Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


zdrowie

- - - - -  
Suplementacja witaminowa przy karmieniu CGD
 • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
2 odpowiedzi na ten temat

#1 Dawid7649

Dawid7649
 • Terrarysta
 • Z nami od: 2460 dni
 • Polska / Łódzkie / Łódź
 • Płeć: Mężczyzna

Napisany 09 październik 2018 - 08:01Witam, przeglądając forum już zgłupiałem i nie znalazłem odpowiedzi na moją zagwostke.
Od dwóch tygodni posiadam trzy młode gekony orzęsiony około 10cm karmione codziennie od pierwszego dnia ładnie jedzą. Ich dieta to Pangea/Repashy (jeden wybredny nie je Repashy) na przemian ze świerszczami posypanymi wapnem z D3. Aktualnie są w terariach przejściowych bez lampy UVB w docelowym taka lampa będzie.
1.Czy taka dieta wymaga dodatkowej suplementacji witaminowej?
2.Posiadam już wapno z D3 ale wyczytałem ze mona przedawkować w taki sposób. Lepiej podawać czyste i np co 3-4 karmienia świerszczem używać z D3 czy można im ładować cały czas D3?
3.Czy lampa UVB wpływa na zapotrzebowanie witaminy D3 u gekonów nocnych?

Pozdawiam :)

Podobne tematy: Suplementacja witaminowa przy karmieniu CGD     x


#2 Tuczyk

Tuczyk
 • Terrarysta
 • Z nami od: 1677 dni
 • Polska / Mazowieckie / Płock
 • Płeć: Mężczyzna

Napisany 09 październik 2018 - 09:17

Jak karmisz repashą to nic trzeba nic dodatkowo suplementować, zaś jeśli chodzi o gekona którego karmisz świerszczami to warto jest raz na jakiś czas podać mu papkę owocową chociażby z banana i miodu.
Co do wapna z D3 , witamina D3 jest wytwarzana w organizmie gekonów samodzielnie gdy mają dostęp do promieni UVB , jeśli tego nie mają to będą miały gorszą przyswajalność wapnia. 
W chwilowej sytuacji lepiej karmić częściej z D3 niż bez.
A co do ostatniego pytania tak wpływa. 


#3 Vulpes90

Vulpes90

  Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

 • Koordynator działów
 • Z nami od: 3202 dni
 • Polska / Opolskie / Kluczbork
 • Płeć: Mężczyzna

Napisany 10 październik 2018 - 00:22Niestety przyswajanie witaminy D3 drogą doustną nie jest jeszcze zbyt dobrze zbadane. Ogólnie przyjmuje się, że gady żywiące się kręgowcami jak węże, czy warany lepiej radzą sobie lepiej z przyswajaniem witaminy D3 podawanej doustnie, bo takowa witamina występuje w ich naturalnej diecie, czyli w kręgowcach. Gady owadożerne i roślinożerne nie mają w swojej naturalnej diecie dużych ilości witaminy D3, dlatego przyjmuje się, że polegają one na promieniowaniu UVB i własnej syntezie witaminy D3 (owady syntetyzują bardzo małe ilości witaminy D, rośliny syntetyzują głównie D2). Chyba jeszcze długa droga zanim dowiemy się jakie ilości witaminy D3 podawane doustnie będą optymalne dla konkretnych gatunków.

 

Ogólnie produkty dostępne na rynku posiadają, ze względów bezpieczeństwa, dość niskie ilości witaminy D3. Suplementy Zoo Med posiadają ok. 20-30 tys. IU/kg, Repashy CGD około 1 tys. IU/kg. Dzięki temu są bezpieczne nawet przy częstym podawaniu. Na rynku istnieją też produkty z bardzo dużą ilością witaminy D3 np. Rep-Cal 400 tys. IU/kg i przy takich wartościach przedawkowania witaminą D3 są już realnym zagrożeniem i takie przypadki były opisywane.

 

Jeśli chodzi zaś o UVB to sprawa wydaje się trochę prostsza. W zasadzie wszystkie kręgowce lądowe syntetyzują witaminę D3 pod wpływem promieniowania UVB. Ta zasada dotyczy zarówno gadów, ptaków, płazów, jak i ssaków. Jedyną różnicą pomiędzy różnymi gatunkami jest skóra różnych gatunków, która przepuszcza różne ilości UVB. Skóra nocnych gadów przepuszcza duże ilości UVB, dlatego w terrarium też stosuje się stosunkowo niskie dawki UVB, co w zupełności wystarcza na syntezę odpowiedniej ilości witaminy D3. Zaś skóra gatunków pustynnych i półpustynnych przepuszcza bardzo mało UVB dlatego gatunki te wymagają mocnych lamp UVB.

 

Poza tym istnieje wiele mechanizmów chroniących przed zbyt dużą ilością witaminy D3 i nadmiernym promieniowaniem UVB, zarówno chemicznych (przy nadmiarze witaminy D3 i z UVB, Prewitamina D3 przekształca się w lumisterol i tachysterol zamiast witaminy D3, które w razie potrzeby pod wpływem UVB mogą przekształcić z powrotem w PreD3 i dalej w D3), jak i w postaci różnych zachowań. Gatunki nocne czerpią z niewielkich ilości UVB wychodząc ze swoich kryjówek wczesnym wieczorem, lub chowając się późnym porankiem. Mogą też czerpać z tego promieniowania, które dociera do ich kryjówek. Gatunki pustynne robią na odwrót chowając się przed najmocniejszymi upałami i wygrzewając się w godzinach przed południem i późnym po południem, gdy promieniowanie UVB jest mocne, ale nie aż tak mocne jak w samo południe.

 

Swoją drogą tak już w ramach praktycznych porad. UVB najlepiej jest zamontować nad siatką tak aby gekon nie miał do niej dostępu i nie kupować lamp 2%, które w zasadzie nie emitują żadnego UVB, obecnie większość firm zmieniła ich nazwy na natural light (nie ma nawet w nazwie UVB). W zależności od wielkości terrarium dobrze sprawdzą się świetlówki T8, lub T5 5-7% (w zależności od firmy różnie są nazywane) z lub bez reflektora, albo kompakty najlepiej z reflektorem.0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).