Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

żywienie

- - - - -  
Aksolotl nie chce jeść

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
35 odpowiedzi na ten temat

#11 audiofilekk

audiofilekk
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1505 dni
  • Polska / Wielkopolskie / Kalisz

Napisany 15 maj 2016 - 21:48

W dotyku woda powinna ziebic wyraznie. Mam u swoich 19 do 20 st. i dłuższe gmeranie powoduje dretwienie ręki. Włóż termometr i obniz temperaturę, może to jest powód jego chudniecia.

Podobne tematy: Aksolotl nie chce jeść     x

#12 amwojcik

amwojcik
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1225 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Wrocław

Napisany 15 maj 2016 - 22:33

Och, dzięki @audiofilekk bo już myślałam, że coś ze mną nie tak i biorę udział w jakiejś prowokacji ;)

Autor postu miał chyba na myśli, że świetlówka lekko ciepła, nie woda...co nie zmienia faktu, że termometr raczej nie bywa w użyciu. Mylę się? Do autora: A jak chłodziłeś latem wodę...? Skoro masz 2 lata aksa, to raczej zmagałeś się z tym problemem...jak my wszyscy, zresztą...

#13 amwojcik

amwojcik
  • Terrarysta

Napisany 17 maj 2016 - 23:07

Ok. Nie daje mi spokoju temat Twojego aksa, a naprawdę mam wrażenie, że potrzebujecie pomocy, więc zacznijmy od początku, po spokojności :)
Nie napisałeś, jakich porad udzielili Ci nasi fachowcy, więc powiem Ci, co ja bym zrobiła, gdybym była na Twoim miejscu. Od razu zastrzegam, że są na forum bardziej doświadczeni hodowcy, którzy może mnie wesprą i zechcą ten temat ogarnąć, żeby nie było, że wychodzę przed szereg albo próbuję się lansować ;) Swoją drogą, dziwi mnie, że osoba z dużym autorytetem na tym forum ograniczyła się jedynie do komentarza o kryjówkach i odesłała do specjalistów... A może ja czegoś tu nie rozumiem, chodzi o jakąś tajemniczą politykę forum, czy co...? Że każdy szuka na własną rękę? Ok, ale gdy ktoś uważa, że stworzył dobre warunki swojemu zwierzakowi, może warto zasygnalizować, że może być w błędzie i go naprowadzić?

Ale do rzeczy:
1. Zaczęłabym od zrobienia aksowi sanatorium w lodówce. Skrzela na bank wymagają regeneracji, więc nie zwlekałabym z tą decyzją. Poczytaj sobie o lodówkowaniu aksolotli, było na ten temat sporo postów, na pewno znajdziesz instrukcję, krok po kroku jak się do tego zabrać.
2. Uniknąłeś odpowiedzi na temat badania parametrów wody, w tym o temperaturze. A wiesz już zapewne, że jest to szalenie istotne, więc zacznij to właściwie kontrolować.
O ile niektórzy wcale nie badają poziomu tlenu rozpuszczonego w wodzie, amoniaku, azotynów i azotanów w akwarium, bo opierają się na swojej wiedzy i obserwacji zbiornika oraz jego mieszkańców, o tyle gdy ze zwierzęciem dzieje się coś niepokojącego, powinno to stanowić punkt wyjścia, żeby móc zacząć działać. W akwarium masz niewiele roślin, raptem kilka anubiasów i jakąś mizerię, z tego co widzę, a rośliny są bardzo istotne dla osiągnięcia równowagi w baniaku. Pewnie ogarniasz temat cyklu azotowego, jeśli nie - poczytaj na ten temat. Mówisz, że masz aksa od 2 lat, więc jeśli tylko nie WYmieniasz wody oraz nie zabijasz regularnie bakterii nitryfikacyjnych w filtrze, raczej powinieneś mieć dojrzały zbiornik. Ale nawet dojrzały zbiornik niesie ze sobą zagrożenie, gdy masz mało roślin i nie PODmieniasz sumiennie wody. W różnych zbiornikach są nieco inne warunki, u mnie się sprawdza podmiana ok. 15% wody co ok. 10 dni. Może wprowadzisz do akwarium więcej żywych roślin? Ja na starcie zrobiłabym z ciekawości testy wody, myślałeś o tym?
3. O kryjówkach napisał Ci @MER, więc nie będę się powtarzać. Dodam tylko, że moje aksy uwielbiają swoje schronienia i naprawdę widać gołym okiem, że są im bardzo potrzebne, by chowały się możliwe bezstresowo, a stres to przecież powolny zabójca...
4. Czystość zbiornika - wiesz, detrytus to nic strasznego, ale w umiarkowanych ilościach, u Ciebie jest (nie obraź się) straszny syf. W takich warunkach nie tylko świetnie rozwijają się różne chorobotwórcze czynniki, które mogą narobić sporo szkód (i bardzo możliwe, że to one są współodpowiedzialne za stan Twojego zwierza - sorry, ale dla mnie możesz mieć niezłe ogniska grzybów wszelkiej maści jak nic!) Wpływają również na wspomniany wcześniej cykl azotowy, więc przemyśl kwestię bardziej regularnego oczyszczania akwarium z odchodów, martwych roślin i resztek pokarmu.
5. Gdybyś wprowadził do baniaka więcej roślin, w tym te pływające, ograniczyłbyś ilość światła docierającą do wnętrza akwarium, a to ważne dla Twojego aksolotla, teraz jest bezpośrednio narażony na działanie świetlówki, a ustaliliśmy już, że nie ma opcji ukrycia się. Z roślin pływających po powierzchni, mogę polecić Ci pistie, ale tutaj trzeba by było przemyśleć temat pokrywy, bo pistia słabo rośnie pod przykryciem, ja mam belkę oświetleniową i siatkę jako zabezpieczenie przed wyskakiwaniem aksów, pistia (i cala masa innych roślin też) rośnie jak szalona!
6. Jeśli zrezygnujesz z pokrywy, a na dodatek zainwestujesz w LEDy, gwarantuję Ci spadek temp.wody o ładnych parę stopni. Można jeszcze pomyśleć o wentylatorkach, naprawdę mogą pomóc. A jeśli jesteś bardzo zmotywowany i dodatkowo przy kasie, chłodziarka to najlepsze rozwiązanie, szczególnie w kontekście nadchodzących upałów...
7. Dieta - dostałeś już sporo podpowiedzi w tej kwestii, ale z mojego punktu widzenia brak apetytu to skutek, a wyeliminować trzeba w pierwszej kolejności przyczyny takiego stanu Twojego zwierzaka.
Jak widzisz, wiele czynników mogło zadziałać w waszej sytuacji (i tak, napisałam bardzo ogólnikowo, bo każdy z tych punktów można by rozwinąć do rozmiarów elaboratu) Ja bym popracowała nad wszystkimi elementami, może wyjdziecie na prostą. Pozdrawiam.

