Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

warunki hodowli

- - - - -  
Jaką żarówkę uvb użyć do Kraba Tęczowego

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
10 odpowiedzi na ten temat

#1 pawelmalinowski18

pawelmalinowski18
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1080 dni
  • Polska / Kujawsko-pomorskie / Brodnica

Napisany 16 wrzesień 2017 - 19:51

Witam
Jakich żarówek używacie w swoich terrariach z krabem tęczowym ?

Ja posiadam obecnie Reptile UVB 100 Repti Glo 5.0 compact 13w
Czy ta żarówka jest wystarczająca na terrarium 90x45x40 ???

Czym sie różni 13w a 26w???
Proponujecie jakąś inna firmę takiego rodzaju żarówki z UVB i inna moc , chce by krab czuł się jak najlepiej.
Jak dlugo powinna sie palić taka żarówka waszym zdaniem ?
U mnie na czujnik zapala się od 10-20 staczy taki czas ?
Dodatkowo uzywam mlecznej zarowki led 8w czy moge jej uzywac czy jest juz zbędna ? I sama uvb wystarczy.

Napiszcie swoje doświadczenia i rady jak uzywacie i jaka firmę polecacie

Podobne tematy: Jaką żarówkę uvb użyć do Kraba Tęczowego     x

#2 Bakq

Bakq
  • Terrarysta
  • Z nami od: 3983 dni
  • Polska / Mazowieckie / Otwock

Napisany 16 wrzesień 2017 - 21:06

Z tego co wiem różnica między 13W a 26W jest taka, że ta mocniejsza może być stosowana w wyższych terrariach, ma większy zasięg.  

U siebie w terra o wysokości 40 cm mam 13W, ale że jest sporo podłoża + długość żarówki to świeci 15-20 cm nad ziemią. Jakby było z 30-40 cm to bym wziął mocniejszą.  

Powinna się palić ok 12 godzin. 

To repti glo powinno być ok. Inna sprawa, to fakt że spotkałem się z opiniami że świetlówki UVB są lepsze od żarówek. Nie wiem czy to prawda, i czy u krabów jest to istotne.  

#3 Vulpes90

Vulpes90

Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

• Koordynator działów
  • Z nami od: 3170 dni
  • Polska / Opolskie / Kluczbork

Napisany 16 wrzesień 2017 - 21:50

Nie znam się na krabach tęczowych, więc w tej kwestii nie pomogę, ale kompakty 13W różnią się od 26W tym, że te pierwsze o wiele szybciej się wypalają (już po około 3 miesiącach) 26W wytrzymują trochę dłużej (ogólnie przyjmuje się, że do 6-ciu miesięcy). Różnice w mocy pomiędzy nimi nie są aż tak duże (ok. 5-10 uW/cm2). Z kompaktów najlepsze są te od Arcadii są np. w terrasklepie 7% (najwolniej się wypalają).

#4 pawelmalinowski18

pawelmalinowski18
  • Terrarysta

Napisany 17 wrzesień 2017 - 09:15

Dziękuję za informacje , czekam na więcej 

Na opakowaniu piszę ze trzeba co 12 miesiący wymieniac

I czy stosować tą mleczną czy jest zbedna juz ?

#5 Vulpes90

Vulpes90

Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

• Koordynator działów

Napisany 17 wrzesień 2017 - 17:52

Exo-Terra UVB150 13W po 6-ciu miesiącach emituje 9uW/cm2 na odległości 20 cm, w porównaniu z początkowymi 50 uW/cm2 to jest już bardzo niewiele. 26W emituje 60uW/cm2, a po 6-ciu miesiącach 23uW/cm2 na tej samej odległości. Myślę, że po 12 miesiącach nie będą już prawie w ogóle emitowały UVB na odległości większej niż 10cm.

#6 pawelmalinowski18

pawelmalinowski18
  • Terrarysta

Napisany 18 wrzesień 2017 - 14:15

Czyli jakiej firmy użyć ?

#7 Vulpes90

Vulpes90

• Koordynator działów

Napisany 18 wrzesień 2017 - 15:00

Jeśli chodzi o kompakty, to najlepiej wypadają te od Arcadii (7% 23W jest np. w terrasklepie do kupienia), ale nie mam pojęcia jakie wymagania mają kraby tęczowe, więc być może lepiej by było gdyby ktoś jeszcze się wypowiedział, jak nie to postaram się sprawdzić to późnym wieczorem.

Jakbyś mógł daj jeszcze znać na jakiej wysokości od zwierzaka wisi/będzie wisiała ta lampa?

Edytowany przez Vulpes90, 18 wrzesień 2017 - 15:02.

