Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

terrarium - rośliny

- - - - -  
Hoya australis

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
9 odpowiedzi na ten temat

#1 KasiaEm

KasiaEm
  • Terrarysta
  • Z nami od: 615 dni
  • Polska / Śląskie / Katowice

Napisany 05 styczeń 2019 - 17:17

Zastanawiam się nad umieszczeniem jakiegoś pnącza w terrarium. Z racji wytrzymałości wpadło mi w oko hoya australis, które mam też w domu. Nigdzie nie potrafię znaleźć informacji o tym, czy nadaje się ono do terrarium z felsumami. Czy ktoś z tu obecnych posiada taką wiedzę? :)

Podobne tematy: Hoya australis     x

#2 docfaq

docfaq
  • Terrarysta
  • Z nami od: 426 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 05 styczeń 2019 - 23:42

@[member='madly'] trzyma u siebie w terrariach Hoya spp., tematy, w których zostało to poruszone, wyskakują na pierwszych miejscach po wpisaniu słowa "hoja" w wyszukiwarce na forum. ;)

https://www.terrarium.pl/topic/520414-rosliny-do-terrarium/

Edytowany przez docfaq, 08 styczeń 2019 - 17:57.

#3 KasiaEm

KasiaEm
  • Terrarysta

Napisany 06 styczeń 2019 - 00:58

Dziękuję bardzo! Hm, może to dlatego, że szukałam "hoya". :D

#4 madly

madly
  • Terrarysta
  • Z nami od: 678 dni
  • Polska / Pomorskie / Gdańsk

Napisany 08 styczeń 2019 - 11:32

Kasiu,

potwierdzam, hoya u mnie jest podstawowym pnączem. Jej zaletą jest spora wytrzymałość na temperaturę, jej liście wytrzymają więcej w pobliżu żarówki grzewczej z racji woskowego nalotu i grubości, niż inne pnącza. Rośnie ładnie zwłaszcza, gdy posadzona jest w glebie na dole (o ile gleba jest przepuszczalna). Hoya rośnie ładnie nawet w wodzie w hodowli hydroponicznej. Nie znosi zalania w nie przepuszczalnej ziemi. Wytrzymuje okresowe przesuszenia. Szybciej rośnie wsadzona na dole terrarium, niż w doniczce.....................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

#5 KasiaEm

KasiaEm
  • Terrarysta

Napisany 08 styczeń 2019 - 16:11

@[member='madly'] Dziękuję bardzo za odpowiedź. :) Gdzieś przeczytałam wcześniej, że hoya jest trująca i to wzbudziło moje obawy. Pnącze rośnie dość szybko, nie zarosło ci terrarium?

#6 madly

madly
  • Terrarysta

Napisany 08 styczeń 2019 - 18:28

Zależy, gdzie jest posadzone. W doniczkach na ściance powiedział bym, że nie rośnie, ono trwa :D.

W glebie - cóż ja to sadzę z sadzonek uzyskanych z dużej rośliny, którą w końcu udało mi się skutecznie uśmiercić poprzez zalanie, a potem zasuszenie, więc sadzonki mają jakiś czas, aż odbiją i zaczną rosnąć. Jedno terra powoli zarasta, ale... od czego jest nożyk? Rach, ciach i masz sadzonkę na parapet :D. Bonusem cięcia jest prawdodpobnie brak kwitnienia......................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

#7 KasiaEm

KasiaEm
  • Terrarysta

Napisany 10 styczeń 2019 - 05:37

O, dziękuję bardzo za wskazówki, szczególnie jeśli chodzi o kwitnienie, bo tego też się obawiałam.

https://www.terrarium.pl/t/plants/_/hoya-hoja-r19

Tutaj jest napisane, że jest trująca np.:
"Toksyczność Roślina trująca © https://www.terrarium.pl/t/plants/_/hoya-hoja-r19".

Możliwe, że tyczy się to samych kwiatów właśnie.

Edytowany przez KasiaEm, 10 styczeń 2019 - 05:38.

#8 Vulpes90

Vulpes90

Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

• Koordynator działów
  • Z nami od: 2959 dni
  • Polska / Opolskie / Kluczbork

Napisany 10 styczeń 2019 - 21:39

Z tego co udało mi się wyszukać u Hoya trujący jest jej sok mleczny. Jest to niepoznana neurotoksyna, prowadząca do drgawek, spazm. Jednak w terrariach często hoduje się rośliny potencjalnie trujące i zazwyczaj nic się nie dzieje. Po prostu warto o tym gdzieś tam pamiętać i gdyby faktycznie coś się działo mieć na uwadze, że to może być także wina trującej rośliny w terrarium.

#9 exelf

exelf

Miniony Moderator w działach Agama brodata, Początkujący jaszczurki

• Moderator.nieaktywny
  • Z nami od: 2175 dni
  • Polska / Podkarpackie / Lańcut

Napisany 11 styczeń 2019 - 10:39

Aż się dołączę do rozmowy, ponieważ bardzo mnie zaciekawił temat tego o to kwiatka, jeśli chodzi o właściwości trujące i uczuleniowe. Przypomniała mi się sytuacja sprzed kilkunastu lat, ogólnie biorąc jestem mega alergikiem, byle pierdoła mnie uczula, @[member='Vulpes90'] pisze o soku mlecznym, który zawiera trujące właściwości, a na necie nie mogę znaleźć, jak ma się to pod kątem uczuleniowym. Przechodząc do sedna, nie mogłem przebywać z rośliną w jednym pomieszczeniu, ponieważ od razu dostawałem mega.....................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

#10 madly

madly
  • Terrarysta

Napisany 11 styczeń 2019 - 11:17

Aby pojawił się mleczny sok, trzeba uciąć liść lub łodygę, może to zrobić jedynie człowiek a nie jaszczurka. Świerszcze wpuszczane do terra z hoją nie zauważyłem, aby tknęły ją. Gdy odpadają liście (roślina zrzuca zwiędnięty z przelania liść) - rana jest sucha, nie ma soku. Liść po prostu odpada. OMO nie jest to żadnym problemem. Jeśli coś tniemy, przycinamy, to sok wypływa i szybko się to zasklepywuje, nie ma tendencji do dłuższego wycieku, jak np......................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2018 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).