Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

terrarium - oświetlenie

- - - - -  
Terrarium Pustynne 150x65x65 - dobór MH

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
16 odpowiedzi na ten temat

#1 hikulec

hikulec
  • Terrarysta
  • Z nami od: 371 dni
  • Polska / Śląskie / Będzin

Napisany 02 listopad 2017 - 20:56

Witam, oraz przy okazji przywitam się jako iż jest to mój 1 post.

Prosiłbym o pomoc i ewentualne nakierowanie w budowie terrarium, w zasadzie bardziej w doborze metahalogenka.

Zamierzam zbudować swoje pierwsze terrarium o wymiarach 150x65x65 z OSB-3 22mm, Ściana przednia praktycznie cała przeszklona, jedna ściana boczna również przeszklona od strony półki idącej wgłąb terrarium do wygrzewania się, czyli pod MH z najbliższym punktem spoty na 25cm.

Zamierzam MH zamontować pod skosem.....................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

Podobne tematy: Terrarium Pustynne 150x65x65 - dobór MH     x

#2 Vulpes90

Vulpes90

Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

• Moderator
  • Z nami od: 2869 dni
  • Polska / Opolskie / Kluczbork

Napisany 03 listopad 2017 - 14:11

Ściana przednia praktycznie cała przeszklona, jedna ściana boczna również przeszklona

Warto pamiętać o tym 5-10 cm pasku z płyty osb, na spodzie po pierwsze dlatego, żeby nie wysypywało się podłoże, po drugie żeby agama nie uderzała pyszczkiem wprost w szybę, często w takich terrariach bez paska/ niekiedy nawet akwariach (których oczywiście nie powinno się stosować) agamy mają obite pyszczki, bo nie wiedzą co to szyba i w nią uderzają z.....................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

Edytowany przez Vulpes90, 03 listopad 2017 - 14:13.

#3 hikulec

hikulec
  • Terrarysta

Napisany 03 listopad 2017 - 14:51

Oczywiście na przeszklonych ścianach ma znajdować się 10cm w górę od poziomu podłoża pasek z osb/drewna, dlatego napisałem "praktycznie cała przeszklona".

Co do MH napisałem iż najbliższy(nie najniższy) punkt styku spotu ma znajdować się w około 25cm (tam ma mieć agama najcieplejsze miejsce) i oświetlać dalszą oraz niższą część półki która będzie niejako pochylnią.

#4 Radagast W hodowli

Radagast

Czarodziej jaszczurczy

• Koordynator działów
  • Z nami od: 1596 dni
  • Polska / Małopolskie / Kraków

Napisany 20 listopad 2017 - 16:21

Na taki rozmiar terrarium z płyty, przy nie za wielkiej wentylacji, wydaje mi się, że lampa MH o mocy 70W wystarczy. Najlepiej PAR38, tym bardziej, że dla tak dużych gadów jak agamy brodate kąt świecenia i grzania powinien być spory.

Ale też, jak radzi @[member='Vulpes90'], do 70W trzeba by zachować tę odległość nieco większą niż 25 cm. Chyba że MH jakiejś słabszej marki, emitujące mniejsze wartości promieniowania UV.

#5 BrodatyHubert

BrodatyHubert
  • Terrarysta
  • Z nami od: 560 dni
  • Polska / Śląskie / Mikołów

Napisany 23 listopad 2017 - 21:40

Czy ktoś kolegów/koleżanek używał MH firmy REP TECH bądź THE WHITE LIGHT i może polecić?

#6 Vulpes90

Vulpes90

Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

• Moderator
  • Z nami od: 2869 dni
  • Polska / Opolskie / Kluczbork

Napisany 24 listopad 2017 - 10:40

The White Light chyba obecnie nie kupisz w PL, z tego co wiem egzotic-room chwilowo ich nie sprzedaje. Niemniej oba MH są dość podobne do siebie, są mocniejsze od Lucky Reptile, więc powinny też wisieć na wyższych odległościach od jaszczurki. RepTech 35W powinien być na odległości większej niż 35 cm, 50W więcej niż ok. 45 cm, 70W powyżej ok. 50-55 cm. The White Light niewiele się różni pod względem uvb (jeśli mowa o wersji 10.....................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

#7 BrodatyHubert

BrodatyHubert
  • Terrarysta
  • Z nami od: 560 dni
  • Polska / Śląskie / Mikołów

Napisany 24 listopad 2017 - 14:49

Egzotic-room posiada MH TepTech 5200k FLOOD, czy jeśli 35w powieszę 40cm od wyspy ciepła to da radę wytworzyć porządane 39-40*?

#8 Szkolarz

Szkolarz
  • Terrarysta
  • Z nami od: 453 dni
  • Polska / Warmińsko-mazurskie / Elbląg

Napisany 25 listopad 2017 - 16:00

Mam nadzieję, że kolega hikulec nie pogniewa się, jeśli podepnę się do jego tematu z pytaniem.

Jestem właśnie po montażu prowadnic w terrarium pustynnym 150x60x60 cm... Pierwotnie przeznaczone było dla jednej sztuki agamy brodatej, po namyśle jednak doszedłem do wniosku, że po wyrośnięciu gad może nie czuć się w takim terra zbyt komfortowo, więc zamieszkają w nim dwie agamy karłowate. W terra będą trzy źródła światła, rozmieszczone symetrycznie: 2 x Osram DULUXSTAR.....................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

#9 hikulec

hikulec
  • Terrarysta

Napisany 25 listopad 2017 - 23:11

Jak dla mnie nie ma problemu że podpinasz się pod temat, tym bardziej w momencie kiedy rozmiary są podobne. 

Wracając do tematu stateczników które pokazałeś, to wydaje mi się że w parametrach niewiele się różnią, jedynie w rozmiarze, budowie wewnętrznej, i długości przewodu do lampy jaki obsłużą jeden 1,5m a drugi 2m. Jeśli chodzi o stateczniki to wiem iż z powodzeniem stosowano też osramy. Niestety moja budowa na chwile obecną zatrzymała się na kupnie.....................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

#10 Szkolarz

Szkolarz
  • Terrarysta
  • Z nami od: 453 dni
  • Polska / Warmińsko-mazurskie / Elbląg

Napisany 28 listopad 2017 - 08:06

Dziękuję. :)

Ja jestem właściwie w połowie prac: dziś idę zamówić szyby, muszę jeszcze wywiercić dwa otwory na oprawki do niskiej mocy, ciepłych żarówek LED (chcę zastosować do trzech programatorów oświetlenia, żeby - przynajmniej w przybliżeniu - zasymulować cykl świt-zmierzch w terrarium), coś poprawić, coś dokupić, co chwila "coś"... ;) Na wiosnę powinienem być gotowy - mam nadzieję, że wtedy pojawi się pogona henrylawsoni w ofertach.

Wracając jednak do tematu, z nadzieją, że ktoś jednak.....................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2018 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).