Skocz do zawartości

Nie lubisz reklam?  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -

Najczęstsze błędy początkujących hodowców


Coraz częściej zdarza się, że ktoś najpierw kupuje, potem czyta. Nabywa zwierzątko niestety nic o nim nie widząc, co odbija się potem na zdrowiu nowego lokatora. Jakich błędów uniknąć? Od czego zacząć swoją przygodę z terrarystyką? To postaram się dzisiaj wyjaśnić. Serdecznie zapraszam do lektury, mam nadzieję, że się spodoba :)
Najczęstsze błędy początkujących hodoców
Coraz częściej zdarza się, że ktoś najpierw kupuje, potem czyta. Nabywa zwierzątko niestety nic o nim nie widząc, co odbija się potem na zdrowiu nowego lokatora. Jakich błędów uniknąć? Od czego zacząć swoją przygodę z terrarystyką? To postaram się dzisiaj wyjaśnić. Serdecznie zapraszam do lektury, mam nadzieję, że się spodoba :)
1) Trzymanie jaszczurek, węży czy żółwi lądowych w akwarium: dla wielu z nas mogłoby się wydawać, że nie ma różnicy między akwarium a terrarium. W końcu i jedno i drugie posiada ściany wykonane z przeźroczystego szkła. Więc w czym problem jeżeli wykona się pokrywę? W terrariach zastosowana jest wentylacja góra/dół co pozwala na swobodny przepływ powietrza. W akwarium niestety nie ma takiej możliwości co zapewnia gorszą cyrkulację. Inną kwestią jest natomiast akwaterrarium dla zwierząt typu aksolotl czy żółw czerwonolicy, które należą do zwierząt wodnych (pompka do napowietrzania jest jednak konieczna) - nie należy jednak zasłaniać całej góry.
2) Karmienie węży żywym pokarmem: częstym stereotypem wśród początkujących i laików jest stwierdzenie, że wąż MUSI jeść żywy pokarm - nic bardziej mylnego! Nie chodzi tu o to, że jest to niehumanitarne (choć z pewnością będzie mniej bolesne szybkie uśmiercenie oseska przez przerwanie rdzenia kręgowego niż kilkuminutowe duszenie przez gadzinę, pamiętajmy jednak, że przerywanie rdzenia nie należy do metod zbyt humanitarnych!) ale o samo zdrowie węża. Przestrasze zwierzę będzie starać się bronić za wszelką cenę a w dodatku może uszkodzić ważne elementy w terrarium. Niejednokrotnie były na forum przypadki pogryzienia a nawet częściowego ZJEDZENIA gada przez  (pewnie każdy lub chociaż część kojarzy historię ze szczurem zostawionym na ponad tydzień z regiusem, prawda?) gryzonia. Mimo, że uważa się, że wynik walki zawsze jest przesądzony, a właściciel obserwuje poczynania karmówki nie jest jednak nic z góry wiadomo - zanim właściciel za drugą stroną szyby zdąży zareagować gryzoń może wykonać ruch w ułamku sekundy. Mimo, że niektóre osobniki nie chcą jeść martwego pokarmu to wiele węży da się przeżucić na mrożoną karmówkę.
3) Karma "Biorept" podstawą diety żółwi lądowych; bardzo często nowicjusze stosują tego typu gotowe pokarmy jako podstawę diety żółwia. Niestety, wbrew pozorom nie zaspokajają zapotrzebowania na składniki odżywcze, a w dodatku zawierają barwniki i puste węglowodany. Co więcej, karma zawiera dużo białka co jest pierwszym krokiem do wyniszczenia organizmu żółwi lądowych - zawierają też dużo produktów pochodzenia zwierzęcego przy czym dieta żółwia lądowego opiera się na diecie typowo roślinnej. Tego typu karmy zawierają kwas szczawiowy który w zbyt dużej dawce jest śmiertelny dla żółwia. Wbrew pozorom najlepsza karma znajduje się tuż pod ręką - chociażby babka zwyczajna.
4) Trzymanie parami (jaszczurki etc); bardzo często początkujący hodowcy, którzy zamierzają rozmnożyć dany gatunek w przyszłości zaczynają od kupna parki, którą ląduje w jednym terrarium. Niestety jest to spory błąd ponieważ samotny samiec całą swoją uwagę skupia na jedynej samiczce, która w końcu jest wycieńczona ciągłymi zalotami. Przypominam, że nie należy rozmnażać zwierząt, jeżeli nie ma się o tym wiedzy. Często też dochodzi do zaparcia jaja, dlatego jest to też ryzykowne, a nowicjusze mogą nie wiedzieć jak pomóc swojej podopiecznej w tej chwili. Dlatego zaleca się trzymanie w haremach, gdzie przpada 2-3 samice na jedego kawalera. Oczywiście nie jest to regułą - wszystko zależy to też od cech indywidualnych każdego osobnika.
 
Artykuł będzie regularnie uzupełniany ;)
Zapraszam do komentowania i sugestii co zmienić.
Pozdrawiam!
Colie8 Komentarze

© 2001-2020 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).