Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

zdrowie

- - - - -  
Żółw - problem z wagą

• Zamknięty temat Ten temat jest zablokowany
5 odpowiedzi na ten temat

#1 Vanaloon

Vanaloon
  • Terrarysta
  • Z nami od: 5500 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 25 wrzesień 2005 - 11:55

Witam, mam żółwika po przebytej krzywicy, teraz ma lekką niedowagę i chciałbym go jakoś wzmocnić... czy są jakieś odżywki czy coś w tym stylu, i czym go karmić tak żeby w miarę szybko nabierał na wadze? To ma być taka wzmacniająca dieta :-)

Podobne tematy: Żółw - problem z wagą     x

#2 krist

krist
  • Terrarysta
  • Z nami od: 5787 dni
  • Polska / Śląskie / Ruda Śląska

Napisany 25 wrzesień 2005 - 12:48

żólw nie może zbyt szybko przybierać na wadze gdyż właśnie to jest przyczyną krzywicy... nadmierny rozrost spowodowany przekarmianiem przez co dochodzi do zaburzeń mineralno-witaminowych które odpowiadają za wzrost skorupy. Jesli chodzi o diete to zerknij do opisu jest tam dokładnie napisane czym karmić. karmienie ponad miarę tak aby szybko nabrał na wadze jest złym pomysłem.... karm normalnie nie przekarmiaj, jak najbardziej urozmaić dietę, raz na miesiąc witaminki w małych ilościach (przy odpowiedniej diecie bogatej w witaminy nie podaje się) i nie zapominaj o wapnie np. wapienne żółwiki z dodatkiem witamin które są bardzo chętnie obgryzane, (mogą być skorupki wyparzonych jajek lub sepia) zielenina a będzie ok. lepsza "szczupła" gadzinka niż zapasiona......

#3 Vanaloon

Vanaloon
  • Terrarysta
  • Z nami od: 5500 dni

Napisany 25 wrzesień 2005 - 18:28

No ale to nie chodzi o to żeby go spaść ale żeby powrócił do normalnej wagi... on ma niedowagę... dzięki za pomoc, może ktoś powie jeszcze coś w tej kwestii??

#4 RobertM

RobertM

Moderator: Kameleony

• Moderator.nieaktywny
  • Z nami od: 4407 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Wrocław

Napisany 25 wrzesień 2005 - 18:58

A skąd wiesz, że ma niedowagę ?
Nawet jeśli jest tak rzeczywiście, to przy normalnej "zielonej" diecie żółw wróci do normalnej wagi. Żółw to zwierzę długowieczne, więc to może trwać wiele miesięcy.
Można oczywiście go paść wysokoproteinowymi roślinami, ale efektem będzie krzywica (+chore nerki i wątroba). Wystarczy codziennie dawać mu mlecz, babkę i inną zieleninkę. A ja już przybędzie na wadze wystarczy to robić co drugi dzień lub 1-2 dni w tygodniu nie podawać pokarmu. Powolny wzrost to zdrowy wzrost. Teraz po prostu staraj się aby zawsze miał coś zielonego do zjedzenia.

#5 Ania

Ania

Miniona moderator: Żółwie

• Moderator.nieaktywny
  • Z nami od: 5138 dni

Napisany 30 wrzesień 2005 - 13:26

ja mam też samicę z problemem krzywicy. Kiedy ją kupilam była lekka jak piórko ( w porównaniu z drugą samiczką tej samej wielkości ) Teraz zjada masę zielonego ( koniczyna , mlecz, trawa, itp) i dużo "moczy się " w ciepłej wodzie. Choć mam ją od niedawna, mam wrażenie,że już jest lepiej.
Pozdrawiam
Ania

#6 Ania

Ania

Miniona moderator: Żółwie

• Moderator.nieaktywny
  • Z nami od: 5138 dni

Napisany 30 wrzesień 2005 - 20:19

a i jeszcze jedno. Ponieważ podejrzewam, że moja samica była głodzona :( raz w tygodniu ( czasem 2 ) posypuję jej jedzenie - Reptimineral H - niemieckiej firmy "sera". To są witaminy i minerały.
Pozdrawiam

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).