Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

zdrowie

- - - - -  
Problem z zatwardzeniem u młodego gekona lamparciego

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
17 odpowiedzi na ten temat

#1 Aguila

Aguila
  • Terrarysta
  • Z nami od: 110 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Wrocław

Napisany 04 styczeń 2019 - 16:18

We wtorek kupiliśmy pierwszego w życiu gekona lamparciego. Zwierz jest bardzo młody, na oko góra 2 mce. Z braku doświadczenia przy zakupie w sklepie nie spytałam o jego wiek. Po włożeniu do terrarium wszystko ciekawie obszedł, zjadł z apetytem świerszcza i było ok. Następnego dnia wydaje mi się że też zjadł świerszcza (ale go na tym nie przyłapałam) a drugiego wydalił na wpół strawionego. Od tej pory, a było to w środę nic nie je. Mączników od kiedy jest u nas w domu nie chce jeść. Jest coraz bardziej osowiały. Wiem, że tak może wyglądać aklimatyzacja, ale się martwię. Wczoraj jeszcze uciekał a nawet nasyczał na mnie zanim udało mi się go wyjąć z terrarium, a dziś nawet się nie bronił. Przy podstawieniu mu mącznika pod nos, nawet sie nie podniósł. Patrzył tylko. Obejrzałam mu wczoraj i dzisiaj brzuch. Wczoraj było ok. A dziś ma widoczną czarną plamkę i jakby w połowie ciała taką ciemniejszą plamę. Nie wiem, czy on trawi jeszcze tego pierwsze świerszcza (bo ja od wtorku poza tym wydalonym lub wyrzyganym świerszczem, żadnych odchodów nie znalazłam) czy też to jakiś wylew wewnętrzny (tylko od czego)???? Terrarium jest małe 50x40x40. Używam maty grzewczej.Wszystko robię zgodnie z zaleceniami sprzedawcy.

Czy ktoś bardziej doświadczony umiałby mi doradzić czy mam czekać i nie panikować czy też powinnam lecieć z nim do lekarza??

Podobne tematy: Problem z zatwardzeniem u młodego gekona lamparciego     x

#2 VisibleNoise W hodowli

VisibleNoise

Koordynator w działach początkujący

• Koordynator działów
  • Z nami od: 2077 dni

Napisany 04 styczeń 2019 - 16:35

Jakie ma podłoże? Jaką temperaturę? A co do tego, że gekon nie je, syczy i nie daje się wyciągnąć to w 100% normalne, bo jeszcze się aklimatyzuje. I kał do badania.

#3 Aguila

Aguila
  • Terrarysta

Napisany 04 styczeń 2019 - 16:40

Podłoże ma kokosowe (takie jak mi w sklepie dali do kupienia). Co do temperatury, to jeszcze nie nabyłam termometru by ją w terrarium mierzyć (gekona mamy od wtorku, bardzo świeża sprawa). Młody moim zdaniem się w ogóle od kiedy jest u nas w domu nie wypróżniał (przynajmniej nie znalazłam nigdzie jego odchodów) dlatego nie mam czego oddawać do badania. Na moje niefachowe oko on się zaczopował, czy jak to się poprawnie u gadów nazywa (nie może się wypróżnić, świerszcz mu w brzuchu zalega). Gorzej, czy należy się tą ciemniejszą plamą na brzuchu przejmować? przejrzałam rożne posty na forum i na którymś ktoś sugerował że to może o wylewie świadczyć. Tylko skąd wylew, od czego?

#4 Dagn Online

Dagn
  • Terrarysta
  • Z nami od: 440 dni
  • Polska / Śląskie / Gliwice

Napisany 04 styczeń 2019 - 16:53

Hej :)

Mam nadzieję, że nie zostawiasz z nim świerszczy sam na sam na długo. Wiesz, że mogą pogryźć gekona, prawda?

Mączników, jeśli dotąd nie jadał, to może się nimi nie zainteresować.

WTF? Gdzie go kupiłaś, że Ci polecono chips kokosowy albo włókno?

Nie mieli w tym sklepie termometrów? Przecież to podstawa. Jaką masz moc maty? Gekon może się przegrzać albo wyziębić... :/

Btw, 50x40 to nie jest takie malusie terra... młody osobnik może mieć problem ze znalezieniem karmówki, a świerszczydła lubią się chować.

Wstaw zdjęcie gekona. Ale od razu powiem Ci, że u młodziaków nie ma jeszcze tyle tłuszczyku, więc przez skórę prześwitują narządy wewnętrzne.

Sprawdziłaś kryjówki, okolice itd. pod kątem odchodów? Aczkolwiek... jeśli nie jadł, to i nie ma zbytnio z czego tej kupy zrobić. W kokos to one mogą się wkomponować kolorystycznie i tyle je zobaczysz :P

I jak wyglądały te pierwsze odchody? Ten wpół strawiony świerszcz mnie interesuje.

Jakie podajesz suplementy?

No i naprawdę: jeśli nie ma potrzeby, nie ma sytuacji zagrażających zdrowiu, nie wyciągaj go. A już tym bardziej nie na chama!

Edytowany przez Dagn, 04 styczeń 2019 - 16:58.