#14 madeguy2

madeguy2
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1135 dni
  • Polska / Śląskie / Zabrze

Napisany 18 maj 2016 - 06:18

Hej ja napisze w skrócie, moze skorzystasz z jakiejś rady moze nie.

1. wywal pokrywę z lampą! kup w obi siatkę plastikową taka zieloną i zrób z niej pokrywę, woda będzie lepiej odparowywać, temp. trochę spadnie, a sztuczne oświetlenie nie jest potrzebne.

2. duzo aksów wypluwa dzdzownice, więc odpuść ten temat, nie karm też białym robakiem bo one oddychają beztlenowo.

3. kup pokarm Tropical TubiCubi i podawaj go pincetą pod pyszczek w spłaszczonych i odpowiedniej wielkości kawałkach, jest to liofilizowany rurecznik - same białko - zero zagrożeń.

P.S. nie prowadzę konwersacji z użytkownikiem MER, proszę mnie nie cytować, nie wrzucać linków do amerykańskich artykółów a najlepiej w ogóle nie czytać, nie będę reagował i prowadził żadnej dyskusji

Edytowany przez madeguy2, 18 maj 2016 - 06:29.

#15 Alessandro1994

Alessandro1994
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1622 dni
  • Polska / Wielkopolskie / Gostyń

Napisany 18 maj 2016 - 06:43

amwojcik zapoznałem się i bardzo chętnie zainwestuję w roślinki/chłodzenie schronienie powinno dziś dotrzeć (http://allegro.pl/ceramiczna-ozdoba-akwarystyczna-u-boot-30cm-i5941675290.html).
Co do temperatury wody obecnie utrzymuje się poniżej 23 stopni.
Odnośnie schłodzenia wody myślałem o zbudowaniu chłodnicy i schładzać tą chłodnicę wkładami do lodówek ().
Co do pokarmu wczoraj kuzynka załatwiła mi od jej wuja około 30-40 sztuk gupików są małe duże średnie mikroskopijne wszelkiej wielkości myślę że AKS upoluje coś dla siebie.
Co do baniaka mój to jakieś 60 litrów może trochę więcej (60x30x30).
Dziś uprzątnę jeszcze dno oraz podmienię około 5 litrów wody myślę że starczy.

