Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Najlepsza odpowiedź z docfaq

26

#1919510 Pytanie na temat ukąszenia przez ptasznika

Napisany przez docfaq na 09 listopada 2020 - 00:08

Nie da się tego ustalić z dwóch powodów: po pierwsze, jady ptaszników różnią się między gatunkami, a nawet w niektórych sytuacjach między osobnikami; po drugie, reakcja alergiczna może się pojawić przy każdym ugryzienia, niezależnie od tego, czy wystąpiła wcześniej. Poza tym, według mojej wiedzy (a naprawdę sporo szukałem i rozmawiałem na ten temat) nie udokumentowano reakcji alergicznej u człowieka po ugryzieniu ptasznika, choć znalazłem jeden raport medyczny z hospitalizacji po ugryzieniu pająka z rodzaju Poecilotheria, w którym podane zostały wyniki badań krwi, które z kolei sugerowały rozwinięcie się reakcji alergicznej (ale nie był to żaden wstrząs ani nic poważnego). 

 

Trzeba też pamiętać, że reakcja alergiczna to nie tylko wstrząs anafilaktyczny (to raczej skrajny przykład), może ona też być niezauważalna przy pierwszym kontakcie z alergenem i nasilać wraz z kolejnymi ekspozycjami. 


Przenoszę temat z Wspólne listy dyskusyjneTerrarystyka do forum Ptaszniki, skorpiony i inne pajęczakiPtaszniki


#1919454 Dieta zielona

Napisany przez docfaq na 08 listopada 2020 - 15:33

Nie musi jeść roślin, skoro nie ma ochoty. Preferencje żywieniowe należy zaliczyć do cech osobniczych. Możesz testować różne rodzaje pokarmu roślinnego z tych polecanych, ale nie trzeba go do tego zmuszać. Karmienie roślinami jest korzystne, ale nie jest konieczne. Jeżeli chcesz uniknąć otłuszczenia, to wybieraj owady o mniejszej zawartości tłuszczu, czyli na przykład nie mączniki i nie drewnojady. Zapewniaj też mu ruch, samodzielne polowanie będzie z korzyścią dla jaszczurki. 

 

Dobrze uważasz, piasek jest szkodliwy tylko u nieumiejętnego terrarysty. Spodób karmienia, do którego się stosujesz, pozwala uniknąć nadmiernego spożycia substratu. #1914549 Gekon orzęsiony wyszedł w środku dnia

Napisany przez docfaq na 08 września 2020 - 13:56

Możesz nawet zauważyć, jak coś w ciągu dnia robią. Niby dzieli się zwierzęta na nocne i dzienne, ale to tak naprawdę chodzi o czas, w którym są najbardziej aktywne. Szczególnie nocne zwierzęta mają tendencję do ograniczonej aktywności o nie swojej porze. :) #1908760 Gekon płaczący - kilka pytań początkującego

Napisany przez docfaq na 27 czerwca 2020 - 12:53

1. Za kryjówki mogą służyć gałęzie, rośliny, tuby korkowe - innych w zasadzie dla jaszczurek nadrzewnych nie ma, trzeba po porstu dobrze zaaranżować zbiornik. 

 

2. Jeżeli zamierzasz trzymać żywe rośliny, to raczej w ziemi ogrodowej, torf kokosowy jest tak ubogi w składniki odżywcze, że szkoda gadać. Wybierz ziemię ogrodową bez nawozów lub z nawozami naturalnymi (na przykład z guanem), wtedy będziesz mógł bez problemu od razu wsadzić gekony. Jeżeli weźmiesz z nawozami sztucznymi, to lepiej odczekać 3 miesiące na wszelki wypadek, aż te związki zostaną wchłonięte przez rośliny, choć w przypadku zwierząt nadrzewnych jest to raczej dmuchanie na zimne. Drenaż jest przydatny, ale niekonieczny, jeżeli uważasz, że jesteś w stanie poradzić sobie z odpowiednim nawadnianiem podłoża, to możesz go pominąć. 

 

3. TerraSklep to dobra firma, sam u nich kupuję. Oprócz tego korzystam również z oferty Egzotic Room i Darewit, to rzetelne sklepy. Jeżeli zaś chodzi o producentów sprzętu, to polecam produkty firmy Arcadia. 


A jeśli chodzi o rośliny to zaopatruję się w marketach budowlanych (Leroy Merlin, Castorama, IKEA) i supermarketach (Carrefour, Biedronka). :P #1908246 Królowa umarła

Napisany przez docfaq na 21 czerwca 2020 - 13:56

Informacji o adopcji jest w Internecie dosyć sporo. ;) 

 

Przede wszystkim musisz robotnice przenieść do probówki. Potem probówkę z robotnicami i probówkę z królową wkładasz na dwie godziny do lodówki. Po tym czasie przekładasz królową do robotnic, ograniczasz przestrzeń, wpychając do probówki watę (pozostaw im jakąś swobodę) i zostawiasz probówkę na noc w lodówce. Następnego dnia wyjmujesz i obserwujesz, czy adopcja się udała. #1908068 Terrarium, podłoże itp. dla gekona orzęsionego

Napisany przez docfaq na 19 czerwca 2020 - 14:23

Informacje, które znalazłaś, są poprawne. Jeśli chodzi o ogrzewanie, to kup żarówkę grzewczą 50 W, powinna wystarczyć (choć tak naprawdę jest to zależne od temperatury w pomieszczeniu). ;) #1907480 Robaki w domu od pająków i innych zwierząt

Napisany przez docfaq na 13 czerwca 2020 - 15:35

Jeżeli Ciebie nic nie gryzło w domu, to wykluczyłbym przyniesienie ze zwierzętami pluskw. Co do papugi nie jestem pewien, ale pluskwy na bezkręgowcach nie będą pasożytować. #1906358 Czy warto hodować bagnika przybrzeżnego.

Napisany przez docfaq na 30 maja 2020 - 19:08

Raczej nie powinien sprawiać problemów w utrzymaniu. Jeżeli zrobisz mu dobre terrarium z dostępem do baseniku, to hodowla będzie łatwa i przyjemna, oprócz rozmiarów i ubarwienia gatunek ten może się pochwalić polowaniem na zwierzęta wodne, w tym również ryby. ;) #1905380 Roztocza czy inne dziadostwo co to??

Napisany przez docfaq na 21 maja 2020 - 01:38

Zapewne to trojszyki (Tribolium), tak zwane "minimączniki". Stosowany jako karmówka lub czyściciel w hodowlach karmowych, także pewnie się ucieszysz z jego obecności. ;) 


Ewentualnie pleśniakowiec, ale bardziej bym się skłaniał ku tej pierwszej propozycji. #1905023 Sphodromantis viridis nie linieje

Napisany przez docfaq na 17 maja 2020 - 20:52

Jeżeli zalążki skrzydeł nabrzmiały i zabarwiły się, to w dosyć niedługim czasie powinna wylinieć. Brak apetytu będzie ostatnim sygnałem. 

Niestety przy braku stosownego miejsca do wylinki modliszka i tak ją przejdzie, tyle że prawdopodobnie będzie uszkodzona lub nie przeżyje. Także złe terrarium jej nie powstrzyma, ale w Twoim nie powinna mieć problemu. ;) © 2001-2020 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).