Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


żywienie

* * * * * 1 głosów  
Katalog roślin niewskazanych!
 • Zamknięty temat Ten temat jest zablokowany
16 odpowiedzi na ten temat

#11 Gość_Piteros_*

Gość_Piteros_*
 • Gość

Napisany 18 maj 2010 - 18:51Ten temat będzie wielokrotnie edytowany. Załóżmy, że to co jest w tabelce to "baza wyjściowa". Teraz powoli będę rewidował dane. Jeśli ktoś ma jakieś zastrzeżenia do jakiejś pozycji to proszę pisać śmiało - będziemy weryfikowali.


Z takim założeniem napisałem ten temat. Chciałbym aby nasze gadziny miału u nas jak najlepiej dlatego podjąłem wysiłki aby zrobić ten spis. Zaproponowałem nawet aby uczynić z niego pracę zbiorową. Jeśli ktoś z nas ma wiedzę w dziedzinie toksykologii, botaniki, bądź może zaproponować lepsze tłumaczenie (dokonać cenzury) to zapraszamy do współpracy. Nikt i nic na tym forum nie jest "nie do ruszenia" jeśli znajdą się argumenty, będziemy to poprawiać. Od tego jest forum, aby się rozwijać.Podobne tematy: Katalog roślin niewskazanych!     x


#12 Jarek_Zajaczkowski

Jarek_Zajaczkowski
 • Terrarysta
 • Z nami od: 3757 dni
 • Polska / Dolnośląskie / Wrocław
 • Płeć: Mężczyzna

Napisany 18 maj 2010 - 22:21Świetna Robota Piotrze !!
I bardzo dobry poczatek dyskusji oraz jak mniemam powaznego opracowania tematu. Kontrowersje sa nieuniknione... chocby z powodu fasoli - chciałbym zwrócić uwagę, na prawdopodobnie istotne różnice stężen substancji szkodliwych zawarytch w liściach i nasionach _ o nasionach wiadomo ludziom zajadającym sie choćby fasolkąpo bretońsku. - o liściach niewiele wiemy.

Jeszcze jedno - nie zawsze nawet rozpowszechnione i sprawdzone od lat metody sa najbardziej korzystne - tu trzeba dowodu - badań, wyników nie do odparcia.

Kwestie prawodłowego zywienia legwanów w niewoli należało by rozpocząc od analizy pokarmuw naturze - potem odnieść wmnioski z analizy do warunków domowych. - i tu powraca problem liści drzew np. lipy czy morwy.

A nie ma nic bardziej niebezpiecznego od stwierdzenia "generalnie się nie poleca" ..........a w odpowiedzi na pytanie "dlaczego"??? cisza .

pozdrawiam serdecznie


#13 Gość_Piteros_*

Gość_Piteros_*
 • Gość

Napisany 19 maj 2010 - 20:02

Jestem gotowy powiedzieć coś więcej.
Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że rośliny strączkowe w swych nasionach i strąkach zawierają szkodliwe glikozydy cyjanogenne: fazeolunatynę, fazynę oraz inne substancje bezspornie szkodliwe. Wynika to ze sposobu ukształtowania ich mechanizmów obronnych przed potencjalnymi roślinożercami. Toksyny te można zneutralizować przez poddanie obróbce cieplnej w temp. Minimum 90 st. C przez okres ok. 20 min. Istotne jest, że niedogotowana fasola (lub gotowana w zbyt niskiej temp.) może pięciokrotnie zwiększyć stężenie toksyn. Człowiek jednak spożywa te rośliny i żyje ponieważ nasza tolerancja jest dość duża. Gdyby jednak była to podstawa naszej diety istniałoby ryzyko nabawienia się smutnej przypadłości zwanej fawizmem.
Pytanie zasadnicze brzmi, jaką zawartość toksyn mają liście strączkowych? Otóż dokładnie nie wiadomo. Nikt nie badał liści fasoli pod tym kątem gdyż są to drogie badania, a amatorów tej części roślinny niewielu. Udało mi się jednak dotrzeć do pewnych informacji mogących rzucić trochę światła na tą sprawę. W pewnym czasopiśmie:

