Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

warunki hodowli

- - - - -  
początkujący hodowca a poecilotheria striata.

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
8 odpowiedzi na ten temat

#1 suchyyy

suchyyy
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1091 dni
  • Polska / Podlaskie / Białystok

Napisany 20 wrzesień 2016 - 20:56

Witam. Od kilku miesięcy byłem nakręcony na hodowlę ciekawego pajączka. Interesuje sie tym i w końcu postanowiłem udać się do sklepu zoologicznego.

Jestem świeżakiem w tej dziedzinie, nigdy nie miałem terrarium nawet. W sklepie były trzy gatunki pająków, sprzedawca polecił mi Poecilotheria Striata. A ja nieświadom w ogole co to za gatunek posluchałem człowieka. Dostałem wskazówki- raz na tydzien świerszcza , czasami zrosić wodą terrrarium. Wracam do domu, siadam na neta i wpisuje nazwe tego gatunku  w google. Okazuje sie, ze jest przeznaczony dla zaawansowanych hodowców, ma silny jad i w ogole cięzki w hodowli. Chciałbym, żebyście napisali mi czy jest sens bym go hodował skoro jestem amatorem kompletnym. Jeśli jest taki sens to czy możecie mi dac jakies wskazowki z tym pająkiem, glownie , czego nie robić aby on nie wykitował , tzn. abym nie popelnil jakiegos podstawowego błędu.  Aha i ten jad... czy on może mnie ugryźć podczas karmienia, tzn. jest naprawde taki agresywny?

Podobne tematy: początkujący hodowca a poecilotheria striata.     x

#2 szymek94 W hodowli

szymek94
  • Terrarysta
  • Z nami od: 3322 dni
  • Polska / Małopolskie / Kraków

Napisany 21 wrzesień 2016 - 07:04

To tak, po pierwsze jak duży jest pająk. U mnie wszelkie gatunki Poecilotheri są bardzo spokojne i preferują ucieczkę. Jak mocny tylko jak ty chcesz karmić pająka? Z ręki? Wrzucasz świerszcza pincetą do środka i patrzysz wtedy nie ma szansy na ukączenie ;)

#3 czubek

czubek

Pomocny w działach początkujący ptaszniki i nie tylko

• Pomocny
  • Z nami od: 2504 dni

Napisany 21 wrzesień 2016 - 07:18

Poe nie są takie straszne jak je malują, jednak należy pamiętać że są to bardzo szybkie pająki z silnym jadem (co już pewnie wiesz z opisów) jeżeli podejdziesz do hodowli i obsługi pająka z głową to nie powinno być większych problemów (problemy zwykle pojawiają się przy przeprowadzania pająka do innego pojemnika ale i na to można znaleźć bezpieczny sposób :)).

Podstawą jest się zaopatrzyć w długą pęsetę (min 20 cm) i zdobyć jak najwięcej informacji odnośnie pająka i warunków jakie musisz mu zapewnić (FAQ, opisy gatunkowe + filmiki na YouTube z obsługą pająka). 

Jakbyś mógł podaj jakiej wielkości jest pająk łatwiej będzie Ci pomóc w określeniu jak i co ile i czym karmić.

#4 suchyyy

suchyyy
  • Terrarysta

Napisany 21 wrzesień 2016 - 21:05

OK, dzięki za odpwiedzi. Słuchajcie sprawa się pogorszyła. Siostra jest w ciąży, dowiedziałą się o tym pająku.. wpadła w jakas histerie i musiałem ewakuować poe z domu.. Zaniosłem ją na taki stryszek do garażu . Teraz mam problem , bo nie wiem czy nie będzie jej tam za zimno.. tzn, ociepliłem terrarium mocno styropianem, uszczelnilem wszystko, dookoła jest dużo kciuków ze slomy , wziąłem rowniez i je i obstawilem obok terraium.  Przykrylem też swoją kurtką na koniec, dość grubą i ciepłą. Wiem ,że na dluzsza metę nie zda to egzaminu ale nie mam pojecia gdzie mogą ją przenieść. Myslalem o matach grzewczych ale nie chce ich zostawiac bez kontroli poza domem ( jakies zwarcie ,spiecie na kablu a jest tam duzo slomy ) dziś w nocy ma byc 5 stopni, wiem , ze to bardzo malo i sie zastanwaim ile stopni ciepla moze dodac taki stryopian, dosc gruby, mocno ocieplone terrarium, sloma, kurtka itp itd. Czy ona moze mi nie przezyc tych warunkow?  Aha i najważniejsze , jest to poe  L3.

