Skocz do zawartości

Nie lubisz reklam?  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Najlepsza odpowiedź z docfaq

11

#1905380 Roztocza czy inne dziadostwo co to??

Napisany przez docfaq na 21 maja 2020 - 01:38

Zapewne to trojszyki (Tribolium), tak zwane "minimączniki". Stosowany jako karmówka lub czyściciel w hodowlach karmowych, także pewnie się ucieszysz z jego obecności. ;) 


Ewentualnie pleśniakowiec, ale bardziej bym się skłaniał ku tej pierwszej propozycji. #1905023 Sphodromantis viridis nie linieje

Napisany przez docfaq na 17 maja 2020 - 20:52

Jeżeli zalążki skrzydeł nabrzmiały i zabarwiły się, to w dosyć niedługim czasie powinna wylinieć. Brak apetytu będzie ostatnim sygnałem. 

Niestety przy braku stosownego miejsca do wylinki modliszka i tak ją przejdzie, tyle że prawdopodobnie będzie uszkodzona lub nie przeżyje. Także złe terrarium jej nie powstrzyma, ale w Twoim nie powinna mieć problemu. ;) #1904319 Światło u brachypelmy

Napisany przez docfaq na 11 maja 2020 - 07:12

Ja nie zauważyłem, by nadmiar światła oraz jego brak w jakikolwiek sposób wpływał na moje pająki, więc nie przejmowałbym się tym. Zadbaj o swój sen. :P #1903120 Agama brodata - kiedy brać na rękę?

Napisany przez docfaq na 29 kwietnia 2020 - 12:49

Tak jak napisali BigStar i MikeB, gady raczej są do obserwowania i podziwiania niż do zabawy i tworzenia więzi. To, co proponuje jesiennie, jest bardzo podobne do tego, co robi się z psami i ogólnie ssakami. Nie jest to słuszne, gdyż ssaki i gady to bardzo odmienne grupy zwierząt, można długo pisać, dlaczego potrzebne jest inne podejście do nich. 

Niemniej, w przypadku P. vitticeps, łatwo można zwierzę przyzwyczaić do swojej obecności, manipulacji w terrarium i brania na ręce. Jednak wyciąganie z terrarium powinno ograniczać się do niezbędnych procedur służących dobru zwierzęcia. Do Ciebie należy decyzja, czy będziesz wyciągać ją, by pokazywać znajomym lub by samemu spędzić z nią trochę czasu - rozumiem tę chęć i uważam, że nie jest to szkodliwe przy zachowaniu pewnych zasad. Jednakże czas poza terrarium powinien być ograniczony do kilkunastu minut, ponieważ, jak już BigStar zauważył, gady są zwierzętami zmiennocieplnymi, więc ich temperatura ściśle uzależniona jest od otoczenia, a co za tym idzie: długi czas poza terrarium powoduje wychłodzenie, przez co agama nie jest w stanie przeprowadzić poprawnie metabolizmu, trawić, syntezować witaminy D3, spada odporność, aktywność - ogólnie jest to bardzo niewskazane. Częste wyjmowanie jest również w pewnym stopniu stresujące dla zwierzęcia, nawet kiedy jest już przyzywczajone do właściciela. Decyzja jest Twoja, ale miej świadomość, że idealny hodowca gadów ogranicza bezpośredni kontakt z nimi do niezbędnego minimum. 

 

Co do samego pytania: na początku daj agamie kilka dni na aklimatyzację. W tym czasie staraj się nie spędzać czasu przy terrarium, nie hałasować i nie przeszkadzać, ogranicz się tylko do wymieniania wody, karmienia (najlepiej za pomocą pęsety lub wpuszczać wolno karmówkę), sprzątania odchodów i resztek jedzenia. Kiedy uznasz, że agama już swobodnie porusza się po terrarium, wygrzewa się, je i ogólnie zachowuje naturalnie, zacznij więcej czasu spędzać przy terrarium, obserwuj, niech przyzwyczai się do Twojej obecności. W procesie przyzuwczajania jaszczurek najęcej uwagi trzeba poświęcić karmieniu, ponieważ dzięki niemu agama zaczyna akceptować Ciebie, a dokładniej Twoją rękę, kojarząc ją z pokarmem i poczuciem sytości, zadowolenia. Na początku karm pęsetą, by zwierzę przyzywczaiło się do sposobu podawania pokarmu, potem, kiedy już niemal automatycznie będzie reagować na owada w pęsecie (a nawet samą pęsetę), możesz zacząć karmić ją z ręki. Po jakimś czasie, kiedy uznasz, że czuje się z czymś takim swobodnie, możesz zacząć ją dotykać. Tutaj w sumie są trzy sposoby. Pierwszy to delikatne dotknięcia ciała (poza głową) agamy. Drugi to układanie ręki przed karmówką, by agama, polując na trzymanego owada, zmuszona była do wejścia na nią. Trzecim spodobem jest zwyczajne wzięcie na ręce bez żadnej "gry wstępnej". Moim zdaniem najsensowniejsze byłoby zastosowanie kolejno sposobu pierwszego, drugiego i trzeciego, ale pominięcie któregoś z nich nie powinno być poważnym błędem. :) #1899068 Szukam gada dla średnio zaawansowanego terrarysty

