Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

terrarium - rośliny

- - - - -  
Hoya australis

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
9 odpowiedzi na ten temat

#1 KasiaEm

KasiaEm
  • Terrarysta
  • Z nami od: 740 dni
  • Polska / Śląskie / Katowice

Napisany 05 styczeń 2019 - 17:17

Zastanawiam się nad umieszczeniem jakiegoś pnącza w terrarium. Z racji wytrzymałości wpadło mi w oko hoya australis, które mam też w domu. Nigdzie nie potrafię znaleźć informacji o tym, czy nadaje się ono do terrarium z felsumami. Czy ktoś z tu obecnych posiada taką wiedzę? :)

Podobne tematy: Hoya australis     x

#2 docfaq W hodowli

docfaq
  • Pomocny
  • Z nami od: 551 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 05 styczeń 2019 - 23:42

@madly trzyma u siebie w terrariach Hoya spp., tematy, w których zostało to poruszone, wyskakują na pierwszych miejscach po wpisaniu słowa "hoja" w wyszukiwarce na forum. ;)

https://www.terrarium.pl/topic/520414-rosliny-do-terrarium/

Edytowany przez docfaq, 08 styczeń 2019 - 17:57.

#3 KasiaEm

KasiaEm
  • Terrarysta

Napisany 06 styczeń 2019 - 00:58

Dziękuję bardzo! Hm, może to dlatego, że szukałam "hoya". :D

#4 madly

madly
  • Terrarysta
  • Z nami od: 804 dni
  • Polska / Pomorskie / Gdańsk

Napisany 08 styczeń 2019 - 11:32

Kasiu,

potwierdzam, hoya u mnie jest podstawowym pnączem. Jej zaletą jest spora wytrzymałość na temperaturę, jej liście wytrzymają więcej w pobliżu żarówki grzewczej z racji woskowego nalotu i grubości, niż inne pnącza. Rośnie ładnie zwłaszcza, gdy posadzona jest w glebie na dole (o ile gleba jest przepuszczalna). Hoya rośnie ładnie nawet w wodzie w hodowli hydroponicznej. Nie znosi zalania w nie przepuszczalnej ziemi. Wytrzymuje okresowe przesuszenia. Szybciej rośnie wsadzona na dole terrarium, niż w doniczce na ściance, gdzie przeważnie ma za sucho. Jeśli ma rosnąć na dole, to lepiej wsadzić dłuższe pędy, b na dole przeważnie jest za ciemno, a hoya lubi światło. Dobrze się rozmnaża przez pocięcie pędów i wsadzenie do słoika z wodą - po 2 miesiącach masz ładne sadzonki do wsadzenia w ziemię, trzeba tylko obciąć nad węzłem, następny węzeł obciąć liście, aby pęd w wodzie był dłuższy. Można próbować dłuższe kawałki pędu ukorzeniać.

U mnie młode felsumy chętnie na niej przebywają i chowają się w gąszczu. Pnącza trzeba czasami przypinać do ścianki.

#5 KasiaEm

KasiaEm
  • Terrarysta

Napisany 08 styczeń 2019 - 16:11

@madly Dziękuję bardzo za odpowiedź. :) Gdzieś przeczytałam wcześniej, że hoya jest trująca i to wzbudziło moje obawy. Pnącze rośnie dość szybko, nie zarosło ci terrarium?

#6 madly

madly
  • Terrarysta

Napisany 08 styczeń 2019 - 18:28

Zależy, gdzie jest posadzone. W doniczkach na ściance powiedział bym, że nie rośnie, ono trwa :D.

W glebie - cóż ja to sadzę z sadzonek uzyskanych z dużej rośliny, którą w końcu udało mi się skutecznie uśmiercić poprzez zalanie, a potem zasuszenie, więc sadzonki mają jakiś czas, aż odbiją i zaczną rosnąć. Jedno terra powoli zarasta, ale... od czego jest nożyk? Rach, ciach i masz sadzonkę na parapet :D. Bonusem cięcia jest prawdodpobnie brak kwitnienia. Nie wiem, jak Twoja odmiana, ale moja Hoya carnosa ma kwiaty tak intensywnie pachnące w duszący sposób, że  musieliśmy jej w zalążkach obcinać kwiatostany, bo nie wyrabialiśmy na sporym gabarytowo (w górę) poddaszu. Ale jak się ją tak potraktuje (obcinanie kwiatów), to obraża się potem na lata i przestaje kwitnąć. Taka jest. 

Hoya jest niby trująca? Przyznam, że pierwszy raz słyszę. 

#7 KasiaEm

KasiaEm
  • Terrarysta

Napisany 10 styczeń 2019 - 05:37

O, dziękuję bardzo za wskazówki, szczególnie jeśli chodzi o kwitnienie, bo tego też się obawiałam.

https://www.terrarium.pl/t/plants/_/hoya-hoja-r19

Tutaj jest napisane, że jest trująca np.:
"Toksyczność Roślina trująca © https://www.terrarium.pl/t/plants/_/hoya-hoja-r19".

