Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Imantodes cenchoa



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Brak danych
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce:

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie trudny w hodowli
Dostępność: Gatunek o umiarkowanej dostępności
Siła jadu: Słaby jad
Załączony obraz: 1.jpg
0.
Załączony obraz: 2.jpg
1.

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Imantodes cenchoa (Linnaeus, 1758)
Synonimy Imantodes cenchoa cenchoa; Coluber cenchoa; Bungarus cencoalt; Dipsas weigelii; Imantodes cenchoa; Imantodes cenehoa; Himantodes cenchoa; Himantodes leucomelas; Himantodes cenchoa; Dipsas cenchoa reticulata; Dipsas cenchoa rhombeata; Dipsas cenchoa; Himantodes platycephalus; Imantodes cenchoa cenchoa; Imantodes cenchoa cenchoa; Imantodes cenchoa cenchoa; Imantodes cenchoa cenchoa; Imantodes cenchoa; Imantodes cenchoa; Imantodes cenchoa cenchoa; Imantodes cenchoa; Imantodes cenchoa semifasciatus; Himantodes semifasciatus; Himantodes anisolepis; Himantodes hemigenius; Imantodes cenchoa semifasciatus; Imantodes cenchoa semifasciatus;
Nazwa angielska Blunthead
Podgatunki Imantodes cenchoa cenchoa (Linnaeus 1758)
Imantodes cenchoa leucomelas (COPE 1861)
Imantodes cenchoa semifasciatus (COPE 1894)
Długość życia 10-12 lat.
Występowanie Argentyna, Belize, Boliwia, Brazylia, Ekwador, Gujana Francuska, Gwatemala, Honduras, Kolumbia, Kostaryka, Meksyk, Nikaragua, Panama, Paragwaj, Peru, Salwador, Trynidad i Tobago, Wenezuela


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo
Aktywność Nocna
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Wielkość terrarium dla dorosłego 80x80x100 cm
Oświetlenie 12 godzin
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Informacje wstępne Gatunek Imantodes cenchoa jest wężem nadrzewnym o długim, smukłym ciele i bardzo cienkiej szyi, z dużą wyraźnie wyodrębnioną głową z wyraźnymi oczami. Oczy tego węża posiadają pionowe źrenice jak u kota. Całkowita długość ciała może przekraczać 1 metr. Budowa węża, zapewnia doskonałą stabilność podczas wspinaczki, przy wyciągnięciu znacznej długości ciała, w chwili gdy sięga do kolejnej gałęzi . Od strony brzusznej przeważa kolor biały natomiast na grzebiecie występuje kolor jasnobrązowy. Powierzchnia grzbietowa jest pokryta kilkudziesięcioma ciemnobrązowymi plamy (liczba plam grzbietowych różni się w poszczególnych osobników tego gatunku). Te węże są warunkowo jadowite, posiadają uzębienie typu opistoglypha - dwa zęby jadowe umieszczone są w tylnej części górnej szczęki
Wygląd samca U niektórych populacji tego gatunku, węże wykazują dymorfizm płciowy, samce posiadający nieco dłuższe ogony niż samice.
Wygląd samicy Dodatkowo, w niektórych regionach długość i szerokość głowy u samic jest większa niż u samców
Cechy szczególne W ciągu dnia, węże te można znaleźć odpoczywające, w zwiniętej pozycji w zacienionych bromeliach, między liśćmi drzewa kawowego, na pniach drzew oraz w ściółce, na opadłych liściach. Najczęściej w zacienionych miejscach. W nocy te węże są mocno aktywne i dość ruchliwe stwierdzono, że przemieszczają średnio od 5-10 metrów w ciągu kilku minut. Najczęściej są spotykane na wysokości do dwóch metrów, pełzające w gęstej roślinności w splotach winorośli, krzewów i małych drzew. Chociaż jest nadrzewnym gatunkiem, to również często przebywa na dnie lasu.
Biotop W naturze gatunek ten występuje w lasach deszczowych pierwotnych i wtórnych, a także coraz częściej pojawiają się na plantacjach owoców tropikalnych. Na obszarach nizinnych i góskich, nawet do 2000 m n.p.m. Węże te często znajdują schronienie w niskiej roślinności, ale i na drzewach np. kawowych, w liściach bromelii.
Temperatura 28-35°C w dzień, 23-25°C w nocy.
Wilgotność 60-70%.
Terrarium Terrarium typu pionowego z dużą ilością gałęzi do wspinaczki. Zapewniające optymalne warunki związane z temperaturą, wilgotnością przy dobrej wentylacji, oraz z miejscami umożliwiającymi ukrycie się spokojny wypoczynek w ciągu dnia.
Żywienie Węże te polują w nocy, na małe jaszczurki nadrzewnych gatunków, głównie anolisów. Oprócz jaszczurek węże te zjadają żaby oraz ich skrzek, jak i jaja gadów.
Rozmnażanie Jest to gatunek jajorodny. Samica składa niewiele jaj od 2 do 3, 4. Jaja mają średnio długość około 30 mm. Młode wylęgają się w okresie od marca do sierpnia i mają wtedy długość nieprzekraczająca 30 cm. W wieku około dwóch lat osiągają dojrzałość płciową. Krycie może wystąpić u tego gatunku w ciągu całego rok, chociaż sezon krycia jest najczęściej związany z porą deszczową. Czas wyklucia się młodych następuje od chwili złożenia jaj po około 4 miesiącach.

Uwagi Nazwa "cenchoa" pochodzi od greckiego słowa: trzcina, trawa. Jest to związane głównie z wyglądem i budową ciała węża, która jest bardzo szczupła, cienka na całej długości.
Źródła informacji

Informacje

Dodano przez: Mareksss
Pomogli: Nook, Mareksss,
Dodano: kwi 06 2014 21:02
Aktualizowano: kwi 06 2014 21:52
Wyświetlenia: 2512
Komentarzy: 1


1 Komentarze

foto







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.