Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


żywienie

* * * * * 1 głosów  
Katalog roślin niewskazanych!
 • Zamknięty temat Ten temat jest zablokowany
16 odpowiedzi na ten temat

#1 Gość_Piteros_*

Gość_Piteros_*
 • Gość

Napisany 15 maj 2010 - 17:27PRZECZYTAJ: Wreszcie udało się zakończyć pracę nad katalogiem roślin niewskazanych w diecie legwana. Prosiłbym aby do informacji tu zamieszonych podchodzić z rozsądkiem. Wiele roślin widniejących jako absolutnie zabronione (np. pietruszka, botwinka) jeszcze do niedawna były polecane jako dobry dodatek. Oczywiście nie są one tak samo toksyczne jak np. szalej jadowity czy bieluń ale biorąc pod uwagę, że na dłuższą metę karmienie legwana tymi roślinami doprowadzi do smutnego finału. Dlatego też postanowiłem oznaczyć je jako: "zdecydowanie szkodliwe".
Jest też kilka 'niusów" tj. np. szkodliwość fasoli. Wiele osób protestowało uzasadniając to tym, że na forum od lat podawano fasolę jako super dietę. Nie będę rozgrzebywał tej sprawy bo nie ma 100% jednoznacznego za lub przeciw jednak informacje którymi dysponuje pozwalają na zaklasyfikowanie fasoli do grupy: "rośliny o ograniczonym zastosowaniu". Rośliny z tej grupy można podawać jako dodatek w sałatkach jednakże długotrwałe stosowanie (szczególnie monodieta) może przynieść niepożądane skutki.
------------------------------------------------------------------------------
Dodany obrazek

Rośliny powszechne z naszych pól, łąk i... lodówekRośliny mniej powszechne
Autorzy:
- Piotr Kołodziejczak
- Zuza Ogrodowczyk "Yui Kurogane"

Źródło:
- http://www.iguanaden.../diet/toxic.htm
- http://www.green-igu...-ernaehrung.htm
- http://www.anapsid.org/pdf/icfs.pdf
- http://www.vetopedia...ce_rosliny.html
- Reptile Keeper's Handbook - Susan M. Barnard.
- Przewodnik kieszonkowy - Owoce lesne; autor - Bruno P. Kremer.
- Przewodnik kieszonkowy - Rosliny lecznicze; autor - Ingrid i Peter Schönfelder.
- Wikipedia (pl)
- Wikipedia (en)Podobne tematy: Katalog roślin niewskazanych!     x


#2 meg11

meg11
 • Terrarysta
 • Z nami od: 5846 dni
 • Polska / Mazowieckie / Warszawa
 • Płeć: Kobieta

Napisany 18 maj 2010 - 11:47

fasola? pietruszka? pokrzywa?

kazda z tych roslin je moj legwan, prosze o uzasadnienie czemu nie mozna ich podawac w tabeli takiej informacji nie ma,

odnosnie pokrzywy- napar z pokrzywy (herbatka) podawany skrzykawka zamiast wody do picia Neonkowi- uleczyl jego przewlekla chorobe dziasel :)


#3 Gość_Piteros_*

Gość_Piteros_*
 • Gość

Napisany 18 maj 2010 - 13:30Tylko czekałem na głosy oburzenia :D
O pokrzywie pisałem wcześniej.

pietruszka:
Pietruszka obfituje w kwas szczawiowy (1,70% masy), i czynnik sprawczy w niektórych rodzajach niedoboru substancji mineralnych.
- http://www.guinealynx.info/diet_oxalic.html

i wreszcie fasola (mi też było trudno się z tym pogodzić):
Po prostu jest toksyczna. Faktem jest, że najwięcej toksyn jest w ziarnach fasoli. Z tego co naliczyłem to zawiera: fazeolunatynę (ma właściwości drażniące przewód pokarmowy), Fazynę (wywołuje zapalenie jelit), lektynę (śmiertelne wzdęcia). Związki te koncentrują się w ziarnach i strąkach ale ogólnie to zawiera je cała roślina. Liście fasoli są takim przysmakiem ze względu na słodkawy smak i dużą zawartość białka. Jeśli nawet założyć, że liście są bardziej przyswajalne to nigdzie w tych źródłach nie ma takiej informacji, za to jest napisane ogólnie: "fasola jest niewskazana. "Źródła w których odradza się podawanie fasoli:
http://www.iguanaden.org/diet/toxic.htm
http://www.green-iguana.net/gruener-leguan/leguan-ernaehrung.htm

