Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Pseudopus apodus - żółtopuzik bałkański



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Brak danych
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce:

Skale

Trudność: Brak danych
Dostępność: Brak danych
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: 2.jpg
0.
Załączony obraz: 1.jpg
1.

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Pseudopus apodus (Pallas, 1775)
Nazwa polska Żółtopuzik bałkański
Nazwa angielska Sheltopusik, European Legless Lizard
Nazwa niemiecka Scheltopusik, Panzerschleiche
Nazwa czeska Blavor žlutý
Podgatunki 1. Pseudopus apodus apodus
2. Pseudopus apodus thracius
Długość życia Mogą dożywać nawet 20 lat.
Występowanie Afganistan, Albania, Armenia, Azerbejdżan, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Grecja, Gruzja, Irak, Iran, Izrael, Jordania, Kazachstan, Kirgistan, Liban, Macedonia, Rosja, Rumunia, Syria, Tadżykistan, Turcja, Turkmenistan, Ukraina, Uzbekistan


Powiększenie mapy


Aktywność Dzienna
Wielkość terrarium dla dorosłego 150x60x60 cm
Oświetlenie 12 godzin
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Informacje wstępne To duże, beznogie jaszczurki o silnie wydłużonym ciele i dość masywnej budowie ciała, dorosłe w najszerszych miejscach mogą osiągać grubość ludzkiego nadgarstka. Żółtopuziki bałkańskie są najdłuższymi europejskimi jaszczurkami, za maksymalne rozmiary przyjmuje się około 120 cm długości. Ubarwienie zależy od podgatunku, u europejskiej populacji dominuje ciemny brąz na prawie całym ciele, jedynie brzuch, szyja i głowa są szarawe lub oliwkowe, choć zdarzają się osobniki z jedynie nieco jaśniejszymi barwami tych części ciała. U populacji azjatyckiej populacji barwa ciała jest ceglasta z jasnymi przebarwieniami na całej powierzchni ciała. Brzuch, szyja i głowa jest kremowa. Młode osobniki charakteryzują się jednolicie jasnoszarą barwą, na tym tle występują ciemne ułożone poprzecznie pręgi.
Wygląd samca Samce są nieco masywniejsze, mają też nieco masywniej zbudowaną głowę i dłuższy ogon.
Wygląd samicy Drobniejszej budowy i o nieco mniejszej głowie - jednak różnice pomiędzy płciami są na tyle nieznaczne i na pierwszy "rzut oka" niezauważalne.
Biotop Zamieszkują dość suche tereny, często kamieniste zbocza wzgórz, obrzeża lasów, nieużytki.
Temperatura Średnio powinna być utrzymywana na poziomie 24-30°C. W najcieplejszych miejscach może dochodzić do około 35°C. Nocą temperatura powinna spadać do około 22-24°C.
Wilgotność 50-60%
Terrarium O dość grubej warstwie gruboziarnistego piasku, którą żółtopuziki bardzo często będą przekopywać. Ważne jest też zapewnienie kilku kryjówek - do tego celu możemy wykorzystać korzenie drzew liściastych. Ze względu na dość spore rozmiary, ciężar i naturę tych jaszczurek żywe rośliny nie są najlepszym rozwiązaniem - najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie sztucznej roślinności. Woda powinna być podawana w dość ciężkich najlepiej ceramicznych miseczkach.
Żywienie Podstawę ich diety powinny stanowić wszelkie bezkręgowce o odpowiednich rozmiarach, najlepiej w do tej roli spisują się karaczany, łącznie z większymi gatunkami, świerszczami, szarańczą wędrowną i pustynną, rzadziej larwy drewnojadów i kruszczyc. Jako urozmaicenie gryzonie - młode szczurki i myszy, sporadycznie krojone mięso i jaja przepiórcze. W okresie lata dobrze sprawdzi się plankton łąkowy.
Rozmnażanie Wczesną wiosną powinny następować gody. Kopulacja może trwać nawet do około godziny. W przeciwieństwie do krajowych krewniaków (padalców zwyczajnych) żółtopuziki są jajorodne, samica po trwającej około 10 tygodni ciąży znosi od 6 do nawet 12 dość dużych (około 5 cm długości) jaj. Należy zapewnić samicy odpowiednie miejsce do znoszenia jaj, dobrym rozwiązaniem jest dość duże plastikowe pudełko z przykrywką z wyciętym otworem w jednym z boków. Na wyściółkę najlepiej nadaje się nieco wilgotny piasek. Jaja powinny być przeniesione do inkubatora żeby zapewnić im optymalne warunki i ułatwić ich kontrolę. Jaja należy inkubować w temperaturze około 28°C. Sama inkubacja w takiej temperaturze trwa około 45 dni. Świeżo wyklute żółtopuziki mają około 10 cm długości.

Zimowanie Niezbędnym warunkiem stymulującym do godów wydaje się być zimowanie w temperaturze około 10°C przez okres grudzień-luty. Jednak przeważnie wystarczającymi czynnikami stymulującymi do odbycia godów jest okresowe obniżenie temperatury do około 20°C w dzień, skrócony czas naświetlania terrarium i nieco podwyższona wilgotność przez okres około 2 miesięcy (grudzień-styczeń).
Odnośnik do opisu http://www.terrarium.com.pl/zobacz/pseudopus-apodus-zoltopuzik-balkanski-2369.html

Informacje

Dodano przez: kurimu
Pomogli: Nook, kurimu,
Dodano: mar 22 2013 09:33
Aktualizowano: kwi 14 2013 13:22
Wyświetlenia: 3997
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.