Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

zdrowie

- - - - -  
Problemy z wylinką, skórą

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
6 odpowiedzi na ten temat

#1 matti

matti
  • Terrarysta
  • Z nami od: 4334 dni
  • Polska / Kujawsko-pomorskie / Bydgoszcz

Napisany 16 maj 2017 - 20:36

Witam,

Na zdjęciach 6-7 letni legwan, po przejściach, od niedawana w moich rekach. Problemy z wylinkami, na tułowiu schodzą łuskami lub zalegają, dodatkowo od kilku miesięcy widoczne plamy na jednej stronie które się nie powiększają, stosowany fungiderm był bez efektów. dodatkowo wszystkie kolce prawdopodobnie ze względu na brak wylinki zaczęły ulegać martwicy i po kąpielach zaczęły odchodzić pozostawiając widoczne kikuty. Aktualnie dalej problem z wylinkami tych kolców jak i tułowia. Przez te kilka miesięcy mocno zmieniła się jego barwa na ciemną. 

terra 60x110x170, dodatek sepi do posiłków co kilka dni, zakupiłem witaminy B compelx, A D3 E dla gołębi. Gdzieś czytałem że można stosować aczkolwiek nie jestem pewny czy stosować.  Do jedzenia dostaje teraz mlecze, roszponkę, koniczynę, rukole, bazyle, z warzyw ogórek czasem trochę pomidora czy jabłka ale niewielkie ilości i winogrona.

Gdy trafił do mnie miał sporo owsików ale po 3 krotnym odrobaczaniu fenbendazolem pozbyliśmy się problemu.(odrobaczanie pod okiem weta). Kontakt z wetem oczywiście jest stały, jednak wiem że wielu z was zna się bardzo dobrze na sprawie stąd prośba o pomoc.

Zdjęcia gdzie jest na rękach z października. Od tamtego czasu mocno ściemniał, kolce już widać że odpadają. 

Jakiś pomysł jak wyprowadzić go na prostą z tą skórą i wylinkami? Ogólnie jest bardzo mały tak się zdaje na ten wiek bo koło 110 cm i z 1.5-2 kg. Samiec. 

Leg je wszystko, aktywny jest, bez zmian w zachowaniu. 

Z góry dzięki za pomoc

Załączone pliki

Edytowany przez matti, 16 maj 2017 - 20:41.

Podobne tematy: Problemy z wylinką, skórą     x

#2 Przemysław_Łuczak

Przemysław_Łuczak
  • Terrarysta
  • Z nami od: 4968 dni
  • Polska / Pomorskie / Gdynia

Napisany 17 maj 2017 - 11:54

namaczanie + preparaty dezynfekcyjne na skórę. Lek wet coś Ci na pewno dobierze. Ja generalnie u takich legwanów po przejściach zalecam badanie krwi jako wczesną diagnostykę choroby nerek lub wątroby

#3 matti

matti
  • Terrarysta
  • Z nami od: 4334 dni
  • Polska / Kujawsko-pomorskie / Bydgoszcz

Napisany 17 maj 2017 - 12:20

Czy te witaminy dla gołebi podawać? 

#4 Przemysław_Łuczak

Przemysław_Łuczak
  • Terrarysta
  • Z nami od: 4968 dni
  • Polska / Pomorskie / Gdynia

Napisany 24 maj 2017 - 14:27

u takich ostro zaniedbanych zwierząt zawsze lepiej dawać gadzie to raz, a dwa, że najlepiej po wynikach krwi by unormować zwierzę (problemy z nerkami i wątroba przy złej diecie)

#5 kaczkadziwaczka

kaczkadziwaczka
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2321 dni
  • Polska / Lubuskie / Międzyrzecz

Napisany 19 wrzesień 2017 - 12:05

Na zalegającą wylinkę polecam wywar z rumianku w buteleczkę i psikanie kilka razy dziennie :) możesz też dla lepszego nawilżenia zmieszać rumianek z oliwką bambino :) no i oczywiście jak napisali poprzednicy badania u weterynarza . Mój legwan kiedyś się poparzył od lampki i miał babrającą się ranę. Po jakimś czasie po prostu mu to zeszło i nie było widać różnicy. 

#6 qwertyu

qwertyu
  • Terrarysta
  • Z nami od: 4029 dni
  • Polska / Lubelskie / Biała Podlaska

Napisany 19 wrzesień 2017 - 14:53

moim zdaniem większy problem, to brak stałego uvb i wapnia. Doprowadziło to już do nieznacznej deformacji szczęki, jeżeli zwierzak nie otrzyma pomocy to będzie coraz gorzej, przykro ale taka prawda

#7 babajaga27

babajaga27
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2540 dni
  • France

Napisany 22 wrzesień 2017 - 23:27

po pierwsze sepie sie podaje co dzien, a witaminy raz w tygodniu, po drugie bez uvb, odpowiedniego dla lega 5.0 (stare oznaczenia) i przedewszystkim nie starego pol roku do roku zarowka (podluzna, im dluzsza tym lepiej) podawanie wapnia i wit nic nie daje. Wiec to pierwsze rzeczy w ktore musisz sie zaopatrzyc. Duze terrarium i nawilzacz powietrza to kolejne sprawy. Na wylinke rownie dobrze dziala oliwka dla dzieci. Mozna nasaczyc wacik i polozyc na noc na miejsce gdzie zalega, choc tak naprawde przy wilgotnosci 70% do 90%, jak powinno byc, nie ma szans by cos tam zostalo. Sporo masz tych chorych miejsc, bo oprócz wspomnianych widze tam braki w palcach a jeden czarny. Ogona tez brakuje.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).