#5 czubek

czubek

Pomocny w działach początkujący ptaszniki i nie tylko

• Pomocny
  • Z nami od: 2504 dni

Napisany 22 wrzesień 2016 - 09:16

raczej nie zda to egzaminu :/ Poe są bardzo wytrzymałe ale i tak trzeba zapewnić im odpowiednie warunki.

Czy ona moze mi nie przezyc tych warunkow?

niestety jest to możliwe :(

jedyne opcje jakie w tym momencie widzę :

1. porozmawiać z domownikami o pająku, możliwe że uda się ich przekonać

2. cichaczem przemycić pająka do domu (L3 to wciąż mały pająk można jego pojemnik dać do jakiejś szafki i nikt go nie)

3. oddać pająka z powrotem do sklepu lub sprzedać/oddać innemu terraryście .

Niestety przed zakupem takiego zwierzaka zawsze trzeba się zastanowić jak zareagują domownicy i przede wszystkim czy się zgodzą się na takiego współlokatora.

P.S. opcja 2 moim zdaniem jest kiepska ponieważ jest tylko tymczasowa i pojawia się duży problem jak wyjdzie to na jaw. Jednak podałem ją żeby przedstawić wszystkie możliwe rozwiązania zaistniałej sytuacji.

Edytowany przez czubek, 22 wrzesień 2016 - 09:17.

#6 Chris87

Chris87
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2197 dni
  • Germany

Napisany 23 wrzesień 2016 - 11:34

Staram się być tolerancyjny, ale nigdy nie zrozumiem wnoszenia do domu węża, pająka, skolopendry, skorpiona etc. jeśli ktoś w domu panicznie się danego rodzaju zwierząt boi i nie wyrazi na to zgody. Z domownikami należy rozmawiać. 

Mata grzewcza nie ma się prawa zapalić, w końcu nie będzie leżeć na słomie, prawda? ;) Jeśli się boisz ułóż ją po prostu na jakichś płytkach i wszystko będzie ok. Podobnie z kablem grzewczym. 

Przemycanie do domu jest pomysłem złym. Poe przecież rosną szybko. Nie rozumiem też sensu trzymania pająków po szafach, nie po to się przecież prowadzi hodowlę. Ponadto jeśli pomieszczenie, do którego ptasznik został wyrzucony nie jest ogrzewane bądź jest ogrzewane słabo, nic nie pomogą styropiany, przykrywanie kurtką, słoma - coś musi wydzielać ciepło.

Ze swojej strony natomiast nie polecam Poe na początek. To nie jest kwestia cytowania sztywnych regułek, ani "głowy na karku" - biorąc Psalmo czy versi, masz murowane zaskoczenie jak szybki potrafi być pierwszy nadrzewniak. I kilka razy cię na początku zaskoczy. Poe są szybsze i robią szybsze zwroty jak zaczną biegać. Brak jakiegokolwiek doświadczenia, mniejszy pojemnik i o ucieczkę całkiem łatwo. Zgoda, że wolą uciec niż kąsać, ale właśnie o to chodzi - są wyjątkowo płochliwe i jeśli nie trafią w gniazdo, gniazdo jest de facto otwarte albo generalnie go nie ma (co przy Poe też nie jest jakąś rzadkością), zaczynają biegać co rusz zmieniając kierunek. I zachowanie takie, jak się wcześniej choćby pokrywką od pojemnika nie nauczyło na czymś innym operować, może być najzwyczajniej w świecie bardzo trudne trudne do poskromienia. Jad to druga sprawa, a to że pająk 100 razy ucieknie, nie znaczy że za 101-szym mu nie odwali. Jednak tym się można przejmować jak Poe trochę podrośnie. Bardziej problematyczne kwestie to te, że pająk ma zimno i to, że jeśli Poe jest pierwszym ptasznikiem trudno nad nim zapanować - oddaj tego pająka, bo w takiej formie to nie ma sensu. Przecież już teraz jest chłodno i trzeba dogrzewać.