Wiem, że wystąpiłem tu przeciw powszechnym opiniom, jednak takie informacje są rozpowszechniane przez hodowców z innych części świata. Jak już też wcześniej pisałem nie chciałbym aby wyglądało, że robię z siebie nie wiadomo jaki autorytet. Po prostu korzystam z powszechnych informacji. Jeśli ktoś znajdzie argumenty świadczące o błędnym założeniu np. "Liście fasoli są dla legwana bardzo dobre, bo...", to będziemy te dane weryfikowali i fasola z tabeli poleci.


#4 Rysiek

Rysiek
 • Terrarysta
 • Z nami od: 5845 dni
 • Polska / Śląskie / Gliwice
 • Płeć: Mężczyzna

Napisany 18 maj 2010 - 13:47

Na temat fasoli pozwolę sobie popatrzeć z drugiej strony. Najpierw niech ktoś mnie przekona i poda dowody na to, że jest szkodliwa, a wtedy przestanę ją polecać. Dlaczego ja mam kogoś przekonywać o jej nieprzydatności, skoro stosowałem ją w sporych ilościach w zimowej diecie, jak również latem jako dodatek tą rosnącą na działce. Skutków ubocznych nie zaobserwowałem, a Gucio w wieku 9 lat miał robione badanie krwi (kilka parametrów) i wszystko mieściło się w normie. W sieci krążą różne informacje. Jeśli ktoś zerknie na to forum, poczyta posty stare i nowe, zerknie do katalogu roślin jadalnych stwierdzi, że strona www.terrarium.com.pl uznaje walory liści fasoli i poleca je jako karmę dla legwanów :-)
Jeśli część hodowców będzie uważała inaczej, niech po prostu fasoli nie podają. Jest tyle innych, wartościowych roślin zielonych...;-)
Jeszcze jedna, istotna uwaga. W tej chwili na jednym forum powstała sytuacja, że fasola (nawet ten sam gatunek) jest w katalogu roślin toksycznych i w katalogu roślin jadalnych. Tak nie może być, więc jako współtwórca katalogu roślin jadalnych zwracam się z prośbą do moderatorów o usunięcie fasoli z roślin jadalnych, żeby nie robić zamieszania.


#5 Gość_Piteros_*

Gość_Piteros_*
 • Gość

Napisany 18 maj 2010 - 13:58

Wydawało mi się, że fakty podałem powyżej. To, że jakiś osobnik jada coś niekorzystnego i nic mu nie jest nie jest wystarczającym argumentem gdyż mam 90cio letnią sąsiadkę, która jara jak lokomotywa i nikt w związku z tym nie twierdzi, że papierosy są nie szkodliwe.
Poza tym tabela, którą tworzę podaje spis trzech grup roślin: trujących, szkodliwych i niewskazanych. Dla mnie to co się dowiedziałem o fasoli wystarczy żeby ograniczyć ją do mniejszych ilości, a co kto zrobi z tą wiedzą to jego sprawa.


