Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

żywienie

- - - - -  
Agama Brodata. Czy można karmić białkiem WPC 80?

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
6 odpowiedzi na ten temat

#1 LeuY

LeuY
  • Terrarysta
  • Z nami od: 377 dni
  • Polska / Lubuskie / Zielona Góra

Napisany 09 styczeń 2019 - 15:12

Witam. Chciałbym zapytać się czy Agama może jeść białko PURE WPC 80 zdjęcie załączone. Ma problemy z wagą nie chce przyjmować żadnych owadów, wszystko podaję strzykawką ogólnie wygląda jak ŚMIERĆ i ciężko mi dość do porozumienia z weterynarzem.. Odchody były badane, za pierwszym razem wyszły jakieś pasożyty więc było 2 tygodniowe odrobaczanie, za drugim, niby nic nie wyszło, po czym dowiedziałem się że trzeba dowieźć 3 próbki odchodów a nie jedną, byłem z nią na oględzinach, Agamka schudła 60 gr i nie mam jak jej podawać białka tylko jak już to owoce w postaci papki. A zanim zbiorę te 3 próbki minie z tydzień albo i dłużej+ badania, nie mogę jej przecież samymi owocami karmić a owadów nie tyka od miesiąca ponad. Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję. I jakby ktoś mógł doradzić co robić, czy zbadać jej krew nie zważając na opinię weta czy trzymać ją do tego badania odchodów.. Tylko boję się że mi padnie :c  Zdjęcie opakowania z białkiem załączam. Pozdrawiam

Załączone pliki

Podobne tematy: Agama Brodata. Czy można karmić białkiem WPC 80?     x

#2 Vulpes90

Vulpes90

Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

• Koordynator działów
  • Z nami od: 3048 dni
  • Polska / Opolskie / Kluczbork

Napisany 09 styczeń 2019 - 15:53

Po pierwsze najlepiej takie pytania zadać weterynarzowi, który zajmuje się leczeniem agamy.

Jeśli chodzi o powyższy preparat, to raczej bym odradzał. W zamian często stosuje się Royal Canin Convalescence Support, być może nie najlepsza karma, ale już kilku osobom udało się wyciągnąć dzięki niej agamy i na pewno lepsza od powyższego. Rozcieńcza się ją z wodą i dodaje wapń, czasami trzeba podawać na siłę, ale warto to skonsultować z weterynarzem. Często też podczas leczenia stosuje się sodiazot podawany doustnie ma osłaniać nerki i wątrobę podczas leczenia, warto o niego zapytać weterynarza.

Co do pasożytów to faktycznie czasami zdarza się, że pomimo tego, że agama ma pasożyty, to kupka wyjdzie czysta, czy to z przypadku, czy też np. coś zafałszowało wynik badania np. źle pobrana kupka, za długo przetrzymywana itd. Tutaj jest dobry artykuł jak pobrać próbkę do badania: https://www.terrarium.pl/topic/347543-jak-pobrac-i-przetransportowac-kal-na-badanie-parazytologiczne-przygotowanie-agamy-do-pobrania-krwi/

Badanie krwi jest możliwe niestety tylko wtedy jak agama ma odpowiednią wagę, za mała waga = za mało krwi na badanie.

Jeśli ciężko jest się dogadać z weterynarzem nikt nie zabroni Ci skonsultować się z innym. Tutaj jest lista weterynarzy (w miarę możliwości najlepiej poszukać weterynarza z tytułem "specjalista chorób zwierząt nieudomowionych" inaczej specjalista od zwierząt egzotycznych) www.terrarium.pl/t/vet

Na koniec jeśli chcesz możesz uzupełnić tabelkę i dorzucić jakieś zdjęcie agamy i ewentualnie jej terrarium, da to napewno lepszy wgląd w sytuację jak wygląda agama, czy faktycznie jest się czym przejmować, co warto zmienić itd. Im więcej wiemy tym łatwiej coś doradzić :)

