Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

terrarium - oświetlenie

* * * * * 2 głosów  
Różne rodzaje oświetlenia led jako doświetlenie terrarium

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
103 odpowiedzi na ten temat

#11 SolidState91

SolidState91
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1456 dni
  • Polska / Śląskie / Siemianowice Śląskie

Napisany 14 luty 2017 - 19:07

Co do power ledow przyznam, że przy pustynnych klimatach jeszcze ich nie testowałem i temperatura w przedziale na oświetlenie moze byc dla nich bardzo niekorzystna... Ale to nie znaczy, że nie szloby sie z tym uporać. Power ledy nie są pod tym względem aż tak słabe jak wszyscy myślą. Jednak na pewno zastanowiłbym sie nad naswietlaczami ledowymi. Przeglądałem jakiś czas temu zagraniczne fora i z tego co wiem Niemcy bardzo często je stosują jako oświetlenie.....................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

Podobne tematy: Różne rodzaje oświetlenia led jako doświetlenie terrarium     x

#12 Radagast W hodowli

Radagast

Czarodziej jaszczurczy

• Koordynator działów
  • Z nami od: 1597 dni
  • Polska / Małopolskie / Kraków

Napisany 14 luty 2017 - 20:31

No właśnie, rozmawiałem dziś z dwoma sprzedawcami ledów, w tym z tym Twoim Tomislawusem czy jak mu tam. Powiedział, że temperatura otoczenia około 30-40*C, jaka wydaje mi się być maksymalną pod sufitem w moich terrariach pustynnych, nie powinna zaszkodzić pałerledom, zwłaszcza przy zastosowaniu radiatora aluminiowego.

Na próbę pobawię się tym szybko i zmontuje anolisom jedną taką beleczkę zamiast dotychczas używanych modułów ledowych.

#13 SolidState91

SolidState91
  • Terrarysta

Napisany 15 luty 2017 - 10:30

@[member='Radagast'] Jaki masz wymiar tego terra? Jeżeli wysokość nie przekracza 50cm to spokojnie1W epistary wystarczą. 1W  przy czipie 35 mil daje około 670 luxów, więc całkiem całkiem. 3W z kolei przy czipie 45 czy 50( nie pamiętam dokładnie) dają ponad 1200 luxów, także te power ledy są na prawde konkretne, choć 3W grzeją się dosyć mocno i w tym przypadku lepiej odrazu zainwestować w radiator/y z wbudowanym wentylatorem. Ja za 2 tyg biorę się za.....................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

#14 Radagast W hodowli

Radagast

Czarodziej jaszczurczy

• Koordynator działów

Napisany 15 luty 2017 - 11:26

No ładnie, o taką dyskusję mi chodzi, bo ten dział to mój konik, a nudno tu zwykle bywa (nie wspomnę o pytaniach typu: "Jaki higrometr?", "Czy szkło czy płyta?", etc.).

Wszystkie terraria wyższe. Niższe niż 50 cm to u mnie mają tylko młodziaki obrożniaczków i anolisów.

I tak:

na tę chwilę, jak napisałem, na szybko chcę skonstruować belkę do terrarium z A. roquet summus. Terrarium ma wymiary 60x40x95 (które czeka na swoją fotorelację.....................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

#15 SolidState91

SolidState91
  • Terrarysta

Napisany 15 luty 2017 - 13:42

Jeżeli chodzi o 120-stki, to one są przydatne w takich terrariach, gdzie power ledy nie są równomiernie rozłożone po całym sufici, tylko np. całe oświetlenie wychodzi ze środka. Wtedy warto dołożyć trochę 120, aby w górnych partiach terra docierało światło. Natomiast lepszą metodą jest właśnie rozłożyć power ledy po całym suficie tak, aby wszędzie wszystko było jednakowo oświetlone i do tej metody 60 czy 90 są idealne. Na razie nie ma co gratulować :P Co.....................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

Edytowany przez SolidState91, 15 luty 2017 - 13:57.

#16 Radagast W hodowli

Radagast

Czarodziej jaszczurczy

• Koordynator działów

Napisany 15 luty 2017 - 14:27

Dlatego właśnie wziąłem kilka tych soczewek, na próbę.

Zobaczę, jak wyjdzie, żeby potem odpowiednio to podobierać do dużo większego sufitu terrariów pustynnych.

Swoją drogą kabelki... żeby łączyć pałerledy czytałem o 2x 0,5 mm i o 2x 1 mm. Gdzieś też chyba czytałem, że im więcej diod, czyli im większe napięcie (w woltach), tym grubszy może być kabelek. Czyli przy małej ilości, jak ja planuję na teraz, czyli 10x1W, wystarczy na pewno kabelek o średnicy 0,5.....................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

#17 SolidState91

SolidState91
  • Terrarysta

Napisany 15 luty 2017 - 16:06

No ja w tym wiwarium, które ostatnio robiłem mam x3 rzędy po 16 power ledow 3W czyli sporo. Lutowałem wszystko na 1mm i jest spoko. Do tego x3 radiatory z wentylatorami.

#18 Mikimi

Mikimi
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1476 dni
  • Polska / Opolskie / Brzeg

Napisany 15 luty 2017 - 18:08

Sorki ale dawno nie zaglądałem i jakoś przegapiłem temat.

Zacznę od początku. Żarówki Led to kiepskie rozwiązanie słabo z lumenami i temperatura barwną do tego szybko padają szczególnie w terrarium tropikalnym.

Najlepsze są power ledy dużo lumenów i niski pobór mocy. Co do temperatury ich pracy znalazłem gdzieś kiedyś informację, że jeżeli belka nagrzewa się do tych 40 stopni to jeszcze niema konieczności aktywnego chłodzenia, co potwierdza informacje od Tomislawusa. Co do soczewek im mniejszy.....................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

#19 SolidState91

SolidState91
  • Terrarysta

Napisany 15 luty 2017 - 18:58

Dokładnie. Jak dla mnie naświetlacze ledowe i power ledy są najlepsza opcja. Dodatkowo power ledy dają spore możliwości montażu w zależności od tego co chcemy uzyskać, czy to punktowe doświetlenie konkretnych miejsc czy jako główne oświetlenie całości.

#20 Mikimi

Mikimi
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1476 dni
  • Polska / Opolskie / Brzeg

Napisany 15 luty 2017 - 19:01

Naświetlacze mają tylko jedną wadę, ciężko znaleźć takie powyżej 6500K.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2018 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).