Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Najlepsza odpowiedź z docfaq

29

#1925471 Terrarium 80x60x180

Napisany przez docfaq na 18 stycznia 2021 - 17:02

Wystarczy poczytać opisy gatunkowe i już byś wiedziała, że takie terrarium tylko dla młodej agamy byłoby dobre. ;) 

 

Rozumiem, że szukasz tropikalnej jaszczurki nadrzewnej, tak? #1924595 Warunki hodowli płoszczycy szarej

Napisany przez docfaq na 07 stycznia 2021 - 00:16

1. Nie powinno być niebezpieczne, pewnie ból, dyskomfort, ale o żadnych groźniejszych efektach nic mi nie wiadomo. 

 

2. Można w ten sposób trzymać. 

 

3. Wątpię, to mimo wszystko duży owad, larwy komara, artemia, ochotki będą raczej za małe. Za to bez problemu przyjmuje świerszczei karaczany, kiedy się je poda. 

 

4. Jeżeli będzie to niewielki zbiornik bez filtracji, to moim zdaniem bezpiecznie będzie podmieniać. Oddychają tlenem atmosferycznym, ale wydalają i wypróżniają się do wody, więc z czasem zrobi się brudno. Nie jestem pewien, jaki to będzie miało wpływ na pluskiawaka, ale ja podmieniałem swoim wodę co jakiś czas. 

 

5. Nie będą mu przeszkadzać. 

 

6. Myślę, że raz w tygodniu można próbować im coś zaoferować, po kilku tygodniach pewnie już będziesz wiedział, jakszybko głodnieje. 

 

7. To polski gatunek, więc temperatura wody może być taka, jaka będzie panowała w pomieszczeniu, z tym że nie przekraczałbym 25°C, tak na wszelki wypadek. 

 

8. Konieczne dla prawidłowego funkcjonowania zwierzęcia, ale nie wydaje mi się, by bez niego miało zdechnąć. 

 

9. Nartniki i płoszczyca nie powinny się sobą interesować, ponieważ polują w różnych strefach: nartniki na powierzchni, płoszczyce pod powierzchnią. 

 

10. Można bez problemu ręką, tylko po prostu nie za głowę i nie za nogi. Myślę, że do łapania najlepsza by była siatka na ryby, ale wszystko się nada. 

 

Daj znać, kiedy już jakąś w najbliższym sezonie znajdziesz. ;) #1924226 Gekon gargulcowy początki

Napisany przez docfaq na 02 stycznia 2021 - 16:36

Dobra lektura powyżej. 

 

Podstawowym urozmaiceniem są papki owocowe robione samodzielnie albo kupowane (Pangea, Repashy, Komodo - te ostatnie podobno gorszej jakości). A jeśli chodzi o owady, to jest szeroki wybór, samych świerszczy są cztery gatunki (dla gekonów gargulcowych polecam jednak tylko bananowe i domowe), oprócz tego jeszcze karaczany (argentyński i turecki najczęściej sprzedawane), larwy Hermetia illucens (ale i dorosłe muchy są dobrym urozmaiceniem choćby ze względu na trudność w złapaniu ich). Jako sporadyczne "cukierki" można podawać larwy moli woskowych (dorosłe ćmy również są dobrym urozmaiceniem smakowo-ruchowym). Kolejnym pokarmem są szarańcze, ale to mniej opłacalny owad. Unikaj natomiast larw chrząszczy, czyli popularnych mączników i drewnojadów, one są twarde, tłuste, niewarte zachodu. ;) #1922251 Intruzi w terrarium / gekon orzęsiony

Napisany przez docfaq na 08 grudnia 2020 - 17:53

Wyglądają na skoczogonki. Niczym się nie przejmuj, pożyteczne stworzenia. ;) #1919510 Pytanie na temat ukąszenia przez ptasznika

Napisany przez docfaq na 09 listopada 2020 - 00:08

Nie da się tego ustalić z dwóch powodów: po pierwsze, jady ptaszników różnią się między gatunkami, a nawet w niektórych sytuacjach między osobnikami; po drugie, reakcja alergiczna może się pojawić przy każdym ugryzienia, niezależnie od tego, czy wystąpiła wcześniej. Poza tym, według mojej wiedzy (a naprawdę sporo szukałem i rozmawiałem na ten temat) nie udokumentowano reakcji alergicznej u człowieka po ugryzieniu ptasznika, choć znalazłem jeden raport medyczny z hospitalizacji po ugryzieniu pająka z rodzaju Poecilotheria, w którym podane zostały wyniki badań krwi, które z kolei sugerowały rozwinięcie się reakcji alergicznej (ale nie był to żaden wstrząs ani nic poważnego). 

