Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

warunki hodowli

- - - - -  
Oświetle nie dla żółwia

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
7 odpowiedzi na ten temat

#1 oriolus W hodowli

oriolus
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1733 dni
  • Polska / Wielkopolskie / Kościan

Napisany 05 grudzień 2015 - 13:27

Mam od sierpnia żółwia żółtolicego, mieszka w akwarium 200l, nie ma filtra.

W tym miesiącu rachunek za prąd wynosił 350 zł, dlatego moja mama postanowiła, że świetlówkę UVB i żarówkę grzewczą będę musiała włączać raz w tygodniu na 10 minut, a były włączone 4 godziny dziennie ( w akwarium 100l z rybami musiałam wyrzucić oświetlenie i grzałkę)

Czy temu żółwiowi nie powiększy się krzywica od braku oświetlenia? żółw ma 4 lata.

Podobne tematy: Oświetle nie dla żółwia     x

#2 Colie

Colie
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1488 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Głuszyca

Napisany 05 grudzień 2015 - 13:59

4 h dziennie to niestety stanowczo za mało, dużo za mało. Grzałka też powinna chodzić bo włączanie-wyłączanie-włączanie-wyłączanie też nie jest korzystne, bo są skoki temperatury, które odbiją się źle na zdrowiu gada. Co do rybek to niestety - też musi być grzałka, żeby zachować równowagę zbiornika najlepiej 24 na dobę... Jeżeli chodzi o krzywicę to na pewno nie będzie widać zmian w ciągu tygodnia, ale z czasem ten brak witaminy D będzie dawać o sobie znać. A może spróbuj wynegocjować z mamą kompromis? Np. że będziesz z kieszonkowego dokładać się do rachunku? Albo, że będziesz więcej pomagać w domu? Warto próbować :) Możesz też wydrukować różne artykuły dotyczące krzywicy i pokazać mamie, jak niebezpieczne jest brak UVB. Albo też porozmawiać z osobami hodującymi żółwie, którzy też napiszą o konsekwencjach i też pokazać; nie bądź jednak zbyt natrętna, żeby mama się nie zdenerwowała zbytnio, ale pokaż że to twoja pasja i zależy Ci na zwierzakach.

Rachunki i koszty to jednak jest główna zmora młodych terra/akwarystów..

Powodzenia :)  

#3 doru

doru
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1810 dni
  • Polska / Lubelskie / Lublin

Napisany 05 grudzień 2015 - 14:48

Tak wysokie rachunki to nie wina samych żarówek, bez przesady... u mnie miesięczny koszt świetlówki i żarówki świecących przez cały dzień to ok. 10 zł.

#4 Jędrek

Jędrek

Pomocny w dziale żółwie i budowa, osprzęt

• Pomocny
  • Z nami od: 5784 dni
  • Polska / Kujawsko-pomorskie / Grudziądz

Napisany 05 grudzień 2015 - 19:43

Raz w tygodniu na 10 minut to niestety kpina. Wyspa ciepła musi być co najmniej kilka godzin dziennie. Można zmniejszyć moc żarówki ( i jej wysokość nad wyspą)(oczywiście lustrzanka, żadna świetlówka czy LED). Koszt działania  żarówki 40W po kilka (6-8) godzin dziennie to kilka złotych miesięcznie Ile mocy ma świetlówka? 20W?  Ogrzewanie, jeśli w domu panuje normalna temperatura (powiedzmy >18) można darować, ale nie należy włączać i wyłączać. 

Edytowany przez Jędrek, 05 grudzień 2015 - 19:45.

#5 joanna27 W hodowli

joanna27
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2587 dni
  • Polska / Małopolskie / Brzesko

Napisany 06 grudzień 2015 - 03:59

jesli zolw ma lat 4 to grzalka jest zbedna, chyba ze masz arktyczne mrozy w mieszkaniu..jesli zapewnisz gadowi odpowiednia diete I wybieg letni, uvb konieczne tez nie jest...co do filtra....jesli jestes w stanie zapewnic gadowi bez filtracji 200 lityrow czystej wody to ok...pewnie 2 razy na tydz calosc do wymiany....przy takim trybie potrzebujesz jedyni egrzewczej ok 40 w pewnie z 10 godz na dobe..koszt miesieczny ok 6 zl..mama tylko jedno pytanie.co to znaczy czy krzywica nie poglebi sie? zolw ma juz oznaki krzywicy?

#6 oriolus W hodowli

oriolus
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1733 dni
  • Polska / Wielkopolskie / Kościan

Napisany 06 grudzień 2015 - 10:42

Tak, przez 4 lata żył w 10l akwarium z poziomem wody 5 cm. Dostawał resztki z obiadu i granulki. Ale to było wtedy, gdy był u poprzednich właścicieli. Matka kupiła bo synek się uparł, a potem urósł duży i trzeba było go oddać. Wzięłam gada i kupiłam mu tyle na ile było mnie stać. Wodę wymieniam co tydzień całą. Ma lekko zniekształcony pancerz, dlatego pytam czy się nie pogłębi. Wiem, że starsze żółwie przy odpowiedniej diecie nie wymagają UVB, ale co z żółwiem, który ma już krzywicę?W mieszkaniu mam 21 °C, wybieg letni będzie z wanną wkopaną w ziemię. Grzałki nie ma.

#7 Jędrek

Jędrek

Pomocny w dziale żółwie i budowa, osprzęt

• Pomocny
  • Z nami od: 5784 dni
  • Polska / Kujawsko-pomorskie / Grudziądz

Napisany 06 grudzień 2015 - 19:34

Co do filtra, to jaką ma moc jego pompka? 

#8 joanna27 W hodowli

joanna27
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2587 dni
  • Polska / Małopolskie / Brzesko

Napisany 07 grudzień 2015 - 17:35

skoro gad ma juz poczatki zmian krzywiczych powinien miec ta uvb..grzalke odpusc. musi miec tez grzewcza I to w tym okresie ok 8 godz dziennie. to podstawowy wymog. jesli zolw porzadnie nie wysuszy skorupy, do krzywicy moga dojsc infekcje pancerza..Tak jak Doru pisala wyzej, zarowki sa malo prdozerne, jesli jednak nie przekonasz mamy, mozesz zimowac zolwia Zima po sezonie spedzonym na zewnatrz. jesli to tez nie wchodzi w gre pomysl o oddaniu gada..niestety zarowka grzewcza oraz w Twoim wypadku uvb to podstawa

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).