Napisany przez docfaq na 16 marca 2020 - 11:42

Crotaphytus collarisPodarcis spp.Lacerta spp.Leiocephalus spp. i wiele innych. Zobacz, co jest dostępne u sprzedawców, to powinno Ci zwęzić krąg poszukiwań. :) #1893767 Pierwszy gad (najlepiej aktywny w dzień) do terrarium 145x45xX

Napisany przez docfaq na 11 stycznia 2020 - 18:50

Varanus acanthurus raczej nie odnajdzie się w tym terrarium, ma za małą głębokość. Tak samo uważam w przypadku Pogona vitticeps. Jeżeli zastanawiasz się nad konkretnymi gatunkami, to przejrzyj ich opisy gatunkowe na tym forum oraz na terrarium.com.pl. 

C. collaris to rzeczywiście interesująca propozycja, sam miałem parkę tego gatunku. Jako zamiennik do P. vitticeps możesz kupić P. henrylawsoni, nawet harem będzie się czuł komfortowo przy takich wymiarach. Oprócz tego polecam gatunki z rodziny Lacertidae, na przykład: Podarcis muralis, Takydromus sexlineatus i inne z tych rodzajów. Myślę, że warto się również zastanowić nad haremem Leiocephalus personatus, to bardzo aktywne jaszczurki o ciekawym zachowaniu. #1893433 Czy to są odpowiednie terraria?

Napisany przez docfaq na 07 stycznia 2020 - 18:39

S. gastrica i H. majuscula zdaje się, że są już imago, więc pojemniki są dla nich odpowiednie. D. desiccata wygląda na nimfę, więc potrzebuje pojemnika o wysokości przynajmniej trzy razy większej od długości ciała modliszki (i taka zasada obowiązuje przy wszystkich gatunkach). #1885724 Kilka pytań o mrówkach

Napisany przez docfaq na 02 września 2019 - 16:56

2. Wilgotność utrzymuje się z reguły poprzez nawadnianie jednej części gniazda. W przypadku probówek niczego szczególnego nie trzeba robić, wilgotność jest zapewniona dzięki wodzie za watą. Większe kolonie potrafią same nawadniać swoje gniazdo. A mierzy się na oko, nie wydaje mi się, żeby ktoś używał do tego higrometru. Po prostu jedną część utrzymuje się stale wilgotną, a drugą względnie suchą (ważniejsze jest stworzenie gradientu wilgotności, wtedy mrówki same będą mogły wybierać). 

3. Sporo odpowiedzi w Internecie. Może być tak i tak. 

4. Będzie wystarczające. 

 

2. http://www.myrmeblog.pl/lasius-flavus/

4. Przy samotnej królowej koło miesiąca. 

5. Możesz od razu po pojawieniu się robotnic, ale nie ma takiej potrzeby, jak Ci wygodniej. 

 

Poszukaj w Internecie informacji i poczytaj też coś więcej o hodowli. ;) #1885428 Temnothorax sp.

Napisany przez docfaq na 29 sierpnia 2019 - 07:12

@polwlkp, no i co z tego? XD

1. Trudno powiedzieć, mrówki gniazdują tam, gdzie im najbardziej odpowiadają warunki. Jeśli część gniazdowa będzie zasłonięta i będzie w niej ciemno, to właśnie tam powinny się zagnieździć.
2. Ja preferuję watę, ale nie wiem, czy obiektywnie jest różnica. Gąbkę miałem w gnieździe akrylowym i nie zauważyłem niczego szczególnego.
3. Nie rozumiem pytania, nie wiem, o jakie kwadraciki chodzi.
4. Niestety nie wiem, obstawiałbym kilkanaście lat, ale lepiej poszukać w Internecie informacji.


#1884762 ooteki karaczanów argetyńskich

Napisany przez docfaq na 21 sierpnia 2019 - 19:21

Podobno nie da się sztucznie inkubować ootek tego gatunku. Ale rzadko jest porzucają, także nie ma czym się przejmować. 

 

Ooteki karaczanów wyglądają podobnie, wystarczy wpisać hasło "ooteka karaczan" w Google Grafika i sobie będziesz mógł pooglądać do woli. ;)© 2001-2020 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).