The American Naturalist (maj-czerwiec 1974), w publikacji ADAPTATIVE PATTERNS IN ALKALOID PHYSIOLOGY profesora Doyle McKey z Departamentu Zoologi, Uniwersity of Michigan, możemy przeczytać o mechanizmach obronnych roślin. Prof. McKey dowodzi tam, że rośliny broniące swoich owoców, strąków, kumulują w nich alkaloidy mające chronić przed „agresorami”. Podobnie rzecz ma się z liśćmi, z tym, że tu toksyczność zmienia się w czasie. Aby roślina miała szansę przeżyć atak szkodników i wykształcić nowe liście (rozwijać się), starsze muszą być odpowiednio chronione. Dlatego roślina kieruje substancje obronne w kierunku starych liści, które już wykształcone spełniają podstawowe funkcje. Według tej zależności młode listowie jest w zasadzie „bezbronne” i to one są najchętniej wybierane przez roślinożerców.
Przeprowadziłem dziś rozmowę z prof. Mikołajem Protasowickim z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, kierownikiem Katedry Toksykologii, który potwierdził słuszność tego wywodu. Pan profesor wskazał jednak na ważny czynnik. Rośliny strączkowe mają dość poważny udział w Ameryce Łacińskiej i Pd., a ta powszechność może spowodować wzrost tolerancji na te toksyny w tamtejszej faunie. Jest to jednak tylko jedno z założeń nie poparte badaniami (przynajmniej przez polskich naukowców). Być może tak jest, a może nie.
Moja konkluzja po przeanalizowaniu tych materiałów jest taka: można podawać w niewielkich ilościach, najlepiej młode liście. Odradzam jednak stosowanie jako podstawy żywieniowej.
Myślę, że teraz każdy powinien sam wyciągnąć wnioski. Mnie osobiście takie argumenty przekonują. Oczywiście we wszystkim należy zachować rozsądek i choć osobiście nie zrezygnuję z podawania liści fasoli to na pewno ograniczę ich ilość i będę wstrzemięźliwy w jej polecaniu.

Przebudowałem trochę spis roślin i podzieliłem je na dwie grupy. Myślę, że to ułatwi podejmowanie decyzji przy tworzeniu diety dla naszych podopiecznych.


#14 Gość_Piteros_*

Gość_Piteros_*
 • Gość

Napisany 19 maj 2010 - 22:40

Hej! Dzięki serdeczne. Zweryfikuję to i wciągnę na listę (ale już widzę, że to dobre pozycje). Jeśli masz dodatkowe informacje o toksyczności tych gatunków to by bardzo ułatwiło. Jeśli coś masz, pisz na priv.


#15 Bowendurth

Bowendurth
 • Terrarysta
 • Z nami od: 3902 dni
 • Polska / Mazowieckie / Pruszków
 • Płeć: Mężczyzna

Napisany 08 czerwiec 2010 - 10:51Swego czasu mojego legwana ciągnęło do pospolitej na naszych łąkach rośliny, której nie ma w tym spisie, a i nie mawiało się o niej. Przy okazji tego tematu nie wypada nie zapytać czy posiadacie jakieś informacje na temat krwawnika? http://pl.wikipedia.org/wiki/Krwawnik_pospolity . mojego legwana silniej ciągnęło do jego liści niż do liści mleczu.


#16 Gość_Piteros_*

Gość_Piteros_*
 • Gość

Napisany 08 czerwiec 2010 - 10:56

Swego czasu mojego legwana ciągnęło do pospolitej na naszych łąkach rośliny, której nie ma w tym spisie, a i nie mawiało się o niej. Przy okazji tego tematu nie wypada nie zapytać czy posiadacie jakieś informacje na temat krwawnika? http://pl.wikipedia.org/wiki/Krwawnik_pospolity . mojego legwana silniej ciągnęło do jego liści niż do liści mleczu.

http://www.terrarium.com.pl/forum/viewtopic.php?t=455935
#17 Bowendurth

Bowendurth
 • Terrarysta
 • Z nami od: 3902 dni
 • Polska / Mazowieckie / Pruszków
 • Płeć: Mężczyzna

Napisany 09 czerwiec 2010 - 16:12

Aha, nie zwróciłem uwagi na tamten post, bo temat był dość ogólny :)0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).