Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

początkujący owady

- - - - -  
Pierwsza styczność

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
10 odpowiedzi na ten temat

#1 Crooo

Crooo
  • Terrarysta
  • Z nami od: 652 dni
  • Polska / Pomorskie / Gdańsk

Napisany 16 sierpień 2017 - 23:45

Witam, od jakiegoś czasu studiuję wasze forum, choć i tak jeszcze dużo muszę wiedzieć. Mam zamiar zaopiekować sie moją pierwszą modliszką. Wyposażyłem się w akwarium o wymiarach 40x25x30(dodam zdjęcie). Rozsypałem wiórki, zamierzam wsadzić tam jakąś gałąź, dodać jakaś roślinkę oraz okleić ściany siatką do wspinaczki. Do młodej modliszki mam nieduży zakręcany pojemnik który odpowiednio przygotuję. Teraz mam kilka pytań:
*Proszę o pomoc w wyborze pierwszej modliszki, chciałbym coś aktywnego w stadium L2-L3 max
*Akwarium nie ma przykrycia, myślę nad plexą z rozwierconymi otworami może być ? 
*Jakie oświetlenie? Czy zimny led czy potrzeba jakiejś lampki grzewczej ? Akwarium będzie stało na ziemi we wnęce szafki od tv temperatura w dzień wskazuje na termometrze w akwarium 26-28 stopni a w nocy ok 23 oraz wilgotność 55-65%
*Pytanko jaką rośline zastosować ? Sztuczną czy prawdziwą, jeśli tak to jaką konkretnie.
*Ostatnie pytanie, jaką karmówke wybrać ? Proszę o propozycje. 

Także to chyba wszystko proszę o wyrozumiałość i zrozumienie, chce się dobrze przygotować. Zamierzam zakupić modliszkę w przyszłym miesiącu też pytanie skąd polecacie taki zakup? Wszystkie sklepy zoologiczne w mojej okolicy się tym nie zajmują. W odpowiedzi na mój temat proszę podawać konkretne przykłady bądź linki do podobnych pytań, dziękuje i pozdrawiam. 

PS. na zdjęciu widać półkę nad akwarium, której nie będzie gdy przyjdzie pora kupna.

Załączone pliki

Podobne tematy: Pierwsza styczność     x

#2 VisibleNoise W hodowli

VisibleNoise

Koordynator w działach początkujący

• Koordynator działów
  • Z nami od: 2109 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Wrocław

Napisany 17 sierpień 2017 - 05:21

Akwarium to nie terrarium i nie nadaje się do zwierząt terrarystycznych tylko do rybek. Kup terrarium. Najlepiej modliszke kup na forum, w zoologicznych mogą sprzedawać słabe lub chore osobniki. Ogrzewanie zależy od gatunku jaki chcesz hodować. A i nie wiem co to za wiórki ale modliszki zazwyczaj potrzebują dość wysokiej wilgotności i przy wyborze podłoża trzeba wziąć pod uwagę że nie powinno ono mieć możliwości spleśnienia jeśli się je spryskuje. Najbardziej popularna jest S. gastrica i nie jest też szczególnie wymagająca, dobrym wyborem może też być R. megaera. Nie kupuj modliszki lisciogłowej, gdyż one są wręcz anty aktywne, ale za to piękne. Przy wymienianiu gatunków nie biorę pod uwagę rozmiaru terrarium, bo i tak musisz je kupić.

Edytowany przez VisibleNoise, 17 sierpień 2017 - 05:27.

#3 dune

dune
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1153 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 17 sierpień 2017 - 09:23

Pojemniki dla modliszek najlepiej Przykrywać siatka w typie moskitiery bo modliszki chętnie linieją na pokrywkach i musza się moc dobrze "uczepić" na wisząco

Modliszki polecone przez użytkownika wyżej są dobrym wyborem
Nie trzeba ich dogrzewać
Na dno dobre jest włókno kokosowe, dobrze trzyma wilgoć
Warto tez na ściankę przykleić pasek siatki (Taka samoprzylepna z wlokna szklanego do łączenia płyt g/k) edit Ok doczytałam
Modliszki nie powinny mieć zbyt dużych pojemników w dzieciństwie bo im jedzenie ucieka ;)
Moje modliszki są aktualnie w piwnych kuflach 0,5 l
Zaraz kolejna przeprowadzka

Maleńkie modliszki jedzą nieloty drosophila hydei a wieksze m in. karaczanany i świerszcze dobrane do wielkości modliszek

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalkb

Edytowany przez dune, 17 sierpień 2017 - 09:33.