Gatunek (nazwa łacińska i dodatkowo potoczna jeśli istnieje):
Data zakupu (dd.mm.rrrr / np. 12.06.2012):
Wiek (w miesiącach lub latach):
Pochodzenie (WC/CB/FB**):
Długość ciała (w centymetrach, od czubka głowy do ogona, informujemy o ewentualnych ubytkach):
Waga (w gramach):
Liczba sztuk w terrarium:
Płeć (danego osobnika i towarzyszących mu w zbiorniku):
Wielkość terrarium (w centymetrach szerokość/głębokość/wysokość):
Rodzaj stosowanego podłoża:
Temperatura dzień/noc (uwzględniając wyspy ciepła i chłodu):
Wilgotność (w %):
Rodzaj stosowanego oświetlenia %UVB, data rozpoczęcia użytkowania, dzienna liczba godzin użytkowania (opcjonalnie, np. exo terra UVB 10.0 23W, 15.04.13, 12 godzin dziennie):
Suplementy (opcjonalnie, podajemy nazwę suplementu i producenta):
Dieta (rodzaj pokarmu, ilość, wielkość, częstotliwość podawania):
Ostatnia wylinka (dd.mm.rrrr / np. 12.06.2012):
Badanie kału/wynik (data wykonania i diagnoza postawiona przez lekarza weterynarii):
Zdjęcia:
Opis problemu:

#3 LeuY

LeuY
  • Terrarysta

Napisany 09 styczeń 2019 - 16:05

Super dzięki :) Dzisiaj postaram się uzupełnić tą tabelkę i wstawić zdjęcia. Próbowałem się umówić/skonsultować z tym weterynarzem ale dzisiaj go nie ma dlatego zgłosiłem się tutaj, jutro znowu będę dzwonić. No nie byłoby problemu z tym badaniem odchodów gdybym wiedział od razu a nie tydzień czekałem na wyniki żeby się dowiedzieć że trzeba 3 próbki donieść.. Dziękuję za szybką i satysfakcjonującą odpowiedź. Będę informować. Pozdrawiam 

#4 LeuY

LeuY
  • Terrarysta

Napisany 09 styczeń 2019 - 18:58

Gatunek- Pogona vitticeps,   Tiger leatherback het hypo

Data zakupu- 04,09,2017r

Wiek- 1,5 roku

Pochodzenie- CB

Długość ciała- ok. 43 cm

Waga-320 gr

Płeć- Samica

Wielkość terrarium- 120/60/60

Rodzaj stosowanego podłoża- płyta wiórowa 

Temperatura dzień/noc- Dzień wyspa ciepła 35-40 stopni, wyspa chłodu 22-25 stopni. Noc ok 25 stopni całe terra

Wilgotność- Wyspa ciepła 30/40%   reszta terra 50/60%

Rodzaj stosowanego oświetlenia- happet terra UVB 10.0 26W, 04,09,2017, 12-14 godzin dziennie 

Suplementy- witaminy zoo med's Reptivite z D3  2 razy w tygodniu. Osobno wapń Zoo med Repti Calcium bez D3 raz w tygodniu,

Dieta- aktualnie owoce w postaci papki, kiedy jadła świerszcze/karaczany/szarańcze/zielenina/drewnojady

Ostatnia wylinka- -----

Badanie kału/wyniki- ok. 02,12,2018 wyszły pasożyty, teraz ponawiane badanie

Zdjęcia: załączone

Załączone pliki

Edytowany przez LeuY, 09 styczeń 2019 - 19:00.

#5 LeuY

LeuY
  • Terrarysta

Napisany 10 styczeń 2019 - 14:27

Właśnie wyjąłem ją martwą z kryjówki...  :'( miałem z nią jechać dzisiaj do weterynarza.. tonę w łzach.. 

Edytowany przez LeuY, 10 styczeń 2019 - 14:31.

#6 Vulpes90

Vulpes90

Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

• Koordynator działów
  • Z nami od: 3048 dni
  • Polska / Opolskie / Kluczbork

Napisany 10 styczeń 2019 - 15:15

Przykro mi :(

#7 LeuY

LeuY
  • Terrarysta

Napisany 10 styczeń 2019 - 15:49

Dziękuję. Nie chcę obwiniać nikogo, ale mam żal do weta który się nią zajmował że nie podszedł do sprawy na profesjonalnie.. Podobno klinika dobra ale jak z doświadczeniem weterynarza.. No nic już nie wskóramy, pozostaje mi ją pochować. Pozdrawiam dziękuję za pomoc i miłego dnia :'( 

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).