Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

terrarium - fotorelacje

- - - - -  
Aksolotl meksykański - start zbiornika

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
25 odpowiedzi na ten temat

#1 MiChow

MiChow
  • Terrarysta
  • Z nami od: 342 dni
  • Polska / Zachodniopomorskie / Szczecin

Napisany 22 grudzień 2018 - 12:31

Witam, mam na imię Michał i zaczynam powoli przygodę z aksolotlami. Nie znalazłem tematu "GALERII", więc dodaje temat tutaj, ewentualnie proszę admina o przeniesienie wątku do odpowiedniego działu.

Aktualnie zbiornik został wczoraj zalany wodą oraz podłączony filtr wewnętrzny. W nocy przez przypadek filtr został odłączony i woda przez noc nabrała ciemnego koloru. Dzisiaj podłączyłem filtr zewnętrzny i dodałem do zbiornika bakterii nitryfikacyjnych. Zostało przymocowanie korzeni do podstawek od kwiatów i zasypanie ich, aby nie pływały na powierzchni wody (mam nadzieje, że plan się uda).

Po Nowym Roku do wyposażenia akwarium dołączy chłodziarka Teco TK500.

Pytanie mam co do dawki tlenu w filtrze wewnętrznym (czym się sugerować, aby móc ustawić odpowiedni przepływ), oraz czy deszczownica filtra zewnętrznego musi być nad poziomem wody, czy może być zanurzona ?

Miał ktoś do czynienia z filtrami zewnętrznymi EHEIM ? Słyszałem opinię, że jego praca jest w zasadzie nie słyszalna...mój filtr niestety po uruchomieniu i działaniu dobre kilkadziesiąt minut cały czas hmm "buczy".

Niżej dołączam kilka zdjęć z dzisiaj.

20181222-121413.jpg 20181222-121426.jpg 20181222-121454.jpg

Podobne tematy: Aksolotl meksykański - start zbiornika     x

#2 MER

MER

Pomocny w dziale Aksolotle

• Pomocny
  • Z nami od: 3302 dni
  • Polska / Zachodniopomorskie / Koszalin

Napisany 23 grudzień 2018 - 13:37

deszczownica , jak sama nazwa wskazuje, woda ma padać na lustro wody

strumień wody z filtra ma nie powodować silnych strumieni, zaburzeń, zwirowań przepływającej wody. Wszystko delikatnie, prawie niezauważalnie. Tlenu wystarczy aż nadto.

Nie piszesz o skimerze, a potrzebny.

Wpuść do akwarium ze dwa gupiki, akwarium szybciej dojrzeje, a potem aksy je zjedzą na śniadanie.

#3 MiChow

MiChow
  • Terrarysta

Napisany 23 grudzień 2018 - 15:21

Rozumiem, że w filtrze wewnętrznym "natleniacz" może być zamknięty, a przepływ wody dość zredukowany?

Dwa gupiki zakupione dzisiaj, dzięki za rade ! :)

20181223-140449.jpg 20181223-143637.jpg 

Jeżeli chodzi o skimmer; przyznam się, że pierwsze słyszę o takim urządzeniu, ale jeżeli trzeba to na pewno zakupię.

Z chęcią posłucham każdej porady oraz ewentualnej krytyki :)

#4 MER

MER

• Pomocny

Napisany 25 grudzień 2018 - 13:32

skimer - mądra nazwa dla prostej pierdydółki. Dobry filtr ma w wyposażeniu takową. To jest coś co zbiera śmieci z powierzchni wody do filtra.

Taka uwaga : nie wolno stosować w akwarium roślinek itp. plastykowych.

#5 MiChow

MiChow
  • Terrarysta

Napisany 26 grudzień 2018 - 09:34

Patrzyłem właśnie na znanym portalu aukcyjnym i zdecydowałem się na skimmera od Eheim'a; mając dwa filtry tego producenta będzie komplet :)

#6 MER

MER

• Pomocny

Napisany 27 grudzień 2018 - 23:24

to jest tylko moja opinia :

z deszczownicy nie będziesz miał zbytniej pociech, bo się zatyka i to raczej bajer.

masz dwa filtry. Ja bym używał jednego. Nadmiar szczęścia. Axolotle aż tak nie brudza.

Będziesz na bieżąco spszątał kupy to OK.

Jeżeli dasz koryto/karmik to jedzenie nie będzie się "rozlatać" po akwarium.

Wtedy nie będzie komu brudzić (no Axy będą tylko sikać do wody).

Daj trochę kamieni/kamulców otoczaków na dno, szczególnie przy roślinkach.

Podaj wymiary akwarium bo ze zdjęcia mi wygląda na koryto a nie akwarium.

Powinno być wysokie na 60 no 50 oraz szerokie 40 do 50. Poniżej jest dyskusja o wymiarach akwarium.

Startujesz i robisz to z przemyśleniem więc nie zaczynał bym z błędem od urodzenia tzw Geburtsfehler.