#4 mantiss111

mantiss111

Moderator w działach Modliszki, Owady, Początkujący terraryści

• Moderator
  • Z nami od: 2050 dni
  • Polska / Mazowieckie / Sochaczew

Napisany 17 sierpień 2017 - 11:10

@Crooo,
* To, jaką możesz wybrać modliszkę, zależy od tego, jaką chcesz i jaką jesteś w stanie utrzymać. Jest cale multum gatunków, więc zróbmy tak: Ty napiszesz jaka Ci się podoba, a my odradzimy lub polecimy Ci ją ;). Od razu mogę napisać, że masz za ciepło na Deroplatys i Sibylla oraz, że modliszki nie są aktywne, źle trafiłeś. Całkiem żwawymi można nazwać przedstawicielki podrodziny Amelinae, czyli: Yersiniops spp., Litaneutria minor i Ameles spp. oraz np. Rhombodera basalis, które chętnie się przemieszczają. Niestety pierwsze wymienione są malutkie i naziemne, nie nadają się do tego pojemnika, druga jest banalna w hodowli (tylko trzeba uważać na wilgotność) i efektowna, polecam. Jak najbardziej możesz prowadzić hodowlę grupową - wtedy nawet mniej ruchliwe gatunki będą ciekawe w obserwacji, choćby Phyllocrania i boxery, np. Otomantis, Hestiasula, Ceratomantis i pozostałe...

* Jeśli tak, to powinieneś poprowadzić pare gałązek pod taką pokrywą lub może lepiej przykryj moskitierą.

* Może być żadne. Ja używam kabla grzewczego, ale w Twoim przypadku spokojnie można tam trzymać afrykańskie gatunki, więc jak tam chcesz...
* Dowolną, tylko jedna uwaga: w miarę sztywną. Dorosłe samice trochę ważą...
* Każdą. Różnorodność to podstawa, monodieta nie jest zdrowa.

A teraz tak...

@VisibleNoise, modliszki porzebują wysokiej wilgotności? Nie. To są owady sucholubne. Owszem, należy spryskać te malezyjskie jak Rhombodera czy Deroplatys, ale Amelinae trzymam na sucho, Polyspilota nie trzeba pryskać zbyt często, Phyllocrania również nie wymagają wysokiej wilgotności, podobnie inne afrykańskie i z południowej Europy.
Akwarium można używać do hodowli modliszek.

#5 VisibleNoise W hodowli

VisibleNoise

• Koordynator działów

Napisany 17 sierpień 2017 - 11:30

@mantiss111 Nie mówię o wysokiej wilgotności, tylko o dosyć wysokiej i to bardziej miałam na myśli właśnie to spryskiwanie, podczas wylinki i lekką wilgotność podłoża. Napisałam tak głównie dlatego, że podłoże powinno być niepleśniejące a nie wiem jak z tymi drewienkami, zresztą tak jak mówisz wilgotność zależy od gatunku, a autor nie podał żadnej propozycji także nie sposób stwierdzić jakiej wilgotności będzie potrzebować wybrana przez niego modliszka. A czemu akwarium można używać do hodowli modliszek skoro każde zwierze wymaga cyrkulacji powietrza? W akwarium dużo ciężej jest utrzymać odpowiednią temperaturę i wilgotność. W opisie gatunkowym np: S. gastrica czy P. paradoxa nie widzę wzmianki o możliwości trzymania ich w akwariach. Ale za to w obydwóch tych opisach jest napisane, że podłoże powinno być lekko wilgotne, co oznacza, że drewienka, tym bardziej w akwarium mogą zapleśnieć.

#6 mantiss111

mantiss111

• Moderator

Napisany 17 sierpień 2017 - 11:59

@VisibleNoise, w przypadku odpowiednio dużego pojemnika nie ma problemu z cyrkulacją powietrza.

