

15 cm to tak ok. 1 miesiąca myślę powinna mieć. Oczywiście dużo zależy od warunków w jakich była wcześniej i od samej agamy (jej genów), ale jeśli agama rozwija się prawidłowo, to myślę, że gdzieś mniej więcej w tym wieku mogła by być. Samą płeć też warto jeszcze raz sprawdzić jak agama będzie miała ponad 30 cm długości ciała. Oczywiście można sprawdzić płeć nawet u maluchów, ale często trzeba to robić umiejętnie, jeśli ktoś nie ma obeznania z agamami to mogą zdarzać się pomyłki w oznaczeniu płci u takich maluchów. Gdy agama jest większa to łatwiej jest po prostu rozpoznać płeć.

Moja agama do pewnego czasu bardzo dziwnie się zachowuje, biega pod szybą, czasami zdarza się że biegając po terrarium uderza głową o ścianki terrarium. Normalnie je, wypróżnia się, z tym nie ma problemów.

Nie spokojny robi się dopiero ok. godz 18:00 wcześniej jest spokojny, kiedy wziąłem go na rękę od razu próbował zeskoczyć, a nisko nie było, kiedy już go położyłem na podłogę zaczął uciekać i próbował wspinać się na każdy mebel jaki zobaczył.

Myślę, że to kwestia oswojenia agamy. Możesz spróbować ograniczyć branie agamy na ręce, przynajmniej na kilka dni, dać jej czas na oswojenie. Później próbować "przekupić" jedzeniem podawając jej jedzenie z ręki lub pęsety, a na koniec próbować podawać jedzenie tak by agama sama weszła na rękę. Myślę, że jest to mniej stresujący dla agamy sposób na przyzwyczajenie się do człowieka niż branie jej siłą na rękę, tego raczej bym unikał.

Tak przy okazji używasz może jakiś lamp na noc? Niektóre osoby używają czerwonych lamp grzewczych w nocy, co może zaburzać spanie u agam. Wtedy agama też mogła by być pobudzona bardziej pod wieczór. Ogólnie raczej nie zaleca się stosowania lamp w nocy, agamy bardzo dobrze widzą czerwone światło, ale jeśli stosujesz, to mogło by tłumaczyć dlaczego agama woli biegać pod wieczór.

Nie wiem co robić, a do veta mam bardzo daleko, na badaniach kału jeszcze nie był, bo chcę, aby się zaaklimatyzował i oswoił.

Na badanie kału nie musisz brać agamy wystarczy zabrać kupkę i ewentualnie zważyć agamę. Jeśli badanie kału nic nie wykaże wtedy masz z głowy, jeśli wykaże no to będziesz musiał zważyć agamę, albo zabrać ją do veta. Zawsze lepiej jest wiedzieć czy agama jest chora, niż później próbować ją wyleczyć kiedy agama już będzie wykazywała jakieś oznaki choroby. Czasami wtedy może być już za późno, agama nie wyrośnie w pełni, może mieć problemy z niedoborem wapnia itd. Samo badanie kału też powinno być tanie (chociaż warto dopytać weterynarza przed jego wykonaniem o cenę), więc nie ma czego się obawiać. Lista weterynarzy jest tutaj może coś pomoże w poszukiwaniach :) www.terrarium.pl/t/vet

Warunki w terrarium temperatura w najcieplejszym miejscu 35-40 stopni wilgotność 50%-55% wielkość terrarium 100x50x50cm.

Na razie oczywiście wystarczy, ale dla dorosłej agamy raczej będzie potrzebne większe terrarium. Zazwyczaj nie zaleca się schodzić poniżej 120x60x60 cm, jak się ma możliwość to nawet lepiej jest zrobić jeszcze większe terrarium.

#3 StefanTheAgama

StefanTheAgama
  • Nowy terrarysta

Napisany 12 kwiecień 2019 - 19:24

Dziękuję za porady, nie używam lamp na noc, nie biorę agamy na siłę na rękę wiem że musi mieć na razie spokój, aby się zaaklimatyzować, wiem to bo posiadam od długiego czasu gekony lamparcie i dzięki nim nauczyłem się jak obchodzić się z gadami (aklimatyzacja itp.). Na badanie kału wiem że nie muszę brać agamy, ale chce również zabrać ja na badania krwi, przy zakupie była zdrowa, wiem bo z dobrej hodowli, tam też kupiłem gekony i trzymają się świetnie, ale i tak wole mieć pewność. :)

#4 Vulpes90

Vulpes90

Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

• Koordynator działów

Napisany 12 kwiecień 2019 - 19:29

zabrać ja na badania krwi

Jeśli się dobrze orientuję, to przy tak małej agamie nie da się zrobić badania krwi. Zbyt dużo trzeba byłoby jej pobrać na badanie.

#5 StefanTheAgama

StefanTheAgama
  • Nowy terrarysta

Napisany 13 kwiecień 2019 - 17:55

Dlatego chcę poczekać, mam ok. 100 km do veta który mógłby by się tym zająć i dlatego chciałem pojechać za jednym razem, chciałem poczekać z dwa, trzy miesiące, ale najwyżej pojadę dwa razy.

Dzięki za wszystkie porady itd. :)

#6 Vulpes90

Vulpes90

• Koordynator działów

Napisany 13 kwiecień 2019 - 18:37

No cóż zrobisz jak uważasz, jeśli agama jest zdrowa to pewnie nie będzie też robiło to różnicy. Jednak okresowe badanie kału jest po to żeby zapobiegać chorobom, jeśli będziesz z tym zwlekał, to po prostu dajesz czas pasożytom aby się namnożyły w organizmie agamy i ją cały czas osłabiały. Na tym etapie nie wiesz czy agama ma pasożyty, czy nie. Zachowanie agamy podczas choroby też zmienia się z dnia na dzień. Jednego dnia agama jest zdrowa i aktywna, a na następny dzień już nie chce wyjść z kryjówki i jest osowiała - jest chora. Nie jesteś w stanie na oko, czy po zachowaniu ocenić czy agama jest zdrowa czy chora, dlatego właśnie robi się badanie kału tak trochę "na zapas", żeby mieć pewność. Leczenie zawsze jest trudniejsze niż profilaktyka.

Samo badanie krwi też chyba znacznie później będziesz mógł zrobić. Wydaje mi się, że dopiero ok. 6 miesięczne agamy posiadają odpowiednią wagę, ale tutaj lepiej jest się dopytać weterynarza np. telefonicznie od kiedy można zbadać krew, tego nie jestem pewny i być może jestem w błędzie tutaj.

#7 VisibleNoise Online W hodowli

VisibleNoise

Koordynator w działach początkujący

• Koordynator działów
  • Z nami od: 2139 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Wrocław

Napisany 13 kwiecień 2019 - 19:04

Badanie kału, przynajmniej takie podstawowe wykona praktycznie każdy weterynarz, więc nie ma po co z tym czekać. 

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).