Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

początkujący owady

Wypuszczenie mrówek

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
8 odpowiedzi na ten temat

#1 Cisza

Cisza
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1967 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Wrocław

Napisany 30 marzec 2017 - 21:30

Witam.

Tak jak w temacie, zastanawiam się nad wypuszczeniem mrówek na wolność. Niestety mam coraz mniej czasu na zajmowanie się hodowlą i formikarium już zaczyna być za małe na taką ilość - Hodowla od dwóch lat dość intensywnie się rozrosła. 
Mam zamiar "wypuścić" je w ten weekend w wiejskim ogródku z racji, iż już zaczęło się robić dość ciepło.

Pytania są następujące:

- Jakie są Wasze opinie na temat przenoszenia hodowanych mrówek na wolną przestrzeń?

- Rady odnośnie miejsca w którym je zostawić?
- Pora odpowiednia?

- Czymś lepszym podkarmić? Aktualnie dostają suszone drewnojady i miód

- Każda rada, która może pomóc:) 

Pomysł mam taki, żeby zdemontować boczne ścianki z formikarium. Mrówki zostaną na aktualnym podkładzie z hpl'a w płytce korkowej przykrytej szybką, dookoła będą miały wolną przestrzeń na ekspansję.
Poniżej dodaję słabej jakości zdjęcie formikarium.

P.S
Jeśli jest osoba mieszkająca we Wrocławiu/okolicach i chciałaby przygarnąć daną hodowlę to mogę za darmo w dobre ręce ją przekazać :)

Załączone pliki

Podobne tematy: Wypuszczenie mrówek     x

#2 MatiuZ

MatiuZ
  • Terrarysta
  • Z nami od: 798 dni
  • Polska / Łódzkie / Radomsko

Napisany 01 kwiecień 2017 - 17:50

Jakie są Wasze opinie na temat przenoszenia hodowanych mrówek na wolną przestrzeń?

-Jak nie masz czasu i masz się ich pozbyć to czemu nie ? Wszystko byle nie zabijać :)

Rady odnośnie miejsca w którym je zostawić?

-Gdybyś znalazł gdzieś gniazdo TEGO SAMEGO gatunku było by super.

Pora odpowiednia?

-Myślę, że ładna typu słońce i ciepło.

Czymś lepszym podkarmić? Aktualnie dostają suszone drewnojady i miód

-Możesz tam gdzie je zostawisz zostawić trochę drewnojadów i na kawałeczku aluminium miód.

Ewentualnie  możesz komuś oddać lub sprzedać te mrówki :)                  Pozdrawiam i życzę powodzenia !

#3 Bastek67

Bastek67
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1561 dni
  • Polska / Podkarpackie / Pilzno

Napisany 02 kwiecień 2017 - 20:45

-'Gdybyś znalazł gdzieś gniazdo TEGO SAMEGO gatunku było by super.'
Żeby się pozabijały?
Jeśli ktoś nie ma doświadczenia w hodowli mrówek to lepiej żeby nie doradzał bezmyślnie...

Nie wiem co to za gatunek mrówek bo nie napisałeś ale najpewniej będzie je zostawić gdzieś na polanie na skraju lasu. Z nigerkami nie musisz się w to bawić bo one wszędzie się ulokują. :D

Edytowany przez Bastek67, 02 kwiecień 2017 - 20:49.

#4 Cisza

Cisza
  • Terrarysta

Napisany 02 kwiecień 2017 - 22:14

No nie chodziło mi tu o porady typu - wydaje mi się, że...

Dziwne bo w temacie zaznaczałem gatunek ale rzeczywiście nigdzie go nie widzę tutaj.

Mrówki to Tetramorium caespitum.

Przedwczoraj zostały obłożone ziemią dookoła i przykryte płaskim kamieniem. Wybrałem miejsce w którym nie było za dużo innych mrówek.
Dzisiaj sprwadzałem czy wszystko gra i nie jest źle, a przynajmniej tak wygląda :)

Nad pozostałością formikarium pojawiło się kilka mrówek podobnych do Myrmica rubra ale nie wyglądało to na jakieś zagrożenie, tym bardziej że same Tetrasy spokojnie przemieszczały się w "mrowisku".

Za jakieś 2tyg. będę tam znowu to ostatni raz sprawdzę jak sytuacja wygląda i dam im spokój :)

#5 mantiss111

mantiss111

Moderator w działach Modliszki, Owady, Początkujący terraryści

• Moderator
  • Z nami od: 2047 dni
  • Polska / Mazowieckie / Sochaczew

Napisany 04 kwiecień 2017 - 19:32

@Cisza, za późno niestety, ale czekałem aż ktoś zapyta o gatunek i go ujawnisz :DTetramorium znoszą "tłok", a ich mrowiska są w silnie nasłonecznionych miejscach. Płaskie kamienie były dobrym pomysłem, to coś w sam raz dla nich :).

#6 MatiuZ

MatiuZ
  • Terrarysta
  • Z nami od: 798 dni
  • Polska / Łódzkie / Radomsko

Napisany 14 kwiecień 2017 - 13:00

-'Gdybyś znalazł gdzieś gniazdo TEGO SAMEGO gatunku było by super.'
Żeby się pozabijały?
Jeśli ktoś nie ma doświadczenia w hodowli mrówek to lepiej żeby nie doradzał bezmyślnie...

Nie wiem co to za gatunek mrówek bo nie napisałeś ale najpewniej będzie je zostawić gdzieś na polanie na skraju lasu. Z nigerkami nie musisz się w to bawić bo one wszędzie się ulokują. :D

Ten sam gatunek to na pewno się pozabijają... Gdyby były dwa różne to wtedy by była wojna.

#7 Bastek67

Bastek67
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1561 dni
  • Polska / Podkarpackie / Pilzno

Napisany 14 kwiecień 2017 - 13:35

Chłopie weź lepiej doczytaj w temacie mrówek. Słyszałeś o czymś takim jak feromony? Każda kolonia 'pachnie' inaczej, nawet tego samego gatunku więc kiedy robotnica wyczuje inny zapach niż własnej koloni, z automatu zaczyna atakować.
Doczytaj trochę i wtedy się wypowiadaj bo bez sensu piszesz głupoty wprowadzając w błąd czytających to laików.

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka

#8 Cisza

Cisza
  • Terrarysta

Napisany 14 kwiecień 2017 - 15:42

Z takim podejściem, można być ekspertem w każdej dziedzinie - tylko po co? 
Widzę, że chyba główną rolę tu gra wiek naszego nowego znawcy :)

#9 mantiss111

mantiss111

Moderator w działach Modliszki, Owady, Początkujący terraryści

• Moderator
  • Z nami od: 2047 dni
  • Polska / Mazowieckie / Sochaczew

Napisany 14 kwiecień 2017 - 18:15

@MatiuZ, murawki często prowadzą wojny, ale (może Cię zaskoczę) niemal zawsze ze sobą. Nie widziałem bójek z Solenopsis, Myrmica, Lasius, Formica, ale właśnie z okolicznymi koloniami murawek. To są czarne kałuże robotnic samych Tetramorium (chyba caespitum) walczących ze sobą.

Mrówki często dobrze żyją z innymi gatunkami, jeśli kolonia jednak należy do tego samego - stają się konkurencją.

Edytowany przez mantiss111, 14 kwiecień 2017 - 18:29.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).