Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

zdrowie

- - - - -  
Wypadające oko?

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
5 odpowiedzi na ten temat

#1 Anyone

Anyone
  • Terrarysta
  • Z nami od: 875 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 03 luty 2019 - 15:56

Data zakupu (dd.mm.rrrr / np. 12.06.2012): 02.12.2018r.
Wiek (w miesiącach lub latach): Nie wiem ile miała jak upiłem, ale u mnie jest 2 miesiące.
Pochodzenie (WC [osobnik z odwłowu] lub CB [osobnik urodzony w niewoli] lub FB [osobnik z fermy]): CB
Długość ciała (w centymetrach, od czubka głowy do ogona, informujemy o ewentualnych ubytkach):  Około 9-10cm ciała i 6cm ogon.
Waga (w gramach): Nie mam jak sprawdzić
Liczba osobników w terrarium: 1
Płeć (danego osobnika i towarzyszących mu w zbiorniku): Samica
Wielkość terrarium (w centymetrach szerokość/głębokość/wysokość): 30x30x50 (przejściowe)
Rodzaj podłoża: (np. piasek, żwir, torf, włóknokosowe i inne): Torf
Temperatura dzień/noc (uwzględniając wyspy ciepła i chłodu): Dzień: Dół 25, Góra 30 | Noc około 22-23
Wilgotność (w %): Około 45-60%
Oświetlenie: (poziom %UVB, data rozpoczęcia użytkowania)
dzienna liczba godzin użytkowania [opcjonalnie, np. exo terra UVB10.0 23W, 15.04.13, 12 godzin dziennie]: 
Suplementy (opcjonalnie, podajemy nazwę suplementu i producenta): Wapno, ale nie znam producenta, bo dostałem odsypane od znajomej.
Żywienie (rodzaj pokarmu, ilość, wielkość, częstotliwość podawania): Świerszcze/Mączniki codziennie zjada z miseczki po 5-6 sztuk.
Ostatnia wylinka (dd.mm.rrrr / np. 12.06.2012): 29.01.2019r
Badanie kału/wynik (data wykonania i diagnoza postawiona przez lekarza weterynarii): Brak
Zdjęcia
https://imgur.com/a/GN4WwpL    https://youtu.be/RvqnS-VJwkM
Opis problemu: Wczoraj tj. 02.02.2019r. przy czyszczeniu terrarium z odchodów i resztek jedzenia zauważyłem, że Bubu ma jakiś problem z lewym oczkiem. Bardzo często jest zamknięte, a jak je otworzy to na chwilę, wypycha je jakby, wraca na miejsce i znowu zamyka oczko, a z prawym jest wszystko dobrze i obserwuje co się dzieje wokół. Podczas poruszania się, jedzenia czy jak robię coś w terra używa jednego i drugiego oczka, ale usiądzie na chwilę w miejscu i lewe od razu zamyka i używa tylko prawego. Nie wiem czym to może być spowodowane. Lampa uvb raczej to nie jest, bo ma ją od samego początku, a problem wystąpił dopiero teraz. Na początku dostawała świerszcze, a od 2-3 tygodni karmię ją mącznikami ze względu na brak dostępności świerszczy w odpowiedniej wielkości w sklepach obok mnie. Pokarm podaję z wapnem. Nie wiem czy to istotne, ale od samego początku jak ją mam jej ruchy nie są pewne i często podczas robienia "kroków" trzęsą się jej łapki. Ma tak od zawsze, więc to chyba normalne i nie ma czym się martwić. Jeśli chodzi o picie to spryskuję jej raz dziennie terra i zlizuje sobie z liści i ścianek terrarium. Kolorki ma ładne, zieloniutkie no chyba, że coś ją zaniepokoi. Proszę o pomoc, co może być nie tak?

Podobne tematy: Wypadające oko?     x

#2 Kasperek1985

Kasperek1985
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1465 dni
  • Polska / Lubuskie / Nowa Sól

Napisany 04 luty 2019 - 16:58

Hej,

Zastosuj suplementacje, samo wapno nie wystarczy i jeszcze nie wiadomo jakiego pochodzenia. Kup wapno bez D3 i podawaj co karmienie na obsypanych dwóch/ trzech owadach oraz kup witaminy z D3 i podawaj raz na tydzień do czasu aż kamyk dorośnie. Później wystarczy wapno co drugie karmienie i witaminy raz na dwa tygodnie.