#6 Rysiek

Rysiek
 • Terrarysta
 • Z nami od: 5845 dni
 • Polska / Śląskie / Gliwice
 • Płeć: Mężczyzna

Napisany 18 maj 2010 - 14:48Nie podałeś faktów dotyczących szkodliwości tych substancji (mam na myśli gady), a jedynie ich obecność w roślinie. One niekoniecznie jednakowo muszą wpływać na ludzi i zwierzęta.
Podam kilka przykładów:

* Cyjanek potasu - jest jedną z najbardziej niebezpiecznych trucizn. Mimo to króliki mogą połykać podwójne, śmiertelne dla człowieka dawki tej trucizny (proporcjonalne do masy ciała) i przeżyć. Natomiast mysz może przeżyć po połknięciu dawki cyjanku równej 700% dawki śmiertelnej dla człowieka.
* Cyjanek wodoru kwas pruski - jest trucizną nawet jeszcze bardziej zabójczą: same jej opary mogą zabić nas w niespełna minutę. Jednak owce, ropuchy i jeże mogą przeżyć po połknięciu o wiele większej dawki tej trucizny niż wynosi dawka śmiertelna dla ludzi. Jeże mogą połknąć dawkę kwasu pruskiego, która mogłaby uśmiercić cały pułk żołnierzy.
* Strychnina - może być konsumowana w relatywnie dużych ilościach przez kurczaki, króliki, świnki morskie i małpy długoogonowe. W rzeczywistości, króliki mogą przeżyć 30-krotnie relatywnie większą dawkę, niż wynosi dawka śmiertelna dla człowieka.
* Skopolamina - to kolejna śmiertelna dla nas trucizna. Już 5 mg tej substancji zabija człowieka, lecz - co dziwne - koty i psy mogą przeżyć po połknięciu 100 mg tej substancji. Relatywnie (uwzględniając stosunek masy ciała) będzie to dawka około 360 razy większa od śmiertelnej dawki tej substancji dla człowieka! Jednak kotom - stworzeniom odpornym na działanie skopolaminy - śmierć może przynieść spożycie zwykłego soku z cytryny! Również króliki mogą padać martwe po skonsumowaniu soku cytrynowego.
* Wilcza jagoda Atropa belladonna - jest rośliną, której owoce są bardzo trujące dla ludzi, lecz króliki mogą jeść ją do woli bez żadnych złych skutków ubocznych.
* Szalej jadowity Cicuta virosa - z łatwością może unicestwić ludzkie życie. Jednak może on być jedzony w dużych ilościach przez konie, kozy, owce i myszy.
* Muchomor sromotnikowy Amanita phalloides - jest jednym z najbardziej trujących dla człowieka grzybów. Tymczasem u królików nie wywołuje on żadnych szkodliwych skutków.
* Chloramphenicol - nie wywołuje reakcji chorobowej u psów, ale powoduje fatalne skutki zdrowotne u ludzi.
* Psy (podobnie jak myszy, szczury, koty i chomiki) nie potrzebują spożywać witaminy C. Jeśli jednak ludzie odżywialiby się dietą pozbawioną tej niezbędnej dla nich witaminy, niechybnie zachorowaliby na szkorbut.
* Lek przeciwrakowy - azauridina - powoduje zgubny zanik szpiku kostnego u psów, już po 7-10 dniach, ale środek ten jest tolerowany przez organizm człowieka przez stosunkowo długi czas.
* Zwykła aspiryna powoduje u psów uszkodzenie płodu, ale nie u ludzi (gdy jest przyjmowana w normalnych dawkach).
* Mitoksantryna - inny lek przeciwnowotworowy, nie jest szkodliwy dla serca psa, ale powoduje uszkodzenie ludzkiego serca.
* Związek chemiczny - acetylocholina - rozszerza arterie wieńcowe u psa, ale zwęża ludzkie arterie wieńcowe, prowadząc do zawałów serca.
* Lek przeciw artretyzmowi - kwas fenklozydowy - nie szkodzi wątrobie psa, ale powoduje groźne uszkodzenie wątroby u człowieka.
* Isoprenalina - lek antyastmatyczny, po przetestowaniu go na psach, został określony jako bezpieczny. Jednak tylko w latach sześćdziesiątych zabił on 3.500 brytyjskich astmatyków.
* Digitalis - to lek, który powoduje podwyższenie ciśnienia krwi u psów, lecz u człowieka może on istotnie obniżyć ciśnienie krwi i być pomocny w kardiologii.