 

Trzeba też pamiętać, że reakcja alergiczna to nie tylko wstrząs anafilaktyczny (to raczej skrajny przykład), może ona też być niezauważalna przy pierwszym kontakcie z alergenem i nasilać wraz z kolejnymi ekspozycjami. 


Przenoszę temat z Wspólne listy dyskusyjneTerrarystyka do forum Ptaszniki, skorpiony i inne pajęczakiPtaszniki


#1919454 Dieta zielona

Napisany przez docfaq na 08 listopada 2020 - 15:33

Nie musi jeść roślin, skoro nie ma ochoty. Preferencje żywieniowe należy zaliczyć do cech osobniczych. Możesz testować różne rodzaje pokarmu roślinnego z tych polecanych, ale nie trzeba go do tego zmuszać. Karmienie roślinami jest korzystne, ale nie jest konieczne. Jeżeli chcesz uniknąć otłuszczenia, to wybieraj owady o mniejszej zawartości tłuszczu, czyli na przykład nie mączniki i nie drewnojady. Zapewniaj też mu ruch, samodzielne polowanie będzie z korzyścią dla jaszczurki. 

 

Dobrze uważasz, piasek jest szkodliwy tylko u nieumiejętnego terrarysty. Spodób karmienia, do którego się stosujesz, pozwala uniknąć nadmiernego spożycia substratu. #1914549 Gekon orzęsiony wyszedł w środku dnia

Napisany przez docfaq na 08 września 2020 - 13:56

Możesz nawet zauważyć, jak coś w ciągu dnia robią. Niby dzieli się zwierzęta na nocne i dzienne, ale to tak naprawdę chodzi o czas, w którym są najbardziej aktywne. Szczególnie nocne zwierzęta mają tendencję do ograniczonej aktywności o nie swojej porze. :) #1908760 Gekon płaczący - kilka pytań początkującego

Napisany przez docfaq na 27 czerwca 2020 - 12:53

1. Za kryjówki mogą służyć gałęzie, rośliny, tuby korkowe - innych w zasadzie dla jaszczurek nadrzewnych nie ma, trzeba po porstu dobrze zaaranżować zbiornik. 

 

2. Jeżeli zamierzasz trzymać żywe rośliny, to raczej w ziemi ogrodowej, torf kokosowy jest tak ubogi w składniki odżywcze, że szkoda gadać. Wybierz ziemię ogrodową bez nawozów lub z nawozami naturalnymi (na przykład z guanem), wtedy będziesz mógł bez problemu od razu wsadzić gekony. Jeżeli weźmiesz z nawozami sztucznymi, to lepiej odczekać 3 miesiące na wszelki wypadek, aż te związki zostaną wchłonięte przez rośliny, choć w przypadku zwierząt nadrzewnych jest to raczej dmuchanie na zimne. Drenaż jest przydatny, ale niekonieczny, jeżeli uważasz, że jesteś w stanie poradzić sobie z odpowiednim nawadnianiem podłoża, to możesz go pominąć. 

 

3. TerraSklep to dobra firma, sam u nich kupuję. Oprócz tego korzystam również z oferty Egzotic Room i Darewit, to rzetelne sklepy. Jeżeli zaś chodzi o producentów sprzętu, to polecam produkty firmy Arcadia. 


A jeśli chodzi o rośliny to zaopatruję się w marketach budowlanych (Leroy Merlin, Castorama, IKEA) i supermarketach (Carrefour, Biedronka). :P #1908246 Królowa umarła

Napisany przez docfaq na 21 czerwca 2020 - 13:56

Informacji o adopcji jest w Internecie dosyć sporo. ;) 

 

Przede wszystkim musisz robotnice przenieść do probówki. Potem probówkę z robotnicami i probówkę z królową wkładasz na dwie godziny do lodówki. Po tym czasie przekładasz królową do robotnic, ograniczasz przestrzeń, wpychając do probówki watę (pozostaw im jakąś swobodę) i zostawiasz probówkę na noc w lodówce. Następnego dnia wyjmujesz i obserwujesz, czy adopcja się udała. #1908068 Terrarium, podłoże itp. dla gekona orzęsionego

Napisany przez docfaq na 19 czerwca 2020 - 14:23

Informacje, które znalazłaś, są poprawne. Jeśli chodzi o ogrzewanie, to kup żarówkę grzewczą 50 W, powinna wystarczyć (choć tak naprawdę jest to zależne od temperatury w pomieszczeniu). ;) © 2001-2021 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).