Co do "wypadającego" oka, prawdopodobnie jakieś podrażnienie, kup świetlik i zakraplaj oko. Jak nie przejdzie po tygodniu i zauważysz że zaczyna się pogarszać to do weta.

#3 Anyone

Anyone
  • Terrarysta

Napisany 08 luty 2019 - 17:01

W poniedziałek tj. 04.02.2019r. pojechałem z Bubu do weterynarza. Okazało się, że w oczkach były resztki wylinki i wystarczyło je przemyć. Poza tym stwierdzili, że jest z nią wszystko super. Przez 1 dzień od wizyty u weta wszystko było super i zachowywała się jak wcześniej. Niestety od wtorku przez 2 dni siedziała w jednym miejscu z zamkniętymi oczkami i po prostu spała cały czas. Obudziła się, zjadła trochę, poszła w inne miejsce i teraz drugi dzień tam śpi. Opisałem warunki panujące w terrarium u weterynarza i powiedzieli, że wszystko jest super, a jak Bubu podwoi swoją wagę to mam zmienić terrarium na docelowe. Skoro z nią teoretycznie wszystko jest okey i warunki w terrarium ma odpowiednie to czym może być spowodowane ciągłe spanie?

#4 Kasperek1985

Kasperek1985
  • Terrarysta

Napisany 10 luty 2019 - 00:11

Jeżeli weterynarz mówi że jest super mimo że kamyk śpi w dzień to osobiście zmieniłbym weterynarza. Ciężko stwierdzić po opisie czym jest spowodowane spanie w dzień ale kameleon nie śpi w dzień, a jak ma takie zachowanie to znaczy że jest osłabiony z jakiegoś powodu i na pewno nie znaczy to dobrze.

Suplementacje zastosuj taką jak napisałem wyżej, możliwy niedobór witamin. 

#5 Anyone

Anyone
  • Terrarysta

Napisany 10 luty 2019 - 14:23

Spanie w dzień pojawiło się dopiero po wizycie u weterynarza. Dzisiaj rano pojechałem znowu, bo ewidentnie jest coś nie tak. Powiedzieli mi, że u kamyków w wieku 15-20 tygodni to norma, że mają problemy z oczami, bo wydzielają jakąś wydzielinę i ciężko im później oczyścić oczka, więc dochodzi do ich przymykania czy trwałego zamknięcia. Kamykowi przemyli oczka kroplami, które też dostałem i mam wpuszczać 2 razy dziennie. Dostałem też wapno w płynie aby podawać jej 2-3 kropelki na dzień do pyszczka. Lampę uvb przez najbliższy czas mam włączać tylko na 5h dziennie. Dali też kamykowi zastrzyk ze wszystkimi potrzebnymi witaminami i za 1.5 tygodnia mam z nią znowu przyjechać na kontrolę i czyszczenie oczu. Ogólnie cały proces leczenia ma potrwać od 1.5 do 2 miesięcy. 

#6 Kasperek1985

Kasperek1985
  • Terrarysta

Napisany 10 luty 2019 - 23:57

Szczerze, pierwsze słyszę żeby w wieku 15-20 tygodni coś takiego działo się z kameleonami. Miałem kilka osobników w młodym wieku, jak i mam kontakty z osobami które mają sporą gromadkę. Z moimi nigdy nie miałem takiego problemu, pytałem się znajomego i on również nie miał takich problemów w tym wieku. Oczywiście podrażnienia UVB, otarcia czy pozostała wylinka, ogólnie podrażnienie oczu ma miejsce i to niejednokrotnie ale na to w większości przypadków wystarczy wkraplać zwykły świetlik, jak już napisałem wcześniej. Jak dla mnie weterynarz nie wiedział jak wyjaśnić swoje niedopatrzenie, możliwy brak odpowiedniego wywiadu (osobiście od razu można zauważyć po Twoim opisie brak odpowiedniej suplementacji), to wymyślił taką bajkę ale jest to moje osobiste zdanie. Dobrze że chociaż wet zauważył, że kamyk jest osłabiony i podał witaminy ale z tą kuracją do 2 miesięcy to wolę nie myśleć na co próbują Ciebie naciągnąć. Ważne żeby kamyk był odratowany, więc oczywiście powodzenia życzę. 

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).