To przykłady oddziaływania różnych związków na różne organizmy żywe. Jak widać mają zupełnie inny skutek w działaniu na ludzi i zwierzęta. Proponuję zakończyć tą dyskusję, bo miał to być temat przedstawiający tabelę roślin toksycznych. Proszę tylko o usunięcie fasoli z mojego tematu o roślinach jadalnych, bo nie może być tak, że fasola jest w obu działach. Ja nie mam takiej możliwości technicznej.


#7 Gość_Piteros_*

Gość_Piteros_*
 • Gość

Napisany 18 maj 2010 - 15:03

Oczywiście masz tu Ryśku całkowitą rację. Wiele gatunków zwierząt wykształciło mechanizmy obronne przeciw niektórym toksynom. Z tego co wiadomo to legwan zielony także ma takie mechanizmy wykształcone. Problem w tym, że nie ma zbyt wielu rzeczowych danych mówiących jakie to rośliny i jakie toksyny. Nie można pomijać też faktu, że takie mechanizmy są kształtowane w naturalnym środowisku i trwało to określony czas (pokolenia). My mamy do czynienia z osobnikami wyrwanymi ze swojego habitatu. Sprawa fasoli jest cały czas weryfikowana dlatego uważam że nie ma konieczności na razie nic usuwać, być może to ja będę musiał wywalać to z tabeli. Teraz sprawdzam jeszcze w zasobach amerykańskich portali weterynaryjnych. Jeśli okaże się, że liście są ok. to na pewno głośno o tym powiem.


#8 Ernest_FOTO

Ernest_FOTO
 • Terrarysta
 • Z nami od: 3427 dni
 • Polska / Mazowieckie / Warszawa
 • Płeć: Mężczyzna

Napisany 18 maj 2010 - 17:31

Według strony podanej wyżej ( http://www.green-iguana.net/gruener-leguan/leguan-ernaehrung.htm ), zarówno szczaw, jak i pokrzywa są "głównym pokarmem"... Wszędzie są sprzeczne informacje...


#9 Gość_Piteros_*

Gość_Piteros_*
 • Gość

Napisany 18 maj 2010 - 17:50Według strony podanej wyżej ( http://www.green-iguana.net/gruener-leguan/leguan-ernaehrung.htm ), zarówno szczaw, jak i pokrzywa są "głównym pokarmem"... Wszędzie są sprzeczne informacje...

Istotnie pokrzywa podawana jest jako polecana roślina ale szczawiu to tam nigdzie nie widzę. Możesz podać w którym fragmencie?
#10 Długopis

Długopis

  Terrarysta

 • Terrarysta
 • Z nami od: 5364 dni
 • Polska / Mazowieckie / Sochaczew
 • Płeć: Mężczyzna

Napisany 18 maj 2010 - 18:42

Rozumiem różne reakcje ale piteros79 poruszył kwestię którą należy rozwijać, nie można pozostać na wiedzy, którą obecnie posiadamy. Będę go bronił, bo wniósł wiele informacji i poruszył wiele nowych zagadnień na forum na którym od pewnego czasu nie było innych pytań niż dlaczego legwan nie je, czy takie terra starczy, czy można to, czy tamto itd. Trzeba to wszystko na pewno zweryfikować, więc zachęcam wszystkich znających języki, bądź mających inną przydatną wiedzę do rozwijania tego tematu.
Jestem za rozwijaniem tego forum i wiedzy na temat legwana, a nie na poprzestaniu na tym co wiemy, bo kiedyś mogłem przeczytać, ze legwany świetnie polują na ryby :) Być może uznamy, że pewne rośliny z tego spisu powinny wypaść, a pewne być dopisane ale właśnie po to jest ten temat żeby to weryfikować. Każda wiedza może się przydać. Tu nic nie jest przesądzone.0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).