Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

żywienie

- - - - -  
Samodzielne polowanie - eublefar lamparci

• Zamknięty temat Ten temat jest zablokowany
9 odpowiedzi na ten temat

#1 PanKuskus

PanKuskus
  • Terrarysta
  • Z nami od: 285 dni
  • Polska / Kujawsko-pomorskie / Bydgoszcz

Napisany 06 luty 2019 - 08:56

Hej! Od miesiąca są ze mną dwie samiczki eublefara lamparciego. Mieszkają w jednym terrarium, obydwie ok 50g. Żywią się mącznikami oraz świerszczami bananowymi. Jedzą z pęsety, czasami z ręki. Jedna z nich zapoluje też na mącznika, jeśli położę jej pod nosem.
Cały czas mają dostęp do mączników w miseczce, jednak nie pobierają stąd pokarmu. Próbowałem im wskazać miseczkę, żeby zorientowały się, że mają tam jedzenie, ale potrafią przejść przez nią i ją zignorować, po czym wciągnąć mącznika z pęsety.

Chciałbym aby nauczyły się polować samodzielnie na pokarm w miseczce. Jedyne co przychodzi mi do głowy to je przegłodzić. Próbowałem to zrobić, ale po 3 dniach zmiękłem i je nakarmiłem jak do tej pory.

Powiedzcie mi proszę jakie są Wasze doświadczenia. Po jakim czasie Wasze gadziny zaczęły same polować? Przez ile dni powinienem się wstrzymać z karmieniem ich z pęsety? Czy zdarza się, że lampart w ogóle odmawia polowania i przez całe życie trzeba mu podsuwać jedzenie pod nos?

Podobne tematy: Samodzielne polowanie - eublefar lamparci     x

#2 BestShade

BestShade
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1448 dni
  • Polska / Śląskie / Katowice

Napisany 06 luty 2019 - 11:16

Posiadam 2 gekony lamparcie (samiec, który miałbyć samicą i samicę, każde ma swoje terrarium). Samca mam od małego, natomiast samicę kupiłem dorosłą, co za tym idzie samca "przyzwyczajałem" i je bezproblemowo z ręki, pęsety i z miseczki. Natomiast samica nie potrafi jeść z miski, więc karmię ją z ręki i pęsety. Wydaje mi się, że to zależy od przyzwyczajenia gekona, ale może niech się wypowiedzą inni.

#3 PanKuskus

PanKuskus
  • Terrarysta

Napisany 06 luty 2019 - 12:29

Poczekam jeszcze co napiszą inni.
Wydaje mi się, że są jeszcze w odpowiednim wieku by to ogarnąć.
A Tobie dziękuję za odpowiedź :)

#4 jot023

jot023
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1290 dni
  • Polska / Małopolskie / Kraków

Napisany 06 luty 2019 - 15:05

One mają "humorki". Mam podobnie czasami, że nie tkną żadnego jedzenia inaczej jak z pęsety. Dzieje się tak najczęściej zimą, gdy w ogóle są rozleniwione. jednak jak na wiosnę "rusza" ich trawienie to już same wsysają cokolwiek znajdą w misce.

#5 MartaCrystal

MartaCrystal
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1240 dni
  • Polska / Łódzkie / Łódź

Napisany 06 luty 2019 - 17:56

Jesli nie wygladaja na chude i chore, po kilku dniach powinny zaczac jesc same.

#6 Dagn

Dagn
  • Terrarysta
  • Z nami od: 466 dni
  • Polska / Śląskie / Gliwice

Napisany 06 luty 2019 - 19:39

Witam w klubie rozpuszczonych pęsetą lampartów ;)

Moja starsza niegdyś jadła puszczane luzem mączniki, potem zmieniłam ręczniki papierowe na granulat. Robaki uciekały w podłoże, młoda się zniechęcała. Z miseczki w sumie chyba nigdy zbytnio nie tykała.

Z inną karmówką to mnie wkurzała wizja, że się gdzieś zaszyje. Tak więc starszą pęsetuję.

Młodszej wypuszczam karaczany tylko wtedy, gdy mam pewność, że dogoni, a nie ja będę ganiać za kebabem po kryjówkach.

Lubię wiedzieć, ile dokładnie zjadają, tak więc ymmm... no, rozpieszczone lamparty :P

#7 Peciorek

Peciorek
  • Terrarysta
  • Z nami od: 419 dni
  • Polska / Wielkopolskie / Kalisz

Napisany 06 luty 2019 - 23:22

Powiem tak, nauczą się wszystkiego, moje gadziny też były karmione z pensety, ale później po tygodniu niejedzenia z pensety znalazły miseczke i nauczyły sie haha :D 

#8 PanKuskus

PanKuskus
  • Terrarysta

Napisany 07 luty 2019 - 05:51

Mam nadzieję, że i moje w końcu ją znajdą ;)
Karmienie z pęsety ma swoje zalety, bo jak pisaliście - nie ma problemu z uciekająca karmówką oraz wiadomo ile zjadły. Jednak liczę na to, że nauczą się samodzielności. Są w dobrej kondycji, ogony grube, robaków nie ma, więc zaprzestałem poddawania pokarmu pod nos. Niech się lenie w końcu ruszą :P

#9 PanKuskus

PanKuskus
  • Terrarysta

Napisany 13 luty 2019 - 06:05

Dziękuję Wam za wszystkie odpowiedzi i rady, po tygodniu pokarm z miseczki zaczął znikać :D

#10 sebekol

sebekol

Moderator w działach gekony i gekon lamparci

• Moderator
  • Z nami od: 4003 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 15 luty 2019 - 10:29

Super, że problem sam się rozwiązał. Moja rada dla hodowców, którym nie udało się jeszcze przestawić gekonów na jedzenie z miski: przegłodziłbym, ale tylko jeśli mowa o dorosłych osobnikach (2 lata lub więcej, autor nie sprecyzował wieku), dlatego, że szkoda by mi było głodzić podczas okresu wzrostu - tego nie da się już potem odrobić.

Zamykam.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).