Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

terrarium - oświetlenie

* * * * * 2 głosów  
Różne rodzaje oświetlenia led jako doświetlenie terrarium

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
103 odpowiedzi na ten temat

#1 Radagast W hodowli

Radagast

Czarodziej jaszczurczy

• Koordynator działów
  • Z nami od: 1597 dni
  • Polska / Małopolskie / Kraków

Napisany 16 styczeń 2017 - 15:54

Pierwotnie doświetlałem większe terraria żarówkami kompaktowymi Osram Duluxstar Minitwist. Jednak było je słychać, tzn. wydawały jakiś, co prawda bardzo cichy, dźwięk.

Między innymi z tego powodu następnie przeszedłem na moduły led Samsunga, po 3 diody na moduł, o barwie różnej (od 6500K, po 7500K, aż po 11000K).
Kupując przez internet nie zawsze barwa światła (w K) zgadzała się z tym, co kupiłem. Zdarzyło się, że 6500K przypominało raczej 10000K. Są natomiast bardzo łatwe w montażu, zupełnie.....................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

Podobne tematy: Różne rodzaje oświetlenia led jako doświetlenie terrarium     x

#2 Robert_R

Robert_R
  • Terrarysta
  • Z nami od: 5526 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Kłodzko

Napisany 16 styczeń 2017 - 16:44

Trochę testowałem oświetlenia LEDowego i widzę, że niektórzy producenci, chcąc "zejść z kosztów" zamiast przetwornic obniżających napięcie zasilające LEDy, stosują prymitywne obwody obniżające napięcie. Pal licho że to mało ekonomiczne dla klienta. Gorzej, że przy byle wahnięciu napięcia w sieci żarówka ulega uszkodzeniu. Nawet jak się ma paragon to odesłanie stanowi dodatkowe koszty. Ja się oduczyłem kupowania żarówek LED przez Internet.

#3 Radagast W hodowli

Radagast

Czarodziej jaszczurczy

• Koordynator działów

Napisany 16 styczeń 2017 - 16:58

Jeszcze coś takiego znalazłem:
http://www.ledigo.pl/pl/p/Zarnik-LED-R7S-118mm-12W100W-Bialy-zimny/22520317

A w sumie chodzi mi teraz głównie o doświetlenie dużego terrarium pustynnego.

Co do tego, co piszesz, racja. Ja się tak naciąłem trochę na barwie, bo nie była taka, jaką chciałem.

#4 gelmi

gelmi
  • Terrarysta
  • Z nami od: 4715 dni

Napisany 16 styczeń 2017 - 18:38

@[member='Radagast'], jak jesteś z Krk to polecam przejść się do sklepu na ul. Wielickiej 28 (obok UM) http://www.euro-led.pl/

Mają bardzo duży wybór różnych LED, nie tylko na magazynie schowane, ale wystawa dość spora. Udając się do sklepu, polecam wziąć ze sobą okulary przeciwsłoneczne ... serio :).

Raz, że rzetelny mają personel, a dwa, w razie czego jak coś się popsuje na gwarancji, to nie musisz nigdzie odsyłać, jak pisał @[member='Robert_R']. Z tego co pamiętam,.....................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

#5 gastxxx 2

gastxxx
  • Terrarysta
  • Z nami od: 3057 dni
  • Polska / Warmińsko-mazurskie / Olsztyn

Napisany 16 styczeń 2017 - 19:01

Te gotowe żarówki do niczego się nie nadają. Tą ala świetłówka odpuść, masakryczne diody, myślisz że czemu nie wspominają chociażby o CRI? ;) Zresztą tam jest ledwo 80lm/W, a jak na ledy to trochę bieda (o ile w ogóle realnie ma tyle, w co szczerze wątpię). Podobnie te halogeny (mam podobny u siebie, tylko że 13 W możesz zobaczyć jak świeci w galerii).

