Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Bitis gabonica - Żmija gabońska



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Brak danych
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce:

Skale

Trudność: Brak danych
Dostępność: Brak danych
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: 10.jpg
0.
Załączony obraz: 11.jpg
1.

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Bitis gabonica (Drumeril, Bibron & Drumeril, 1854)
Nazwa polska Żmija gabońska
Nazwa angielska Gaboon Viper, Butterfly Adder, Forest Puff Adder, Or Swampjack
Nazwa niemiecka Die Gabunviper
Nazwa czeska Zmije gabunská
Podgatunki
  • Bitis gabonica gabonica - mniejszy podgatunek żmii gabońskiej. Występuje w zachodniej i środkowej Afryce ( Mozambik, Zimbabwe, Malawi, Uganda, Kenia, Ghana, Gwinea, Tanzania, Zambia, Togo, Nigeria, Kamerun, Demokratyczna Republika Kongo )
  • Bitis gabonica rhinoceros - wyraźnie większa od wyżej wymienionej, posiada większy wyrostek na szczycie głowy. Występuję w zachodniej Afryce ( Wybrzeże Kości Słoniowej, Sierra Leone, Liberia, Ghana, Gwinea )
Długość życia 18-20 lat
Występowanie Togo


Powiększenie mapy


Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Dawka jadu 450.00 - 600.00 mg
LD50 dożylnie 6.722 mg/kg
Informacje wstępne Żmija gabońska jest największym przedstawicielem z rodzaju Bitis, średnio dorasta do 120 cm długości choć odnotowano większe osobniki. Bitis gabonica rhinoceros może dochodzić do ponad 2 metrów długości i wagi około 8-10 kg. Ma najdłuższe zęby jadowe spośród wszystkich węży jadowitych około 55 mm. Jest bardzo masywnie zbudowana, posiada spłaszczoną, sercowatą głowę która może osiągać nawet 12,5 cm szerokości. Pionowa eliptyczna źrenica. Nad nozdrzami umiejscowione są dwa wyrostki które są kluczową cechą w rozróżnianiu podgatunków ( są znacznie większe u Bitis gabonica rhinoceros ). Wzór i kolor łusek u żmii gabońskiej jest naprawdę oszałamiający. Jasne kolory głowy od białego, łososiowego po pastelowe odcienie brązu. Pośrodku głowy biegnie cienki ciemniejszy pasek. Po obu bokach głowy biegną dwie symetryczne plamy w kształcie trójkątów. Wzdłuż grzbietu ciągnie się seria symetrycznych siodeł w kształcie prostokątów poprzeplatanych z mozaiką klepsydr i trójkątów w różnych kolorach ( czarne, brązowe, żółte, szare, purpurowe). Takie ubarwienie pomaga żmii doskonale maskować się wśród opadłych liści.
Aktywna nocą i o zmierzchu. Prowadzi naziemny tryb życia.
Biotop Żmija gabońska zamieszkuje nizinne tropikalne lasy deszczowe. Często spotykana na terenach podmokłych, w pobliżu stałych i okresowych zbiorników wodnych. Większość czasu spędza zagrzebana w ściółce leśnej gdzie biernie oczekuje na ofiarę. Widywana też na polach uprawnych i obszarach rolniczych.
Żywienie Żywią się głównie małymi ssakami, naziemnymi ptakami, zjadają też żaby i ropuchy. W odróżnieniu od większości przedstawicieli żmijowatych po ukąszeniu nie wypuszczają ofiary. Trzymają ją w pysku dopóki jad nie zacznie działać a ofiara nie wyda ostatniego tchu. Na pozór ociężała i nieruchoma żmija potrafi z dużym impetem, błyskawicznie uderzyć na odległość równą długości jej ciała.
Rozmnażanie W naturze okres godowy żmii gabońskiej przypada na porę deszczową ( od października do grudnia). Jest jajożyworodna, ciąża trwa około 7 miesięcy. Średnio, jednorazowo może mieć od 20 do 40 młodych. Liczba młodych w lęgu różni się u poszczególnych podgatunków. U Bitis gabonica gabonica około 8-32 młodych, natomiast u większej Bitis gabonica rhinoceros nawet do 60. W chwili urodzenia młode mierzą 25-32 cm i ważą 25-45 g.

Źródła informacji

Informacje

Dodano przez: Gaboon
Pomogli: Nook, Gaboon,
Dodano: mar 31 2013 17:16
Aktualizowano: lis 03 2013 17:55
Wyświetlenia: 9283
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.