Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


zachowania

- - - - -  
Jeż europejski, słaby i nerwowy.
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
1 odpowiedzi na ten temat

#1 Thepati17

Thepati17
  • Nowy terrarysta
  • Z nami od: 668 dni
  • Polska / Kujawsko-pomorskie / Piotrków Kujawski
  • Płeć: Kobieta

Napisany 21 listopad 2017 - 23:46Witam.
Jakoś 3 miesiące temu znalazłam 3 wychudzone, ledwo poruszające się jeże. (Bez matki, a wiadomo mi że niedawno jeden z sąsiadów znalazł martwego jeża.)
Przez dwa miesiące jeżyki bardzo urosły. Jednak w trzecim, jeden z jeżyków zaczął być odtrącany od miski przez rodzeństwo. Postanowiłam podzielić malca, tak by ten miał miskę dla siebie. Niestety malec ostatnie czasy jest jeszcze bardziej nerwowy niż był. Zaczął gubić kolce. Jednak najbardziej mnie martwi, że nie ma ochoty się poruszać. Głównie leży w jednym miejscu. Postawiony do miski na jedzenie zjada wszystko, wodę pije, kupkę robi normalną (nie zieloną). Niestety w okolicy mam tylko jednego weterynarza, który nie zna się na jeżach. Mieszkam na wsi, więc do dużych miast mam bardzo daleko. Proszę jakieś porady, aby rozruszać jeżyka, wspomóc apetyt i trochę bardziej oswoić. A w razie gdy by ktoś rozpoznał jakąś chorobę, proszę o jak najlepszy opis jej.

Podobne tematy: Jeż europejski, słaby i nerwowy.     x


#2 Iglak23

Iglak23
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1319 dni
  • Polska / Zachodniopomorskie / Pyrzyce
  • Płeć: Mężczyzna

Napisany 26 listopad 2017 - 15:46

Witaj, a może to quilling- 

 

"Pierwszym podstawowym pomijanym zjawiskiem występującym u każdego jeża do 6stego miesiąca życia jest tzw. quilling. Jest to zmiana igieł, która wiąże się również zwykle ze zmianą zachowania jeża. Podczas trwającej miesiąc plus minus tydzień przemiany zaobserwujemy w stadium początkowym jak nasz jeż zacznie się dość dużo drapać. Po czym zaobserwujemy w terrarium lub na dywanie mnóstwo igieł zgubionych przez naszego jeża. Możemy zauważyć również na plecach jeża wyliniałe punkty jednakże w tym okresie jest to całkowicie normalne ponieważ nowe kolce nie nadążają rosnąć za wypychającymi je starymi. Jeżeli jeż nie stanie się bardzo płochliwy i nerwowy jak to było w przypadku naszych jeży można spróbować go podczas quillingu kąpać w ciepłej wodzie z dodatkiem oliwy z oliwek co z pewnością złagodzi swędzenie związane z wyrzynaniem się nowych kolców. Jednakże nie róbmy tego jeżeli jeżyk wyraźnie nie chce się wówczas wychodzić z terrarium lub być dotykany. Należy nadmienić, iż nawet jeżeli wcześniej jeżyk nigdy nie zmieniał się w kulkę i uwielbiał wychodzić z terrarium na ręce i ochoczo biegał po podłodze podczas quilingu jeż będzie się ciągle zmieniał w kulkę fukał i stroszył oraz po wyjęciu na podłogę będzie czym prędzej szukał ciemnego miejsca aby się w nie schować i z niego nie wyjdzie. Nie martwcie się jednak ponieważ jak tylko quilling się kończy jeż wraca do swoich starych nawyków. Tak właśnie było z naszą Lilo. Przyjechała do nas jako miła jeżynka jednakże tydzień później rozpoczęła wymianę igieł i stała się płochliwa i nastroszona co bardzo nas zmartwiło i dopiero po długim czasie bycia zawiedzionymi zachowaniem naszej nowej jeżynki natknęliśmy się na artykuł jakiejś hodowli z USA na ten temat, który niezmiernie nas pocieszył i wkrótce potem został udowodniony zachowaniem Lilo, która po około 3 tygodniach złego zachowania nagle ochoczo wbiegła mi na ręce i chętnie biegała po kanapie pierwszy raz od 3 tygodni. Poniżej Lilo podczas quillingu pokazuje jakie jeżyki są socjalne podczas zmiany igieł." informacja ze strony www.jezpigmejski.pl. Pozdrawiam 0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).