Możliwe, że tyczy się to samych kwiatów właśnie.

Edytowany przez KasiaEm, 10 styczeń 2019 - 05:38.

#8 Vulpes90

Vulpes90

Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

• Koordynator działów
  • Z nami od: 3084 dni
  • Polska / Opolskie / Kluczbork

Napisany 10 styczeń 2019 - 21:39

Z tego co udało mi się wyszukać u Hoya trujący jest jej sok mleczny. Jest to niepoznana neurotoksyna, prowadząca do drgawek, spazm. Jednak w terrariach często hoduje się rośliny potencjalnie trujące i zazwyczaj nic się nie dzieje. Po prostu warto o tym gdzieś tam pamiętać i gdyby faktycznie coś się działo mieć na uwadze, że to może być także wina trującej rośliny w terrarium.

#9 exelf

exelf

Miniony Moderator w działach Agama brodata, Początkujący jaszczurki

• Moderator.nieaktywny
  • Z nami od: 2301 dni
  • Polska / Podkarpackie / Lańcut

Napisany 11 styczeń 2019 - 10:39

Aż się dołączę do rozmowy, ponieważ bardzo mnie zaciekawił temat tego o to kwiatka, jeśli chodzi o właściwości trujące i uczuleniowe. Przypomniała mi się sytuacja sprzed kilkunastu lat, ogólnie biorąc jestem mega alergikiem, byle pierdoła mnie uczula, @Vulpes90 pisze o soku mlecznym, który zawiera trujące właściwości, a na necie nie mogę znaleźć, jak ma się to pod kątem uczuleniowym. Przechodząc do sedna, nie mogłem przebywać z rośliną w jednym pomieszczeniu, ponieważ od razu dostawałem mega duży katar, duszności i kichałem jak głupi. Pamiętam, że roślina była rozkwitnięta i duża, zagościła w naszym domu tylko 3-4 dni i została wyrzucona ze względu na moją alergię. ​
Taka to ciekawostka dla alergików, może się przyda i ktoś to potwierdzi, a może nie ;) 

Pozdrawiam Gorąco  :-D

#10 madly

madly
  • Terrarysta

Napisany 11 styczeń 2019 - 11:17

Aby pojawił się mleczny sok, trzeba uciąć liść lub łodygę, może to zrobić jedynie człowiek a nie jaszczurka. Świerszcze wpuszczane do terra z hoją nie zauważyłem, aby tknęły ją. Gdy odpadają liście (roślina zrzuca zwiędnięty z przelania liść) - rana jest sucha, nie ma soku. Liść po prostu odpada. OMO nie jest to żadnym problemem. Jeśli coś tniemy, przycinamy, to sok wypływa i szybko się to zasklepywuje, nie ma tendencji do dłuższego wycieku, jak np. u fikusów. Można więc taki sok zetrzeć delikatnie z nadmiaru. Co to toksyczności. IMO nawet, gdy doszło by do jakiegoś wycieku soku, to z pewnością jest gorzki (mleczna barwa) - felsumy mają w genach, co jest jadalne, a nawet, jeśli spróbują, to zawsze próbują ostrożnie, smakuje na starcie, więc IMO po ostrożnym spróbowaniu, zrezygnują, bo to nie słodkie soki owocowe. Zresztą, podejrzewam, że sam zapach sprawi, że nie wezmą tego na język.

@exelf Jeśli jesteś alergikiem na wszystko, to wcale się nie dziwię, że zareagowałeś na dużą kwitnąca hoję. Ma b. intensywny zapach. Są różne odmiany i niektóre ponoć bardzo ładnie pachną, moja Hoya carnosa ma dla mnie zbyt duszący i słodki zapach, a że miałem swego czasu wielki kilkumetrowy okaz nad samą głową na poddaszu, więc gdy obficie zaczynała kwitnąć, to bolała mnie po jakimś czasie głowa od nadmiaru szczęścia. Temat jednak łatwo się rozwiązuje. Usunięcie kwiatów skutkuje tym,  że przez kilka lat hoja nie kwitnie potem. Zresztą można usuwać kwiaty przed ich zakwitnięciem, co później tak czyniłem.

będzie miał sporo tego w powietrzu.

Jeśli jednak zapach dla kogoś jest OK, to będzie miał go sporo.

Jako ciekawostkę podam, że podczas kwitnienia kwiaty wydzielają dużo lepkiej i bardzo słodkiej cieczy (nektar), całkiem smacznej (próbowałem), więc jnp. gekony będą całkiem szczęśliwe zlizując ten nektar, a jest tego sporo.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).