Jedynym sensownym wyjściem jest obecnie zrobienie sobie DIY belki z ledami full spectrum.....................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

Edytowany przez gastxxx, 16 styczeń 2017 - 19:06.

#6 gelmi

gelmi
  • Terrarysta
  • Z nami od: 4715 dni

Napisany 16 styczeń 2017 - 22:23

Racja. Tylko, że za dobre diody trzeba trochę zapłacić. Jak np. kupisz sobie 1 rolkę (5mb) takich diod CREE, to zapłacisz około 150 zł. Do tego dobry zasilacz 50W i już za całość wyjdzie ponad 200 zł. Inna sprawa, że takie rozwiązanie 5 lat pochodzi. No i zawsze można ściemniacz do tego dorzucić.

Na akcjach możesz mniej markowe listwy też kupić, tylko trzeba właśnie zwracać uwagę np. na CRI. Ogólnie to taśmy 5mb (5050) poniżej.....................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

#7 Radagast W hodowli

Radagast

Czarodziej jaszczurczy

• Koordynator działów

Napisany 18 styczeń 2017 - 12:51

No to cholera jest tego trochę. Teraz widzę, że istnieją nawet diody 50W:
http://allegro.pl/50w-dioda-modul-cob-led-3500k-6500k-epistar-pasta-i6291196464.html 

Kilka miesięcy temu przeniosłem się z kompaktów Osram Duluxstar Minitwist (6500K) różnej mocy do różnych terrariów na trzydiodowe moduły led Samsunga. Te kompakty wszystkie zawsze buczały, chciałem się pozbyć tego szumu.

Dzięki za radę @[member=gelmi], ja pierwsze moduły kupowałem w led-labs.pl. Bardzo dobrej jakości diody Samsunga SMD5630, CRI>80%, o barwie 6500K, 7500K i 11000K. Wszystkie mają.....................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

#8 Radagast W hodowli

Radagast

Czarodziej jaszczurczy

• Koordynator działów

Napisany 13 luty 2017 - 12:13

Przejrzałem sobie różne wątki, gdzie mowa o ledach i gdzie kilka osób pokazuje, jak zmontować z nich belkę:
http://www.terrarium.pl/topic/483991-dobor-oswietlenia/?p=1772863
http://www.terrarium.pl/topic/464869-terrarium-60x50x120-dla-gekona-orzesionego/ (zwłaszcza wpis SolidState'a i wpis Mikimi'ego)
oraz ten filmik: https://www.youtube.com/watch?v=TrlvNSSp750 i widzę, że to dość proste.

Ale:

zawsze przy powerledach jest mowa o konieczności odprowadzania ciepła, aluminium, radiatory i te sprawy. Zwłaszcza przy większej ilości tych diod na jednej belce.

A ja potrzebuję doświetlić terrarium pustynne, gdzie grzeje dość.....................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

#9 gastxxx 2

gastxxx
  • Terrarysta
  • Z nami od: 3057 dni
  • Polska / Warmińsko-mazurskie / Olsztyn

Napisany 13 luty 2017 - 12:54

No ledów raczej sie "w" terrarium nie umieszcza, jak już to przecież nad. Przy takich temperaturach to profil alu+radiator i wentylator to chyba minimum. Wysoka temperatura skraca ponoć znacznie żywotność power ledów 

#10 Radagast W hodowli

Radagast

Czarodziej jaszczurczy

• Koordynator działów

Napisany 13 luty 2017 - 13:48

No właśnie o to mi chodzi.

Do tej pory tu na forum mowa była głównie o ledach w kontekście roślin i terrariów tropikalnych. Więc wiadomo, ze względu na wilgoć, etc. najlepiej je nad szkłem dawać.

Ale ja używałem modułów ledowych Samsunga. Te można nawet do akwarium wkładać. Ja je przyklejam do sufitu zarówno w terrariach tropikalnych jak i pustynnych. Pytanie, jak długo podziałają w tych ostatnich...

Stąd ten wątek.

Ale teraz, skoro belka.....................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2018 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).