#5 VisibleNoise W hodowli

VisibleNoise

Koordynator w działach początkujący

• Koordynator działów
  • Z nami od: 2077 dni

Napisany 04 styczeń 2019 - 17:00

Podłoże nie bardzo, zmień na początek na ręczniki papierowe, będzie łatwiej znaleźć odchody.
A później najlepiej celuloza.

#6 Aguila

Aguila
  • Terrarysta

Napisany 04 styczeń 2019 - 17:14

Kupiliśmy młodego w zoo team we Wrocławiu.

Kupiłam wszystko to, co doradził sprzedawca. mata grzewcza to terra mat 5W (15x14cm). Suplementy: 

Na załączonych zdjęciach widać terrarium jeszcze przed włożeniem młodego, a na drugim zbliżenie młodego zanim osowiał.

Świerszczy nie zostawiam z nim sam na sam. Dwa pierwsze zjadł od razu, a wczoraj jak nie chciał to wyjęłam wlaśnie po to by go nie pogryzył.

Co do wyjmowania z terra, to wyjęłam po to by mu ten brzuch obczaić. Zresztą starałam się to robić mega delikatnie i spokojnie.

mączniki, jak i te świerszcze, staram się posypywać wapnem. Obok poidła z wodą ma też poidło z mącznikami z wapnem i odrobiną witamin. Ale ponieważ nie chce ich jeść, to ani wapna ani witamin nie spożywa. Witaminy to reprivite a wapno repti calcium.

@VisibleNoise A myślisz żeby młodego przenieść na razie to mniejszego pojemnika wyłożonego ręcznikami papierowymi? tyko co wtedy z matą grzewczą? myślę że byłaby za duza na pojemnik?

A co robić z tym jego brzuchem? dać mu spokoj i czekać aż się wypróżni czy coś działać?

Załączone pliki

#7 Dagn Online

Dagn
  • Terrarysta

Napisany 04 styczeń 2019 - 17:20

Hihi, podobny trochę  do mojej :)

Wygląda bardzo normalnie. Jeśli świerszcze były odpowiedniej wielkości, to nie ma opcji, żeby się nimi zaczopował. Podłożem, jeśli ma mniejsze, sypkie fragmenty - owszem.

Najlepiej na razie go dać na ręczniki.

Edytowany przez Dagn, 04 styczeń 2019 - 17:21.

#8 Aguila

Aguila
  • Terrarysta

Napisany 04 styczeń 2019 - 17:28

@Dagn ok, dzięki. a przekładać go do mniejszego pudełka, czy w tym co jest wymienić podłoże na ręczniki? 

i jeszcze czy martwić czy tym jego brzuchem, czy zostawić gada w spokoju i nie ogładać go ze wszystkich stron? :)

mogę mu nie podawać świerszczy przez weekend (bo faktycznie te to mi rosną jak szalone) i tylko mączniki zostawić posypane wapnem?!

dzięki wam za wszystkie rady! matko, przeżywkę mam jak przy pierwszym dziecku :D:D

#9 Dagn Online

Dagn
  • Terrarysta

Napisany 04 styczeń 2019 - 18:27

Spoko, ja każdego przeżywam cały czas :D

Jakbyś miała potrzebę przeżywania gekoniego dnia krok po kroku, mój prv zawsze otwarty na nowe gekonciółki :)

Zostaw ten brzuch, bo to raczej są narządy. Albo pooglądaj, jak stanie przy szybie, jeśli to robi.

Możesz zostawić mączniki albo kopnąć się gdzieś po karaczany.

Spróbuj tu podmienić na ręczniki, wpierw wyzbieraj tam, gdzie młody nie siedzi, potem z drugiej strony (przed chwilą to u swojej starszej uskuteczniałam, ma focha jak nie wiem co). No i koniecznie termometr, może być najzwyklejszy rtęciowy jakiś z marketu. Totalnie się na matach grzewczych i przełożeniu na temperaturę nie znam :( ale maluch może mieć za zimno, szczególnie że warstwa podłoża gruba i ciepło może niedostatecznie dochodzić. 

Może dogrzej go z boku? To będzie wiadomo, czy to to. Zwykła lampka biurkowa + żarówka starego typu, tak max 40W.
Ale tak na logikę mógł zwyczajnie wyluzować ;) Amaris mamy od poniedziałku, pierwsze 24h latała wszędzie i próbowała się wspinać, drugi dzień tylko przy szybach stała wieczorem, a teraz to już robi to, co wszystkie gekony: leży i się grzeje w dziwacznych pozycjach.

Edytowany przez Dagn, 04 styczeń 2019 - 18:40.

#10 Aguila

Aguila
  • Terrarysta

Napisany 04 styczeń 2019 - 18:43

Dzięki za wszystkie rady. To idę gmerac w podlozu i wymieniać na papier. A będę mogła potem ten kokos wykorzystac? Wyparzyc go trzeba czy nie? Nie będę wciskac młodemu żarcia. Maczniaki ma w terra a świerszczy nie będę wrzucać by go póki ich nie chce nie pogryzly. Jutro kupie termometr. Jaka temp powinna być? Temp nalepic na scianke terry?
Chetnie zajrzę na Twój priv bo jeszcze kilka dni temu nie sądziłam że można tak się wkręcić w jaszczurke :)

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).