Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

wysoki priorytet

- - - - -  
Problem z przekonaniem mamy na ptasznika

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
5 odpowiedzi na ten temat

#1 Frankinez12

Frankinez12
  • Terrarysta
  • Z nami od: 42 dni
  • Polska / Pomorskie / Gdynia

Napisany 19 marzec 2019 - 16:56

Hejka mam problem. Od jakiegoś czasu zaczełam interesować się terrarystyką, czytać o tym i zdecydowałam się na zakup ptasznika. Przygotowałam sobie listę potrzebnych rzeczy, wybrałam gatunek itd. ale jest jeden problem-moja mama. Nienawidzi pająków i broni się komentarzami typu "A co jak on ucieknie, psy go zjedzą i coś im się stanie?" lub "Sama świadomość tego, że będe miała takiego ptasznika w domu zniechęca mnie". Mówiłam jej, że nie ucieknie, będe go pilnować ale ona nie daje za wygraną. Macie pomysły jak ją przekonać? Lub chociaż wiecie jak odpowiedzieć jej na pytanie "A co jak on ucieknie, psy go zjedzą i coś im się stanie?"?(Jakby informacja o ptaszniku którego chce kupić jest potrzebna, to jest to Brachypelma Smithi).

Podobne tematy: Problem z przekonaniem mamy na ptasznika     x

#2 Tiken

Tiken
  • Terrarysta
  • Z nami od: 627 dni
  • Polska / Śląskie / Rybnik

Napisany 19 marzec 2019 - 17:46

Przygotuj sobie odpowiedzi na pytania które moze zadać mama. Uświadamiaj ją, ze ptaszniki nie stanowią zagrozenia, a ty chcesz poznać ich zycie. Rozmawiaj z nią na ten temat i będzie OK. Jak nie pyknie to postaw przed faktem dokonanym ;)

#3 Koszina

Koszina
  • Terrarysta
  • Z nami od: 3575 dni
  • Polska / Pomorskie / Gdańsk

Napisany 19 marzec 2019 - 20:21

Nie jest łatwo przekonać rodziców na jakieś egzotyczne zwierzaki ale zawsze można próbować. Uważam, że może zrozumie jak Tobie na tym zależy jeżeli będziesz drążyć temat. Nie uporczywie i do znudzenia ale ciągle przytaczać jakieś ciekawostki z tym związane. Dobrym sposobem też może być pokazanie mamie jakiegoś kanału na YT który fachowo takimi rzeczami się znajduje? Wiem, że np kanał "ptaszniki zająca" ma bodajże 2 filmy o takiej tematyce. Najważniejsze moim zdaniem jest udowodnienie, że nie jest to nic groźnego czy drogiego, wytłumaczenie jak wygląda hodowla, jakie są zagrożenia itp. Na pytanie "a co się stanie gdy ucieknie i zje go pies" jeżeli pamięć mnie nie myli było to pytanie zadane w dale dla początkujących? Na pewno coś takiego tutaj czytałem. Też możesz pokazać mamie udowadniając że na wszystko jesteś przygotowany. Mam odmienne zdanie co do @Tiken i postawieniem mamy przed faktem dokonanym. Uważam, że to może tylko spotęgować niechęć i nic dobrego nie przyniesie.

Powodzenia w rozmowie :)

#4 Dagn

Dagn
  • Terrarysta
  • Z nami od: 439 dni
  • Polska / Śląskie / Gliwice

Napisany 19 marzec 2019 - 22:09

Ja co prawda nie ptasznikowa, ale jedna kwestia: pamiętaj, że pająk to połowa drogi. Czeka Cię jeszcze rozmowa o karmówce i tu może być z rodzicielką gorzej. Świadomość, że w domu zamieszka też "robactwo" itd.

Nie znam Twojej mamy, ale ja wierciłam dziurę w brzuchu przez miesiąc: filmiki na yt, doświadczenia osób z forum, fotki.

Kojarzę, że w Gdyni odbywa się giełda terrarystyczna. Może warto zabrać domowników na takie wydarzenie, żeby mogli zobaczyć na własne oczy :)

Powodzenia :)

#5 Nook Online

Nook

Nie mam czasu

• Koordynator
  • Z nami od: 12026 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Wrocław

Napisany 19 marzec 2019 - 22:54

Przenoszę temat z "Propozycje, sugestie, problemy" do forum właściwego "Początkujący hodowcy ptaszników, skorpionów i innych pajęczaków".

#6 Skrzypol W hodowli

Skrzypol
  • Terrarysta
  • Z nami od: 3476 dni
  • Polska / Wielkopolskie / Poznań

Napisany 20 marzec 2019 - 09:16

Końcówka nicku to Twój wiek? To może mieć spore znaczenie w stawianiu za i przeciw u rodziców.

W każdym razie możesz pokazać filmy na YT jak już proponowano, natomiast polecałbym coś z wyższej półki, kanał Morpha  lub Petko. Jak już pokazywać, to profesjonalistów, takie jest przynajmniej moje odczucie.

Można też zwyczajnie pokazać, co ludzie piszą na forum. B. hamorii (bo tego właściwie szukasz), to tak naprawdę żywy kamień, który większą aktywność przejawia głównie w okresie karmienia. Pozostały czas to raczej statyczna ozdoba terrarium, więc ryzyko ucieczki przy manipulacjach jest niskie.

Istotna kwestia w rozmowie o ucieczce to fakt, że dobrze zrobiony pojemnik, który jest odpowiednio duży, z możliwością ukrycia się, stanowi dla ptasznika na tyle dobre miejsce, że rzadko będzie chciał je opuścić. Byle tylko nie niepokoić go nadto i dać mu czas do budowy gniazda.

Ptasznik z natury jest płochliwy i nie atakuje wszystkiego co się rusza, wbrew temu co pokazują w filmach i wiadomościach TV. Ukąszenie psa czy człowieka to ostateczność. Z doświadczenia powiem, że agresja to wynik zbyt małego pojemnika, przez co ptasznik całość traktuje jak gniazdo i stara się je bronić. Jeżeli jednak ma odseparowane gniazdo, to nawet H. maculata czy P. murinus prędzej będzie uciekał do środka, aniżeli stawiał się i symulował atak. Zwróć uwagę, że automatyczna postawa obronna u ptaszników z YT zazwyczaj dotyczy małych, przejściowych pojemników, gdzie wszystko ciasno oplecione jest pajęczyną.

Jak dla mnie ptasznik to podobne zwierzę co chomik, który jest kanibalem i potrafi zjadać własne młode. Pamiętaj tylko, że chomika jako tako da się oswoić, a ptasznik ze względu na swój prymitywny (co nie znaczy zły) układ nerwowy zawsze zostanie dzikim zwierzęciem.

Jeżeli ja przekonałem do ptaszników swoją żonę - wtedy dziewczynę, do tego w akademickim pokoju 3x3m, to każdy może to zrobić...

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).