Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Eunectes notaeus - Anakonda żółta



Stan prawny

Aneks UE: Aneks B
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Brak danych
CITES: Załącznik II
Gatunek inwazyjny w Polsce:

Skale

Trudność: Gatunek trudny w hodowli
Dostępność: Gatunek o umiarkowanej dostępności
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: 3.jpg
0.
Załączony obraz: 1.jpg
1.
Załączony obraz: 2.jpg
2.
Załączony obraz: 4.jpg
3.

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Eunectes notaeus (Cope, 1862)
Nazwa polska Anakonda żółta, anakonda paragwajska, anakonda południowa
Nazwa angielska Yellow Anaconda, Paraguayan Anaconda
Nazwa niemiecka Gelbe Anakonda, Paraguay-Anakonda, Südliche Anakonda
Nazwa czeska Anakonda žlutá
Długość życia 10 - 20 lat
Występowanie Argentyna, Boliwia, Brazylia, Paragwaj, Urugwaj


Powiększenie mapy


Aktywność Nocna
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Wielkość terrarium dla dorosłego 200x100x50 cm
Oświetlenie 12 godzin
UVB Niepotrzebne
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Informacje wstępne Anakonda żółta to masywny wąż, prowadzący wodno-lądowy tryb życia. Głowa, z wysoko osadzonymi nozdrzami oraz oczami, jest słabo wyodrębniona od reszty ciała. W ubarwieniu dominuje ciemnożółty lub zielonkawożółty kolor. Grzbiet pokrywają owalne, czarne plamy, natomiast po bokach znajdują są niereguralne, często poprzerywane, mniejsze cętki. Na głowie oraz pysku widocznych jest kilka ciemnych, podłużnych smug.

Węże te średnio osiągają od 3 do 4 metrów długości przy wadze od 25 do 40 kg.
Wygląd samca Samce tego gatunku są znacznie mniejsze od samic, w hodowlach dorastają zazwyczaj do ok. 250 cm długośći. Wskazówką przy określaniu płci może być także obecność wyraźnie widocznych pazurków odbytowych.
Wygląd samicy Samice są większe i potężniejsze od samców. Mogą osiągać nawet do ponad 350 cm długości. Pazurki odbytowe są słabo zauważalne.
Cechy szczególne
  • W środowisku naturalnym anakondy żółte spędzają większą część życia w wodzie lub jej okolicach. Potrafią świetnie pływać, a także nurkować, co pozwala im skutecznie polować nawet pod powierzchnią wody.
  • Wielu doświadczonych hodowców zwraca uwagę na konieczność zachowania ostrożności w obcowaniu z anakondami żółtymi. Węże te zwykle nie wykazują takiej agresji jak anakondy zielone, jednakże w poczuciu zagrożenia potrafią niespodziewanie zaatakować i dotkliwie pokąsać. Należy zawsze pamiętać o niebezpieczeństwie związanym z hodowlą tego gatunku.
Biotop Anakondy żółte zasiedlają tereny podmokłych lasów tropikalnych. Najczęściej przebywają w zbiornikach wody stojącej, a także w rzekach o wolnym nurcie. Spotykane są także na mokradłach oraz terenach bagiennych.
Temperatura W dzień 26-30°C, pod promiennikiem do 32°C, w nocy nie mniej niż 24°C.
Wilgotność 70-80%
Terrarium Terrarium dla anakondy żółtej powinno być przede wszystkim obszerne i wytrzymałe. Podobnie jak w przypadku anakondy zielonej, najlepszym wyborem mogą okazać się zbiorniki z tworzywa sztucznego. Niezbędnym elementem wyposażenia jest duży basen, w którym wąż będzie mógł się całkowicie zanurzyć. Ważna jest także kryjówka oraz właściwie dobrane podłoże, ułatwiające utrzymać stałą wilgotność (np. włókno kokosowe). Warto umieścić w terrarium kilka dobrze zamocowanych gałęzi, które powiększą nieco przestrzeń życiową gada, a jednocześnie ułatwią proces linienia.
Żywienie Pomimo zdolności połykania ogromnych ofiar, w hodowlach anakondy nie wymagają zbyt częstego i obfitego karmienia. Ze względu na wolny metabolizm, pokarm podawać należy raz na 2 - 3 tygodnie. Zwierzę karmowe powinno być odpowiednio dobrane do wielkości gada, mogą to być mrożone lub świeżo zabite szczury, świnki morskie, króliki czy kury. Młode węże powinny jeść częściej, co 7 - 10 dni.
  • Należy zwracać uwagę na indywidualne wymagania każdego osobnika pamiętając, że zarówno niedożywienie, jak i przekarmienie węża mogą mieć bardzo negatywne skutki.
  • Anakondy żółte zwykle nie są wybredne, oprócz wyżej wymienionych zwierząt karmowych, zadowolą się także rybami słodkowodnymi.
Rozmnażanie Anakondy żółte osiągają dojrzałość płciową w wieku 3 - 4 lat. Podobnie jak w przypadku anakond zielonych, rozpoczęcie okresu godowego w naturze jest ściśle związane z nadejściem pory deszczowej. Aktywność płciowa rozciąga się od listopada do kwietnia/maja. W tym czasie mają miejsce charakterystyczne dla tych węży kopulacje, w których na jedną samicę przypada od kilku do nawet kilkunastu samców. Splecione węże tworzą kłębowisko, przebywając w nim do 4 tygodni. Ciąża trwa około pół roku, a ilość młodych jest determinowana przez wiele czynników (kluczowy jest wiek oraz kondycja samicy), zwykle rodzi się od 10 do 40 gotowych do życia w środowisku zewnętrznym węży.

Uwagi Hodowla anakond żółtych to wyzwanie nawet dla doświadczonych terrarystów. Dorosłe osobniki mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka, dlatego należy traktować je z odpowiednim respektem. Podczas manipulacji z tymi wężami zalecane jest zachowanie wszelkich środków ostrożności.
Odnośnik do opisu http://www.terrarium.com.pl/zobacz/eunectes-notaeus-anakonda-zolta-221.html
Źródła informacji
  • O'Shea M., "Boas and pythons of the world", Princeton University Press, 2007.
  • www.terrarium.com.pl/zobacz/eunectes-notaeus-anakonda-zolta-221.html
  • www.animaldiversity.ummz.umich.edu/accounts/Eunectes_notaeus/#geographic_range
  • www.specialtyserpents.com/caresheets/Yellow%20Anaconda.pdf

Informacje

Dodano przez: Alessandro
Pomogli: Nook, Alessandro,
Dodano: kwi 01 2013 19:15
Aktualizowano: paź 02 2013 10:52
Wyświetlenia: 6829
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.