Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

zdrowie

- - - - -  
Choroba oczu gekona czy może coś więcej?

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
11 odpowiedzi na ten temat

#11 Tizzy

Tizzy
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2518 dni
  • Polska / Mazowieckie / Piaseczno

Napisany 11 luty 2019 - 21:37

Długo tu nie zaglądałam, ale napiszę co się wydarzyło. Długo po czasie. 

Oczy udało się w końcu wyleczyć pod koniec lipca. USG wykazało obecność kul żółtkowych. Pod koniec sierpnia wróciła do własnego terrarium bo stan oczu wydawał się stabilny. Ale oczy okazały się nie jedynym problemem.
Jakieś pół miesiąca później jaszczurka przestała jeść, zwymiotowała wylinkę i zaczęła niepokojąco się zachowywać. Siedziała cały czas z głową wyciągniętą w górę ciężko oddychając. Zabrałam ją z powrotem do weterynarza gdzie miała powtórzone USG z uwagi na wciąż powiększony brzuch. USG wykazało wciąż obecność jednej kuli żółtkowej plus mocne powiększenie wątroby, która naciskała na inne narządy. Pani doktor podejrzewała, że być pojawiły się nowe kule żółtkowe, bardzo szybko po poprzednich, obciążając mocno organizm Namiry. Dostała jakiś lek osłonowy na wątrobę i miałam wrócić jeżeli w ciągu tygodnia nie byłoby poprawy na operację usunięcia tej kuli i przy okazji jajników. Wróciłam znacznie wcześniej, bo stan się nie poprawiał a wręcz było coraz gorzej. Pojawiło się nawet coś w rodzaju biegunki.
Jaszczurka została w Kajmanie na operację, ale niestety nie ma tu dobrego zakończenia. Kula żółtkowa widoczna na USG była odseparowaną od jajnika kulą (prawdopodobnie jedną z tych "starych"), która przekształciła się, jeśli dobrze pamiętam, w ropień. Towarzyszyło temu zapalenie otrzewnej. O ile jaszczurka sam zabieg przeżyła, to niestety nie przeżyła drugiej doby po operacji. Zakażenie widać było zbyt duże i zbyt obciążające.

Lecząc Namirze oczy nie spodziewałam się, że zaraz potem zabije mi ją niespodziewana komplikacja związana z kulą żółtkową  :-( Nawet szybka reakcja nic tu nie pomogła...