#7 VisibleNoise W hodowli

VisibleNoise

• Koordynator działów

Napisany 17 sierpień 2017 - 12:29

@mantiss111 Powiem tak... Akwarium nigdy nie będzie tak dobre jak terrarium, bo nie bez powodu zostało ono zaprojektowane w taki a nie inny sposób i nie bez powodu jest przeznaczone dla zwierząt terrarystycznych jakimi są modliszki (tak samo akwarium - dla zwierząt żyjących w wodzie). Jeśli autor tematu chce dla zwierzaka jak najlepiej moim zdaniem powinien kupić terrarium, tym bardziej że małe terraria nie kosztują majątku a wątpię żeby od razu miał zakładać hodowlę, żeby tych terrariów potrzebował kilku. Zawsze można też przerobić akwarium. Ale jeśli chce trzymać modliche bez dodatkowego kosztu w postaci terrarium to już jego decyzja. Ja osobiście bym przerobiła akwarium na terrarium, już to robiłam dla moich straszyków i filozofii w tym nie ma, chociaż są silikony, których praktycznie nie są się przeciąć (z powodu zbyt cienkiej warstwy), bo szyby pękają i się szczerbią.

#8 Crooo

Crooo
  • Terrarysta
  • Z nami od: 652 dni
  • Polska / Pomorskie / Gdańsk

Napisany 17 sierpień 2017 - 22:38

Witam, wszystko starannie i zrozumiale przeczytałem i wyciągam wnioski. Z wyżej wymienionych najbardziej spodobała mi się  Rhombodera basalis na pierwszą modliszkę i chyba tak zostanie póki co. Akwarium nie będę rozcinał i w żaden sposób rozbierał ponieważ jest ono stare i raczej ulegnie zniszczeniu.. Postaram się aby cyrkulacja powietrza była odpowienia oraz wilgotność też dobra, padło pytanie jakie wiórki, wiórki kokosowe takowe wyczytałem gdzieś tu na forum. Widziałem tutaj tematy gdzie była mowa o akwarium jako miejscu dla modliszki więc to nie powinien być problem. Powoli będę wyposażał ten mały domek w to co konieczne. Jutro jadę po moskitierę lub coś podobnego do oklejenia ścian. Dziękuję za wszystkie wskazówki oraz liczę jeszcze na jakiś odzew względem roślinek. Co jakiś czas podrzucę tu moje postępy :) 

#9 VisibleNoise W hodowli

VisibleNoise

• Koordynator działów

Napisany 17 sierpień 2017 - 23:10

@Crooo Wiórki kokosowe się je :P Skoro to kokos to pewnie jest to chips kokosowy, czyli generalnie dobre podłoże. Ogółem to tak jak pisałam nie o starość terrarium chodzi, tylko o silikon. Jeśli jest go grubsza warstwa (między szybami) to bez problemu się akwarium przerobi, ale kiedyś - takie zupełnie stare akwaria - były robione tak, że ten silikon ledwo widać i nie sposób w niego pomiędzy szyby wcisnąć nic, żeby go usunąć, jest to zazwyczaj biały silikon (aktualnie zazwyczaj widzę czarny w akwariach). Moje akwarium też parę a może nawet więcej lat miało jak się za nie zabrałam. A jak się postarasz żeby cyrkulacja była odpowiednia? To znaczy, co zrobisz w tym celu?

Hm... przejrzałam 5 stron forum (nie będę przeglądać całego, bo w zasadzie mi to niepotrzebne) i wszędzie gdzie zaglądałam na pytanie o pojemnik bez cyrkulacji powietrza (np słoik) padała odpowiedź, że nie może być domem dla modliszki. To samo przy nawet moczboxach, dużo osób pisało o dziurkach od boku, żeby był ten "przewiew". O a w temacie gdzie ktoś pytał o akwarium, chciał je nawet przerobić na terrarium, zalecano mu sprzedanie akwarium i kupno terrarium, bo przy tak małych terrariach przeróbka się nie opłaca, są tanie.

Edytowany przez VisibleNoise, 17 sierpień 2017 - 23:14.

#10 mantiss111

mantiss111

• Moderator

Napisany 18 sierpień 2017 - 12:49

Ja zawsze spotykałem się z nazwą włókno kokosowe, nie wiórki :). Ale chips kokosowy :D?
Słoik to ma przede wszystkim nieodpowiedni kształt. Jeśli chce się sprawdzić cyrkulacje to wystarczy nalać wodę na dno pojemnika i patrzeć jak skrapla się na ściankach. Słoik cały zaparuje...
Co do oklejania ścian... Spokojnie. Wystarczy siateczka w jednym miejscu. Ja daję zawsze jakieś gałązki, np. stary poskręcany jałowiec. W pojemniku z Otomantis scutigera mam ze dwa patyczki i modliszka chętnie na nich siedzi.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).