Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

wybór zwierzęcia

- - - - -  
Pierwsza jaszczurka - co polecacie :)

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
10 odpowiedzi na ten temat

#1 Ouwek

Ouwek
  • Terrarysta
  • Z nami od: 271 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Jelcz-Laskowice

Napisany 20 listopad 2018 - 14:42

Dzień dobry, jak w temacie zastanawiam się nad pierwszą jaszczurką i szukam pomocy u bardziej doświadczonych :)

Z góry wyprzedzam uwagi "żebym poczytał sobie o jaszczurkach" itp. etc. - To co mogłem, wyczytałem. Jak wiadomo to co pisze gdzieś to tylko teoria, a praktyka całkiem inna sprawa :P

Chciałbym jaszczurkę niedużą (maksymalnie 25cm?) , taka która pożyje sobie sama, a jak się wdrążę to dorzucę do niej "kolegę/koleżankę" i będzie si :)

Terrarium jakie chciałbym mieć to maksymalnie 80-100cm na szerokość (ale to tak jeśli trzeba)

I jakby ktoś mógł wyrazić swoją opinię o Scynku Krokodylim byłbym bardzo wdzięczny  (piszą, że bardziej dla zaawansowanych :( )

Z góry dziękuję i pozdrawiam :P

Podobne tematy: Pierwsza jaszczurka - co polecacie :)     x

#2 Mielu

Mielu
  • Terrarysta
  • Z nami od: 4752 dni
  • Polska / Śląskie / Katowice

Napisany 20 listopad 2018 - 14:48

Co do samego scynka się nie wypowiem, ale jeśli nie musi to być konkretnie on, to napisz jeszcze, czy chcesz pustynne czy tropikalne. Czy jaszczurka musi być koniecznie "dzienna", a może podobają Ci się włąsnie scynki, a może agamy. itp.

#3 Ouwek

Ouwek
  • Terrarysta

Napisany 20 listopad 2018 - 16:01

Nieee, nie musi koniecznie być scynk, tropikalne czy pustynne, dzienne czy nocne - wszystko jedno, to ja się dostosuje :)

#4 Dagn

Dagn
  • Terrarysta
  • Z nami od: 556 dni
  • Polska / Śląskie / Gliwice

Napisany 20 listopad 2018 - 16:41

Witaj :)

To jest wszystko sprawa względna, bo większość poleci to, co ma lub to, co uchodzi za gatunek dla początkujących.

Ja z własnego doświadczenia polecam eublefary.

Plusy; mają powieki, wiesz, kiedy śpią ;) Lamparcie są bardzo oswajalskie, istnieje sporo odmian kolorystycznych.

Terrarium pustynne, więc nie główkujesz, jak tu pryskać, żeby było odpowiednio wilgotno.

Karmisz, dajesz świeżą wodę, sprzątasz kupy. Załatwiają się w jednym miejscu, więc w ogóle bajka z tym sprzątaniem. Tu z moich osobistych praktyk: jak Ci się to miejsce nie podoba, przekładasz w inne miejsce i się nauczy.

Z zasłyszenia wiem, że wiele lampartów jada i łazi w dzień. Moja tak robi i czasem, jak siedzę do późna, to widzę, że drzemie w nocy ;) 

Jeśli nie chcesz "oklepanego" gatunku, to równie wdzięczny i ogólnie zbliżony wymiarami, wymaganiami jest eublefar gruboogonowy.

Jest jeszcze szereg fajnych gatunków z tej rodziny, ale tak z serii "hipster lvl max": ciężko z dostępnością i dość zaporowe ceny.

Wspomniałeś scynka krokodylego. Faktycznie jest uroczy, wygląda, jakby kombinował, jak przejąć władzę nad światem :D

Minusy, z tego, co kiedyś o nich czytałam: płochliwe i bardzo skryte. No i terrarium tropikalne.

