Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?






* * * * * 1 głosów

Achatina fulica - odmiany barwne

Napisany przez magda89, 23 grudnia 2013 · 9 645 wyświetleń

Od jakiegoś czasu zastanawiałam się czym różnią się różne odmiany fulic, obecne na rynku...Sama posiadam 2 fulici: "zwykłą" i albinosa, zakupionego pod nazwą "Achatina fulica rodatzi albino body". Na początku jakoś nie interesowało mnie skąd wzięło się to "rodatzi", jednak w miarę czasu, kiedy zdarzało mi się przeglądać zagraniczne fora, natrafiałam na zdjęcia różnych fulic, opisanych jako hamillei rodatzi, jadatzi, jade...postanowiłam dojść do tego, o co w tym wszystkim chodzi ..
Oczywiście, być może dla ślimaczych znawców wpis mój jest infantylny i banalny, ponieważ wiedzą to wszystko, może jednak znajdą się osoby które czegoś się tu dowiedzą :)

Na początku powiem, że nawet zagraniczni znawcy tematu stwierdzają, że w obrębie odmian fulici panuje straszny bałagan, hodowcy często sami mieszają nazwy i nie wiedzą do końca co hodują, na forach dyskusyjnych krąży wiele różnych opinii i opisów i naprawdę ciężko się w tym wszystkim odnaleźć. Na polskich stronach nie doszukałam się żadnych informacji na ten temat, co raczej nie dziwi biorąc pod uwagę popularność (a raczej jej brak) hodowli ślimaków w naszym kraju.
Nie mniej warto mieć chociaż jakieś powierzchowne pojęcie o temacie i spróbować przebrnąć przez to wszystko.
Zaczynając od początku, Achatina fulica jest gatunkiem - to wiemy wszyscy i nie ma tu za wiele co dyskutować :) Wersja albinotyczna achatina fulica na zagranicznych forach określana jest jako "jade" - ślimak ten ma normalną, brązową, "fulicową" skorupę, ale białe ciało:
Załączony obraz
[źródło:http://rosa-schnecken.blogspot.com/2011/08/flora.html]

Idąc dalej, mamy podgatunek gatunku Achatina fulica, określany jako Achatina fulica hamillei. Z informacji jakie znalazłam wynika, że z wyglądu nie różni się ona od zwykłej fulici, natomiast jej cechą charakterystyczną jest to, że nosi gen dla linii "rodatzi" - to znaczy jej potomstwo może mieć jasnożółtą muszlę - ślimaki z taką muszlą to właśnie formy "rodatzi". Warto zauważyć, że rodatzi nie jest podgatunkiem, a jedynie odmianą kolorystyczną. W obrębie formy rodatzi, możemy mieć ślimaki o zwykłym, ciemnym ciele oraz wersję albino.
Achatina fulica hamillei rodatzi:
Załączony obraz
[żródło:http://www.achatschnecken.com/Allgemeines/Gattungen/Achatina/A__fulica/rodatzi/rodatzi.html]

Achatina fulica hamillei rodatzi albino:
Załączony obraz

Najwięcej nieścisłości dotyczy formy jadatzi...Nazwa ta pojawia się głównie na anglojęzycznych forach, większość mówi że jadatzi to po prostu rodatzi z białym ciałem, czyli rodatzi albino, są jednak opinie, że są to dwie różne linie, uzyskiwane przez krzyżowanie odmiennych form rodzicielskich w każdym z przypadków... Jakby nie było, wygląd ślimaka jest taki sam: białe ciało i żółta muszla :)

Na koniec podam linki do źródeł z których korzystałam, może ktoś zechce zgłębić temat :D
http://petsnails.proboards.com/thread/13571/differences-jades-jadatzi-rodatzi-leucist?page=1&scrollTo=112367
http://petsnails.proboards.com/thread/11608
http://petsnails.proboards.com/thread/4217
http://petsnails.proboards.com/thread/10047

Zachęcam również do dyskusji, może macie większą wiedzę w tej dziedzinie, możliwe że ja coś źle zrozumiałam (mój angielski nie jest na zachwycającym poziomie) - będę wdzięczna za wszelkie uwagi, bo temat bardzo mnie zafrapował :)
Zaczynają mnie też nachodzić niebezpieczne zapędy hodowlane :D a mianowicie korci mnie żeby sprawdzić jakie potomstwo uzyskałabym od mojej zwykłej fulici i fulici rodatzi albino... Może kiedyś się przekonam :)




po ponad roku przygód hodowlanych z fulicami mogę jedynie dodać, że moja zwykła fulica skrzyżowana z fulicą rodatzi albino body dała potomstwo o ciemnych ciałach i ciemnych muszlach, a wieć nominały ;)

Świetny wpis! Bardzo mi pomógł :)

niebezpieczne jest to, że utonę kiedyś w ślimakach ;)

na forum petsnails wszyscy mówią, że rodatzi/jadatzi to odmiany barwne podgatunku hamillei i do tego się odniosłam... w sumie głównie chodziło mi o rozszyfrowanie nazw: hamillei, rodatzi, jadatzi, jade, bo przeglądając fora zaczęłam się już w tym gubić...

może kiedyś poszukam jeszcze bardziej szczegółowych informacji

Nie wiem co niebezpiecznego jest w Twoich zapędach hodowlanych :).

 

Formy albino fulici bardzo mi się podobają i szczerze mówiąc jest mi wszystko jedno, ile przydomków będzie miał mój ślimak, byle był ładny. Póki się ich nie sprzedaje, taka wiedza wystarcza :D zdecydowanie przydatny wpis, bardzo ładnie to wszystko rozpisałaś.Co do rodatzi, najczęściej jednak spotykam się z twierdzeniem, że to podgatunek-nie odmiana barwna-co również jest ujęte w starym opisie tcp:

http://www.terrarium.com.pl/zobacz/achatina-sp-slimaki-olbrzymie-202.html


Przekierowania dla tego wpisu [ URL ]

Brak przekierowań na ten wpis

Kwiecień 2024

P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
2223 24 25262728
2930     

Albumy mojej galerii

Moje zdjęcie

użytkownicy przeglądający

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

Tagi

    Przeszukaj mój blog

    Kategorie

    Ostatni odwiedzający

    Blogi moich znajomych






    © 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.