#16 Papja

Papja

Miniony moderator w działach: Płazy, Aksolotle

• Moderator.nieaktywny
  • Z nami od: 2211 dni
  • Polska / Łódzkie / Zduńska Wola

Napisany 18 maj 2016 - 06:48

54l dla aksolotla? Ile wody zwykle podmieniasz?

Czemu chcesz kupić ten ceramiczny szajs? Nie mówiąc o tym, że szybko aksolotl go przerośnie. Kup choćby i rurę PVC, albo glinianą doniczkę, a zainwestowane pieniądze odkładaj i zbieraj na to 112l, żeby zapewnić aksolotlowi minimum.

#17 Alessandro1994

Alessandro1994
  • Terrarysta

Napisany 18 maj 2016 - 15:46

W sumie i tak miałem kupić mu większe akwarium chyba zdecyduję się na 200 L.
A co do ceramicznego "szajsu" to jak ci się to nie podoba to nie kupuj mnie się podoba.

#18 Papja

Papja

Miniony moderator w działach: Płazy, Aksolotle

• Moderator.nieaktywny
  • Z nami od: 2211 dni
  • Polska / Łódzkie / Zduńska Wola

Napisany 18 maj 2016 - 16:29

A wiesz, że taka ceramika może być po prostu z Chin, bez żadnych atestów, przez co zasyfi wodę? Do tego, otwory są tutaj takich różnych wielkości, że zwierzę może się łatwo zaklinować(o zaklinowaniu się w naturalnych skałkach czy korzeniach nie słyszałem chyba nigdy, a o zaklinowaniu w takich zameczkach nie raz ;)). Nie mówię już o walorach estetycznych, a raczej ich braku :P.

Edytowany przez Papja, 18 maj 2016 - 16:30.

#19 amwojcik

amwojcik
  • Terrarysta

Napisany 18 maj 2016 - 19:57

No i git :) Fajnie, że działasz i widać, że jesteś zmotywowany:)

Co do gupików, moim zdaniem to dobry pomysł. Sama jestem ciekawa, czy to pobudzi do życia i jedzenia Twojego aksolotla. Dobrze że masz dojścia do znajomego akwarysty, bo wiesz...ten temat jest mi ostatnio bardzo bliski i wiem, jak ważne jest bezpieczne źródło karmówki... Najfajniej, gdybyś miał opcję założenia własnej hodowli - najbezpieczniej i najwygodniej, no ale może nie wszystko naraz.

Pamiętaj, żeby regularnie i dość szybko wymieniać rybki na nowe, mniej ostrożne i nieświadome zagrożenia. One bardzo szybko uczą się unikać wielkiej paszczy no i trzeba obserwować, czy któryś osobnik zbytnio się nie ośmiela i np. nie podgryza Twojego smoka.

Rozumiem, że na lodówkowanie się nie zdecydowałeś?

Co do kryjówki, chyba już ją kupiłeś, więc nie ma o czym gadać. Obserwuj jak zwierz na nią zareaguje i miejmy nadzieję, że będzie dla niego bezpieczna. Obserwuj baniak. Jak już pisałam, ważne, że chyba zmierza wszystko w dobrym kierunku. Trzymam kciuki!

Teraz przyjrzałam się zdjęciu, koniecznie przeanalizuj kwestię rozmiaru otworów, jak sugeruje @Papja. Jak już dostaniesz przesyłkę, dobrze sobie to ustrojstwo ;) obejrzyj i zwizualizuj, jak aks będzie się w tym mógł poruszać i czy faktycznie nie ma ryzyka zaklinowania. Wiesz...czasem warto dmuchać na zimne, niż potem rwać włosy z głowy.

Teraz sobie pomyślałam, że może planowałeś (albo może już to zrobiłeś?) wpuścić do Twojego akwarium 30-40 gupików naraz...? Bo jeśli tak, to nie jest dobry pomysł...z miliona powodów.

Edytowany przez amwojcik, 18 maj 2016 - 21:20.

#20 Alessandro1994

Alessandro1994
  • Terrarysta

Napisany 18 maj 2016 - 21:44

Aks widzę dużo lepiej wygląda chyba się ich najadł ale musiałem go odłowić bo skubały mu skrzela nie mogę na to pozwolić.
Kryjówka widzę nadal nie przyszła więc nie miał się gdzie schować przed tymi gubikami :/
Chętnie bym go do lodówki włożył ale temperatura w niej jest 10 stopni i się boję że mu się coś stanie.
Mam w planach stworzyć roztwór Holtfretera ale nie mam składników na niego jakieś pomysły gdzie kupić i nie chodzi mi tu o sól jakieś linki może ? czy sama sól może już coś pomóc w regeneracji skrzeli (wiadomo niejodowana)?

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).