Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

terrarium - fotorelacje

- - - - -  
Terrarium dla zbożówki 90x40x50

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
1 odpowiedzi na ten temat

#1 Xiclu

Xiclu
  • Terrarysta
  • Z nami od: 134 dni
  • Polska / Kujawsko-pomorskie / Bydgoszcz

Napisany 13 marzec 2019 - 22:39

Po taniości kupiłam terrarium (90x40x50) po gekonie. Mimo iż było całkiem ładne, postanowiłam zabrać się za wszystko od zera. Co tam, stać mnie. Terra jednak stało i stało, gdyż czekałam na pojawienie się na rynku wyśnionego blizzarda - nie myślałam, że okazja pojawi się tak szybko! Rzuciłam się jak Reksio na szynkę. Nie ma to jak deadliny. Wraz z moją gotową do pomocy bardziej techniczną drugą połówką (chwała mu) zabraliśmy się do roboty i całość zrobiliśmy w weekend i trzy popołudnia. Z góry przepraszam za słabą jakość niektórych zdjeć ;)

Takie było:

tdLWGVA.jpg

Krok 1: Pozbyć się środka! Najtrudniejszym zadaniem było chyba pozbycie się piasku (który zresztą dostał drugie życia, bo mój tech lead zostawił go sobie, wyparzył i zastosował w swoim formikarium)

lz7BZ5ng.jpg

Krok 2: Czyszczenie. Piękne, puste pudło gotowe do dalszego maltretowania.

Krok 3: Na sam spód, ok. 3/4 terra, idzie podstawa - odstraszacz kosmitów - cienki styropian ładnie owinięty kuchenną, srebrną folią. Możecie porwać mnie, ale nie mojego węża.

HoDEIcWg.jpg

Krok 4: Położenie kabla grzewczego i przyklejenie go. Wyszło... nawet równo.

2oayRWK.jpg

Krok 5: Pod ręką mieliśmy regips, który wręcz idealnie wchodził do terra. Przypadek? Nie znalazłam co prawda tu na forum innej osoby które stosowałaby regips, ale tabelki mówiły, że ma lepszą przenikalną cieplną od drewna, więc w teorii powinno działać lepiej niż np. panele. Dla próby położyliśmy więc regips i zostawiliśmy włączony kabel na noc. Rano było 35 stopni, więc cóż, działa. Oczywiście było to jeszcze bez termoregulatora - chciałam zobaczyć jak bardzo się nagrzeje.

Krok 6: PARTY TIIIIIME!
Do dyspozycji i rozmieszczenia miałam:
- 2 korzenie od naRafie (allegro)
- kryjówkę z czaszki byłego
- basenik
- 0,5m pasek ładnych LEDów

Kompletnie nie mam zmysłu przestrzennego, więc zrobiłam marny projekt na kartce. Mój ynżynier naniósł drobne poprawki, żeby stworzony projekt nie zapadł się, nie spowodował śmierci niewinnych ludzi, tornada ani końca świata. W założeniu miałbyć to projekt "modułowy", łatwy do wyciągnięcia, wyczyszczenia, modyfikacji w przyszłości czy przeniesienia do innego, większego terrarium. Dzięki pomocnym zdjęciom użytkownika na Rafie można było łatwo zwizualizować rozmieszczenie korzeni w terra.

cPUAJB5.jpg

Krok 7: Można było zabrać się do właściwej pracy.

Moje zakupy w Castoramie objęły następujące rzeczy:
- folia malarska (jeśli robicie coś w domu - koniecznie się w nią zaopatrzcie! A już SZCZEGÓLNIE jeśli robicie coś ze styropianem)
- atlas fuga elastyczna w kolorze orzechowym (końcowo skoczyło się na 4kg)
- jedna niskoprężna pianka montażowa
- czarny pigment
- trzy pędzle
- sylikon-uszczelniacz sanitarny, który po powrocie do domu okazał się pęknięty, no ale był tani. Kupiony był i tak eksperymentalnie, nie znalazłam żadnego dedykowanego sylikonu do akwarium.

Trochę styropianu różnego rodzaju odziedziczyliśmy po kończącej się budowie domu rodziców mojego chłopaka.

Główna konstrukcja #1 została zrobiona z takiego "typowego" styropianu. Łączyliśmy fragmenty wykałaczkami. Dodatkowo powbijaliśmy wykałaczki w miejsca, gdzie miała przyjść pianka montażowa, by miała się do czego przyczepić. Trzymało się zaskakująco dobrze.

SkJGYBJg.jpg

oPidFl3g.jpg

Konstrukcja #2 dla odmiany była bardziej wydrążona z jednego, mniej "zbitego" kawałka styropianu. Chociaż łatwiej się w nim dziubało niż w poprzednim, to zamiast równych powierzchni pozostawały mało estetyczne kulki. Postanowiłam wyklepać to grubszą warstwą fugi.

YC74SYLg.jpg

Próbowaliśmy zrobić coś z takiego super gęstego, twardego i gładkiego styropianu, ale cięcie go zajmowało wieki, więc bardzo nie polecam, chyba że ktoś ma duże pokłady wolnego czasu i siły.

Potem przyszła kolej na piankę montażową, szczególnie na łączeniach i w miejscach, gdzie chciało się dodać trochę tekstury. Po ok. godzinie, dwóch można było już w niej rzeźbić.

9F1QSROg.jpg

Obie konstrukcje pomalowaliśmy dość wodnistą warstwą fugi i poczekaliśmy do wyschnięcia. Kolor fugi zupełnie przypadkiem niesamowicie zgrał się z kolorem terra :D Na to poszła druga warstwa, bardziej gęsta. I trzecia też. Fuga nieco gorzej trzyma się na piance, szczególnie tej, które nie została potraktowana nożem. W ostatnim rzucie kupiłam też żywego kwiatka (nie wiem jak się nazywa, ale Pani w kwiaciarni zapewniała, że wyczymie wszystko), doniczkę obkleiłam pianką, wymodelowałam i pomalowałam jak konstrukcje.

vKTTryk.jpg

vQEU1jjg.jpg

Dodanie trochę kolorku (zmieszałam czarny barwnik z fugą)

NWdexPcg.jpg

Krok 8: Elektronika - termostat i LEDy

tq4GZMOg.jpg

Osłonka na termostat w środku

3yzv6iVg.jpg

cAepYyAg.jpg

Uff! Było to nasze pierwsze terra jak  - na pewno szło kilka rzeczy zrobić lepiej, ale i tak jestem całkiem zadowolona z efektu końcowego. Mam nadzieję, że lokatorka, która przybywa jutro, również będzie. A jeśli nie - dzięki tej modułowości można łatwo zrobić inne i szybko zamienić :)

amgYjqj.jpg

jJhGIsE.jpg

rumWtwB.jpg

Podłoże: brązowy ręcznik papierowy CraftEco, pisałam o nim tutaj
Termostat: zwykły podłogowy, moim zdaniem nie ma sensu przepłacać za te "terrarystyczne". Trzeba poszukać tylko takich, które zapamiętują ustawienia po zaniku prądu i mają odpowiednie temperatury działania ( mój model działa od 0 do 35 stopni)
Ogrzewanie: Kabel grzewczy dostałam w zestawie z terrarium, szczerze powiedziawszy nie wiem jakiej mocy
Oświetlenie: Taśma LED Grow. No cóż, śliczna jest, przyznaję bez bicia.

Załączone pliki

Edytowany przez Xiclu, 14 marzec 2019 - 08:39.