Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

wybór zwierzęcia

- - - - -  
Przywitanie, pierwsze paludarium, wybór zwierzaka itp

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
6 odpowiedzi na ten temat

#1 Centek15

Centek15
  • Terrarysta
  • Z nami od: 177 dni
  • Netherlands

Napisany 20 styczeń 2019 - 17:17

Witam wszystkich, jest to mój pierwszy post na forum :)

Krzysiek, 25lat, mieszkam w Holandii, od 5lat mam akwarium 60l roślinne, od 2lat miałem 240l, ale sprzedałem i kupiłem paludarium exo terra 60x45x90 z wysokim dnem na akwarium, które ma 70l.

W samym akwa na dole mam rybki, które mam już od kilku lat, a są to 2 glonojady, 4 kiryski, 3 krewetki amano. Podłoże to czysty piach i nic więcej gdyż w tym akwa rośliny będą nad wodą, w samej wodzie możliwe że dojdzie rzęsa wodna.

Od kilku tygodni przeglądam i czytam co mogę mieć w paludarium, gdyż na egzotyce się raczej nie znam....

Dziś trafiłem na Wasze forum i muszę przyznać, że ogrom informacji mnie przeraża...

Na dole przedstawiam fotki: (klik w foto)

Akwa w paludarium:

uMNZAukl.jpg

całość:

jhn8uAll.jpg

Paludarium mam od 6 tygodni, roślinki kwitną i korzenie rosną więc warunki są zapewnione dla roślin odpowiednie.

Woda ma filtr zewnętrzny i grzałkę.

Jak wiadomo, chciałbym dodać jakieś zwierzątko na część z roślinami... interesują mnie żabki, jaszczurki, żółwie itp, byle małe, żeby miały dużo miejsca dla siebie. Chciałbym, aby były łatwe w utrzymaniu, gdyż ciężkie okazy to nie moja działka. Uwielbiam zwierzęta, mam kota, psa goldena, królika i rybki, krewetki, więc mam się czym zajmować razem z żoną... dlatego zależy mi, żeby nowe zwierzątko nie wymagało dużego nakładu pracy jak np wyspecjalizowana dieta i inne zwierzęta które będę musiał hodować do tego :(

Mogą być lądowe, które potrafią wyjść z wody jak wpadną lub wodno-lądowe.

Nie idę na łatwiznę, więc chciałbym abyście podali nazwy zwierząt które mogę trzymać w tych warunkach, a ja sobie poczytam co one jedzą, jak się nimi opiekować, jakie lampy, rampy, podesty, kokony i ewentualny osprzęt, co muszę dodać czy zmienić w samym paludarium itp...

Temp wody 26-28st, temp powietrza około 25st plus jeśli dodam lampę grzewczą w razie potrzeby dla zwierzaka to temp powietrza się zwiększy. Oświetlenie aktualnie mam własnej roboty belki power led, które służą roślinom idealnie, są 4 sztui, każda sterowana osobno. Aktualnie są wewnątrz paludarium, ale bez problemu mogę je przenieść nad siatke. Dość mocno one grzeją wnętrze. Nie znam wilgotności, w razie potrzeby kupię higrometr. Codziennie pryskam wszystko wodą z zraszacza dla roślinek, w przyszłości dodam system zraszający, gdyż już orientowałem się w cenach i gdzie kupić...

Osobiście myślałem nad salamandrą...

Zapraszam do dyskusji :)

pozdrawiam.

Edytowany przez Centek15, 20 styczeń 2019 - 18:17.

Podobne tematy: Przywitanie, pierwsze paludarium, wybór zwierzaka itp     x

#2 Vulpes90

Vulpes90

Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

• Koordynator działów
  • Z nami od: 3135 dni
  • Polska / Opolskie / Kluczbork

Napisany 20 styczeń 2019 - 23:52

Zerknij sobie na www.terrarium.com.pl, może wpadnie Ci coś w oko. Żółwi raczej odpadają, wymagają dużo większych zbiorników, ale myślę, że duża część mniejszych gekonów (mniejsze felsumy, lygodactylus, gekony płaczące), drzewołazy może? Co do żywienia, to w większości z nich będzie trzeba się zaopatrzyć w jakieś owady (np. świerszcze). Dla gekonów są gotowe karmy repashy, lub komodo, ale i tak warto od czasu do czasu podać jakiś żywy pokarm. Natomiast takich typowo roślinożernych, odpowiednio małych jaszczurek raczej nie znajdziesz.

