Skocz do zawartości

Nie lubisz reklam?  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Elgaria coeruleaZałączony obraz: 1.jpg
0.
Załączony obraz: 2.jpg
1.

Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie trudny w hodowli
Dostępność: Gatunek o bardzo ograniczonej dostępności
Siła jadu: Brak danych

Statystyki

Dodano przez: tokaga
Pomogli: Nook,
Dodano: kwi 09 2013 22:59
Aktualizowano: lip 14 2014 13:02
Wyświetlenia: 946
Komentarzy: 0
Nazwa gatunkowa: Elgaria coerulea (Wiegmann, 1828)
Nazwa angielska Northern Alligator Lizard
Podgatunki
  • Elgaria coerulea coerulea
  • Elgaria coerulea palmeri
  • Elgaria coerulea principis
  • Elgaria coerulea shastensis
Długość życia Ponad 10 lat.
Występowanie Stany Zjednoczone


Powiększenie mapy
Hodowla grupowa Hodujemy w parach, Hodujemy w haremach
Aktywność Dzienna
Typ terrarium Terrarium stepowe
Wielkość terrarium dla pary 80x50x50 cm
Wielkość terrarium dla haremu 80x50x50 cm
Oświetlenie 12 godzin
UVB 5%
Dymorfizm płciowy Dymorfizm niewidoczny
Informacje wstępne Elgaria coerulea to północno amerykański przedstawiciel rodziny padalcowatych (Anguidae), jest to więc krewniak padalca zwyczajnego (Anguis fragilis).

Osiągają rozmiar do 25 cm długości. Najmniejszym podgatunkiem jest Elgaria coerulea princips rzadko przekraczając 20 cm długości. Ciało długie, wężowate, nogi krótki często nieużywane podczas poruszania się. Ogon długi, łatwo ulegający autotomii. Ciało jaszczurki pokryte jest dużymi, twardymi łuskami. Barwa ciała jest dość zmienna, przeważnie jednak podstawową barwą grzbietu jest brąz o różnych odcieniach, brzuch szarawy. Głowa duża, wyraźnie szersza od szyi.
Cechy szczególne Elgaria coerulea podobnie jak wszyscy przedstawiciele rodzaju Elgaria słynie ze swojej postawy obronnej. W sytuacji zagrożenia jaszczurki tego gatunku zamiast uciekać starają się odstraszyć, a nawet same zaatakować napastnika.
Biotop Jest to gatunek zasiedlający zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, podgatunek Elgaria coerulea principis dociera do południowej części Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Dość plastyczny ekologicznie gatunek zamieszkujący zróżnicowane środowiska, preferują jednak tereny suche. Często można je spotkać na skrajach lasów, łąkach, pastwiskach i wydmach. Raczej nie zapuszczają się w pobliża ludzkich siedzib. Na kryjówki najczęściej wybierają przewrócone pnie drzew, stosy kamieni czy skał.
Temperatura Za dnia 24-30°C, około 20-22 w ciągu nocy.
Wilgotność 40-60%
Terrarium To jaszczurki tolerujące różne biotopy, należy jednak przyjąć zasadę, że terrarium dla nich powinno być suche. Na podłoże najbardziej nadaje się gruboziarnisty piasek, warstwa nie musi być zbyt gruba, ponieważ jaszczurki tego gatunku raczej nie przekopują podłoża. Bardzo ważną częścią wystroju tych jaszczurek są płaskie kamienie, służące zarówno jako kryjówki jak i miejsce do wygrzewania się.
Żywienie Elgaria coerulea to głównie owadożerny gatunek, odżywiają się także dżdżownicami, ślimakami i innymi bezkręgowcami, okazjonalnie zjadają również drobne kręgowce; niewielkie jaszczurki, ssaki i jaja ptaków.
W niewoli podstawą ich diety powinny być średniej wielkości karaczany a także świerszcze, co jakiś czas można im podać noworodki mysie.
Rozmnażanie Elgaria coerulea to gatunek żyworodny. Gody następują po śnie zimowym od marca do czerwca. Ciąża u tych jaszczurek trwa do dwóch miesięcy. Miot u tego gatunku jest niewielki, samica rodzi przeważnie 2 lub 3 w pełni rozwinięte i duże młode. Dla bezpieczeństwa młodych lepiej nie trzymać ich w jednym terrarium z rodzicami czy innymi dorosłymi osobnikami.
Zimowanie Do zainicjowania pory godowej konieczny jest sen zimowy trwający od listopada do marca odbywany w temperaturze około 10-12°C.
Źródła informacji0 Komentarze


© 2001-2020 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).