Gdybyś zrobił akwarium z filtrem podżwirowym to sama przyroda by Ci sprzątała. Tobie by zostały szyby z glonami i ślimaki. Nie trzeba wcale latami sprzątać, żadnych filtrów (tylko skimer) itp.

Edytowany przez MER, 27 grudzień 2018 - 23:28.

#7 MiChow

MiChow
  • Terrarysta

Napisany 28 grudzień 2018 - 00:27

Akwarium ma wymiary 120x45x45, uważasz że jest za niskie? Dlaczego koryto?

Słyszałem również opinie że wiele ludzi usuwa deszczownice i daje po prostu pełen przelot.

Kamienie właśnie próbuję gdzieś namierzyć, od dzisiaj zaczynam urlop i coś do zbiornika na pewno wpadnie.

Geburtsfehler? :)

#8 MER

MER

• Pomocny

Napisany 28 grudzień 2018 - 10:19

bo koryto, wąskie, nie wysokie i długie

axolotl dorośnie do 30 cm, i to szybko, a Ty masz : 8 cm podłoża + wolna przestrzeń nad wodą 4 cm + Ax 30 = 42 cm czyli jak lekko podskoczy to mu głowa wystaje z wody, a on ma tam pływać, nie czołgać się. Wysokość min. przyzwoita to 60.

I jeszcze, musi być pokrywa na akwarium.

Woda wylatująca z filtra zabiera ze sobą powietrze i napowietrza (zwężka Venturiego), choć napowietrzanie pompką jest efektowne polecam cgińskie HP 400, ciche tanie i pracuje latami

https://archiwum.allegro.pl/oferta/napowietrzacz-pompka-hp-100-zaworek-2-5w-i5643511492.html 

pełen przelot wody z deszczownicy nie napowietrza a tylko daje efekt pralki i ogromny stres axolotlom

idz na plaże i nazbieraj kamienie, tylko otoczaki lub kup w akwarystycznym.

#9 MiChow

MiChow
  • Terrarysta

Napisany 28 grudzień 2018 - 16:26

Jak zaczynałem się interesować zbiornikiem na axolotle słyszałem, że akwarium musi być typu "jamnik"...więc takie zrobiłem. Teraz za późno na zmiany, choć faktycznie przydałoby się z 15 cm wysokości :)

Deszczownice na dzień dzisiejszy delikatnie zanurzyłem i skierowałem ku górze aby był delikatny ruch tafli, a odkręciłem troszkę napowietrzacz w filtrze wewnętrznym.

Przyszedł dzisiaj kurier z simmerem oraz delikatną lampką led. Pytanie odnośnie skimmera (proszę spojrzeć na zdjęcia niżej), w którym miejscu najlepiej go zamontować?

Otoczaki wylądowały w misce, a później w akwarium ! Poniżej efekt pracy.

20181228-145131.jpg 20181228-145149.jpg 20181228-145259.jpg 20181228-160052.jpg 20181228-160131.jpg 20181228-160421.jpg 20181228-160429.jpg 20181228-160513.jpg 

#10 MER

MER

• Pomocny

Napisany 30 grudzień 2018 - 10:46

za późno to będzie jak wprowadzisz Axolotle.

Akwarium zabudowujesz na dziesiątki lat. Axolotl żyje około 30

Br. ważna :

1 ma być pokrywa/szyba - jakieś przykrycie akwarium

2 muszą być groty (nie mylić z krzakami) ilość Axolotli + 1

3 otoczaki i żwir : od 0,4 mm do 3,5 mm oraz powyżej 30 mm ( inne wywal) największe jakie Ax połknął i przeżył cudem to 2 szt po 30 mm

jeden sam wyszedł przodem, drugi wyciśnięto jak pastę z tubki

istotne

1 deszczownica ma sikać na wodę (falowanie wody natlenia w morzu )

2 skimmer umieścisz tam gdzie śmieci będa miały tendencje się zbierać. Zawsze można go przestawić.

polecam uwadze zastosowanie w wodzie roztworu Holtfretera, profilaktyka zdrowotnościowa. Antybakteryjna i antygrzybiczna. Poprawia kondycje skóry.

Można / wskazane dodanie okresowo liści ketapangu.

PS

Widzę, że podchodzisz do tematu rozsądnie i z sercem.

Zbiornik z Axami będziesz oglądał przez min 20 lat.

Idę o zakład że przez ten czas będzie Cię męczyła myśl, że nie zrobiłeś wszystkiego jak nasleży.

Taki kamyczek w bucię.

Dzisiaj zamiana akwarium na prawidłowe to tylko trochę ekstra fatygi, a jaki komfort na przyszłość.

Polecam : wygoogluj "filtr podżwirowy" . Ja mam od lat i sprzątanie nie jest mi znane. Sprzątają bakterie i skimmer. Ja tylko czyszczę szyby z glonów.

Min zbiornik i dostępny w Polsce to 120x50x60

Edytowany przez MER, 30 grudzień 2018 - 10:59.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).