Edytowany przez Chris87, 26 wrzesień 2016 - 11:45.

#7 Bielu

Bielu
  • Terrarysta
  • Z nami od: 4857 dni
  • Polska / Podkarpackie / Rzeszów

Napisany 26 wrzesień 2016 - 08:36

Panie Suchy, w takie zaskakiwanie domowników bawiłem się jak miałem paręnaście lat i to z poczciwym kędziorkiem(o którym nota bene czytałem tygodniami) a nie kalibrem rzędu Poe. Musisz porozmawiać z rodzinką, wyjaśnić im dokładnie co to za stworzenie, do czego jest zdolne i jakie stwarza zagrożenia. Nie może być żadnych niedomówień. W przypadku jego ucieczki(jak trochę podrośnie, o co bez doświadczenia nie trudno) może komuś stać się krzywda. Jeśli masz zwierzęta jak psy czy koty to ucieczka dorosłego osobnika może zakończyć się dla nich tragicznie.

Od siebie dodam tylko, że jeśli nie masz żadnego doświadczenia z pająkami, to nie będziesz miał odpowiednich reakcji przy gwałtownych ruchach zwierzaka. Jak trochę urośnie i się rozrusza to możesz najnormalniej w świecie spanikować. Z doświadczenia wiem, że do ich prędkości trzeba nabrać respektu. Przez brak uwagi zostałem upierdzielony w przedramię przez samiczkę ~L10 P. regalis. Do dziś bardzo niemiło to wspominam. Mój post nie ma na celu straszenia, chcę tylko powiedzieć, że nie bez powodu ten pajączek jest polecany dla ludzi z jakimś doświadczeniem.

Moim zdaniem - oddaj Poe(o ile jeszcze żyje) i weź sie za coś na swoje siły. Najlepiej coś naziemnego, wolnego i nieagresywnego.

PS: Sprzedawca też niezły agent. Jakby Ctenidae były tak popularne jak Poe to też by pewnie wciskali początkującym, byleby zarobić te pare złotych.

#8 suchyyy

suchyyy
  • Terrarysta

Napisany 29 wrzesień 2016 - 12:29

Siemka, sorki, że tek późno odpisuje. Dzięki za wasze porady i odpowiedzi. Tak jak pisaliście , oddałem pająka z powrotem , tzn. zamieniłem go w zoologicznym na chomika syryjskiego hehe :D dobry rozrzut co nie ;D ale za trzy miechy jak będe juz sam w domu to kupie sobie jakiegoś pajączka, tylko tak jak was poczytałem to nie będzie to raczej żadna z poe. Może białkolanowy będzie dobry na początek. Ale na razie muszę sie zająć tym chomikiem bo z nim to też nie lada wyczyn heh . A tak poza tym to on już mnie zdążył ugryźć, także mysle że ta poe zrobiła by to szybciej przy moim refleksie heh.  Bielu masz rację , sprzedawcy w tym sklepie to komedia. Ja nawet nie wiedziałem, że on jadowity jest, jak go niosłem do samochodu to myslalem, ze mi uciekł do rękawa z terrarium w pewnym momencie , bo straciłem go z oczu ( w terrarium) i wiecie co , pierwsze co chiałem zrobic to go po prostu łapać w ręke. A ten widział po mnie, że jestem świeżak i wcisnął mi tego pająka. Żal takich typów co tylko chcą coś sprzedać na siłę. Pozdro wam , trzmajcie sie : )

#9 Chris87

Chris87
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2197 dni
  • Germany

Napisany 29 wrzesień 2016 - 18:25

A. geniculata to fajny ptasznik na początek - rośnieduży, jest żarłoczny i przede wszystkim umie pokazać "ząbki". To oczywiście nic w porównaniu do Poe, ale zdecydowanie bardziej charakterny pająk od Braszek czy Chromki ;)

Edytowany przez Chris87, 29 wrzesień 2016 - 21:19.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).