Jeśli chodzi o salamandrę plamistą, to w Polsce jest to gatunek chroniony, więc ich hodowla (za drobnymi wyjątkami) jest w ogóle nielegalna. Nie wiem jak to wygląda w Holandii, z tego co się orientuję hodowle istnieją w Niemczech. Chociaż terraria dla takich stworzeń wyglądają najczęściej z goła inaczej, przede wszystkim nie są zorientowane pionowo. Po drugie posiadają bardzo wilgotne podłoże pełne mchów, drobnych roślin itd. Tutaj było kilka ciekawych wątków o hodowli salamandry: https://www.terrarium.pl/topic/452181-salamandra-terrestris-solling/ i https://www.terrarium.pl/topic/449356-salamanda-salamandra-terrestris-z-niemiec/

Osobiście do takiego pionowego terrarium wydaje mi się, że małe gekony mogłyby najbardziej pasować, które będą wykorzystywały tą przestrzeń nie wchodząc za bardzo rybkom w drogę. Albo jakieś żabki (drzewołazy?).

#3 Centek15

Centek15
  • Terrarysta
  • Netherlands

Napisany 21 styczeń 2019 - 09:52

Fajna konkretna odpowiedź, dziękuję bardzo, wrócę do domu i przejrze Twoje propozycje. A co myślisz nad micro kameleonem? Wpadły mi w oko przez moment w grafice google, ale jeszcze nie sprawdzałem co potrzebują itp. Zastanawiam do ilubtak realnie one rosną i czy się nadadzą do tego co ja mam...

#4 Vulpes90

Vulpes90

Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

• Koordynator działów
  • Z nami od: 3135 dni
  • Polska / Opolskie / Kluczbork

Napisany 22 styczeń 2019 - 02:40

Z tego co się orientuję dość ciężko takiego dostać i chyba dość krótko żyją.
https://www.terrarium.com.pl/240-rieppeleon-brevicaudatus-kameleon-lisciasty-brodaty/#dlugosc-zycia

#5 Centek15

Centek15
  • Terrarysta
  • Netherlands

Napisany 26 styczeń 2019 - 20:50

Z tego co się orientuję dość ciężko takiego dostać i chyba dość krótko żyją.
https://www.terrarium.com.pl/240-rieppeleon-brevicaudatus-kameleon-lisciasty-brodaty/#dlugosc-zycia

Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Przez te kilka dni zaopatrzylem się w nowe roślinki, co by ładniej wyglądało, dowiedziałem się co nieco nad utrzymaniem odpowiedniej wilgotności i temp, kupiłem już higrometr z termometrem, w tygodniu zamawiam zraszacz automatyczny, bo bez tego nie utrzymał wilgotności jak gdzieś wyjade. Dodam kilka rzeczy do paludarium. Zdecydowałem się na ... jakieś żabki lub traszki. Najprostsze w utrzymaniu i piękne, małe stworzenia które dziś miałem okazję oglądać, w dodatku 70l wody im nie straszne, muszę się tylko dowiedzieć którym dokładnie :)

Edytowany przez Centek15, 26 styczeń 2019 - 21:54.

#6 Radagast

Radagast

Czarodziej jaszczurczy

• Koordynator działów
  • Z nami od: 1862 dni
  • Polska / Małopolskie / Kraków

Napisany 03 luty 2019 - 17:31

Małe kameleony, jak kameleony w ogóle, słabo chyba pływają i wylądowanie w wodzie źle się skończy.

Najlepiej anolisy: dzienne, różne gatunki do wyboru, jest sporo gatunków mniejszych z Mniejszych Antyli. 

To terrarium doskonale nadaje się na parkę czy trio takich anolisów, m.in. dlatego, że jest siatka w suficie. Anolisy mają pazury i przylgi, więc są wszędobylskie, a za tym idzie umieszczanie lamp (grzewczych i UVB) nad siatką.

Polecam A. roquet (ok. 5 podgatunków) na początek, bo są bardziej oswajalskie niż większość innych małych anolisów. W Holandii akurat jest trochę hodowców anolisów, na priva mogę Ci podesłać namiary na gościa, z którym handluję od kilku lat (sprzedajemy sobie wzajemnie, zamieniamy się). Miał też na pewno A. roquet, może dalej ma.

#7 Centek15

Centek15
  • Terrarysta
  • Netherlands

Napisany 09 luty 2019 - 19:08

Witam, paludarium już stoi z trzema zabkami, konkretnie kumaki dalekowschodnie, zostało wszystko przerobione co nieco :) będę mieć chwilę to wstawię fotki :)
Możesz podesłać na priv skąd jesteś i namiary na tego gościa? Chętnie przerobie moje szkło po 240l akwarium i tam dam żabki, a coś innego do paludarium :)

Edytowany przez Centek15, 09 luty 2019 - 19:10.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).