#8 Bakq

Bakq
  • Terrarysta
  • Z nami od: 3983 dni
  • Polska / Mazowieckie / Otwock

Napisany 18 wrzesień 2017 - 21:06

Z tym że wciąż kompakt Arcadii jest gorszy od ich świetlówek? Tzn. chodzi mi o to, czy mogą być traktowane jako pełnoprawne UVB, czy na zasadzie "lepszy rydz niż nic".
Sam w niedługim czasie zakładam terrarium dla kraba i rozglądam się za źródłem UVB. Terrarium będzie spore więc chyba wybiorę świetlówkę Arcadia, albo T5 850 mm albo T8 900 mm. Nigdy nie montowałem takiego oświetlenia w zbiorniku i mam lekką zagwozdkę co do montażu. Jak patrzę po sklepach np. akwarystycznych to takie belki do świetlówek są strasznie drogie, oprócz tego można kupić zestaw do samodzielnego złożenia (tzn 2 oprawki kabelek uchwyty i statecznik). Zastanawiam się czy tu by zdało egzamin coś takiego?
https://www.gitmarket.pl/pxf/poker-cn-belka-swietlowkowa/19719.html
https://www.gitmarket.pl/pxf/poker-t5-belka-swietlowkowa/19737.html
Sama w sobie oprawa chyba powinna pasować, tylko co z wilgotnością? Jak to w praktyce wygląda? Pamiętam że kiedyś w akwarium miałem świetlówkę w podobnej obudowie z tym że była w zestawie z pokrywą. Nie stwarzała problemów, tyko nie wiem czy ona była w jakiś sposób lepsza od w/w.

Edytowany przez Bakq, 18 wrzesień 2017 - 21:11.

#9 pawelmalinowski18

pawelmalinowski18
  • Terrarysta

Napisany 20 wrzesień 2017 - 01:05

Około 15 cm nawet nie najwyżej no i najniżej max 20 cm . Ja mam zwykle żarówki e27 i nie ma problemu z wilgotności jest ok , powdzenia co do krbiszonow i czekam na info w sprawie zarowki

#10 Vulpes90

Vulpes90

• Koordynator działów

Napisany 21 wrzesień 2017 - 01:47

@pawelmalinowski18

Wydaje mi się, że Arcadia 7% powinna być ok. Tym bardziej jeśli będzie zastosowana na niskiej wysokości. Do tego możesz dokupić jeszcze oprawkę z reflektorem aluminiowym i już całkiem będzie ok. Inne opcje to świetlówki T8 i T5, które opiszę poniżej w razie czego.

@Bakq

Różnica pomiędzy lampą kompaktową, a świetlówkami T8 nie polega na mocy tylko raczej na powierzchni promieniowania UVB. Świetlówki T8 świecą na całej długości terrarium, natomiast lampy kompaktowe skupiają się na pewnym fragmencie. Tutaj dużo zależy do czego chcesz wykorzystać taką lampę (i od powierzchni takiego terrarium). Jeśli chcesz równomiernie oświetlić całe terrarium to świetlówki rurowe są jak najbardziej zalecane, jeśli natomiast potrzebujesz oświetlić tylko część lądową i nie jest ona za duża, to świetlówka kompaktowa powinna wystarczyć innym wyborem jest metalohalogen (ale ten musiałby być słaby i wisieć na dość dużej odległości od zwierzaka).

Dlaczego polecam Arcadię widać po tej tabeli (Exo-Terra jest niestety gdzieś na samym końcu) wszystkie dane dotyczą lamp kompaktowych 10% (niestety nie mam takich tabel dla słabszych wersji, ale wykorzystywana technologia jest zazwyczaj podobna w obrębie firmy):

Załączony plik  Tabela.jpg   18,73K   2 pobrań

Kompaktowe lampy powyżej można od razu porównać ze świetlówkami T8:

Arcadia T8 12%

http://www.uvguide.co.uk/UVTool-ArcadiaD3plusT8.htm

ZooMed Reptisun T8 10.0

http://www.uvguide.co.uk/UVTool-Reptisun10T8fluorescenttube.htm

Jak widać wszystko sprowadza się do wyboru, czy chcesz oświetlić całe terrarium czy tylko pewną jego część. W przypadku krabów tęczowych nie wydaje mi się żeby był sens oświetlania części wodnej, gdzie krab będzie schowany pod wodą. Woda raczej będzie filtrowała dużą część UVB.

Drugą kwestią którą trzeba uwzględnić to wysokość zwierzaka od lampy. I tu jest właśnie to miejsce, gdzie wchodzą lampy T5 i metalohalogeny. W przypadku Pawła jest to tylko 15-20 cm więc kompakt powinien tutaj w zupełności wystarczyć np. do oświetlenia tylko części lądowej. Świetlówki T8 stosowane na podobnych wysokościach mogą być jednak dość niewygodne, stąd też można dorzucić do nich reflektor aluminiowy, co skupi emisję UVB i zwiększy ich zasięg, albo przerzucić się na mocniejsze świetlówki (można do tego wykorzystać zarówno np. T8 12%, albo T5 6%, które są podobne, albo T5 12% w bardzo dużych zbiornikach). Ważne są wartości UV Index na danej wysokości, na jakiej będzie wisiała lampa w Twoim terrarium.

Ostatnia sprawa to wymagania zwierzaka (tutaj moja wiedza jest najbardziej ograniczona, więc w razie czego proszę mnie poprawić ;) ). Z tego co znalazłem kraby tęczowe żyją w dość zacienionym typowo "leśnym" środowisku jakim są namorzyny.

https://www.youtube.com/watch?v=14LPmozOiXk&t=246s

https://www.youtube.com/watch?v=BkUySCwGQ1E

Więc wartości UVI (wg mojej subiektywnej oceny) powinny wynosić 0.7-1.0 z max. 1.1-3.0 (wyspowo, nie na całej powierzchni terrarium) - 2 strefa Fergusona:

Źródło: How much UVB does my reptile need? The UV-Tool, a guide to the selection of UV lighting for reptiles and amphibians in captivity.

Załączony plik  Strefy Fergusona.jpg   90,49K   1 pobrań

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).