Absolutnie nie zniechęcam, ale zakładam, że pierwszą jaszczurkę to chciałbyś widywać ;)

No i tyle wstępnie ode mnie po blisko 9-miesięcznym siedzeniu w temacie.

Pozdrowienia :)

#5 Mielu

Mielu
  • Terrarysta

Napisany 20 listopad 2018 - 18:42

Z gekonów to jak kolega napisał, gekon lamparci, w związku z popularnością, możesz liczyć na ogromną wiedzę i pomoc. Z tym że to nocny gadzior, choć zobaczysz go czasem w dzień i wieczorami. Gróboogonowy podobny, mniej popularny ale w gruncie rzeczy podobny. Z popularnych jeszcze gekon orzęsiony. Reszta geków będzie mniej "przyjazna", będą trochę bardziej  dzikie: paroedura pictus, gekon toke. Wyjątek będzie stanowiła Felsuma Madagaskarska bo jest to gekon dzienny, no i jest piękny, ale już nie taki prosty do hodowli jak choćby lampart.  

Z agam popularna będzie agama brodata karłowata, agama czerwonogłowa, inne będą albo ciężko dostępne albo za duże. 

Ładnie wybarwione jaszczurki w terra tropikalnym to Anolisy, do twojego terra: anolis zielony, anolis kubański. 

Crotaphytus collaris - terra pustynne, jaszczur z Meksyku

Sceloporus malachiticus 

Z Legwanów nic się nie nadaje. 

No i jeszcze do terra pustynnego, szyszkowce. Ładne, dzienne, ale dość płochliwe. 

To większość jaszczurów które mógłbyś wsadzić do terra o takiej długości lub trochę mniejszej (jeśli dostosujesz wys i szer) i które są w dość łatwy sposób możliwe do nabycia. Scynków, zwyczajnych i kameleonów nie wymieniam bo nigdy mi się nie podobały więc nie mam wiedzy, jednak są tam również gatunki które mógłbyś hodować. 

Edytowany przez Mielu, 20 listopad 2018 - 19:03.

#6 Ouwek

Ouwek
  • Terrarysta

Napisany 20 listopad 2018 - 20:24

Booozeee... Nie spodziewałem się takiego dobrego odzewu. :3 Dzięki chłopaki! Teraz musze pomyśleć :P

#7 Dagn

Dagn
  • Terrarysta
  • Z nami od: 556 dni
  • Polska / Śląskie / Gliwice

Napisany 20 listopad 2018 - 20:30

Ekhm...

Załączone pliki

#8 Mielu

Mielu
  • Terrarysta

Napisany 20 listopad 2018 - 20:57

Aj, przepraszam, mam nadzieję że się nie obraziłaś :)

#9 Ouwek

Ouwek
  • Terrarysta

Napisany 22 listopad 2018 - 16:45

Też z całego serducha przepraszam :3

#10 docfaq W hodowli

docfaq
  • Pomocny
  • Z nami od: 635 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 22 listopad 2018 - 19:33

Ja bym jeszcze polecił jaszczurki z rodziny Lacertidae (rodzaj LacertaPodarcis, Timon) - niezwykle pocieszne jaszczurki, aktywne, bardzo żwawe i przypominają wyglądem rodzimą zwinkę, co dla mnie jest dodatkowym atutem. :P

Gatunki, które pamiętam: 

- murówka zwyczajna (Podarcis muralis), 

- jaszczurka sycylijska (Podarcis siculus), 

- jaszczurka ostropyska (Dalmatolacerta oxycephala), 

- jaszczurka długoogonowa (Takydromus sexlineatus), 

- jaszczurka perłowa (Timon lepidus). 

Jaszczurki te można zaliczyć zarówno do strefy śródziemnomorskiej, jak i umiarkowanej, co daje moim zdaniem spore możliwości stworzenia naturalnego terrarium z roślinami i bezkręgowcami, które nie będzie tak wymagające jak terrarium tropikalne, ale ciekawsze niż pustynne. 

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).