Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Kamila_

Użytkownik od 11 lip 2018
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny cze 24 2019 15:18

Moje posty

W temacie:Wyniki badań - gorzej po wecie - co robić?

31 maja 2019 - 21:05

Gdzieś zniknęła moja odpowiedź... Jednostki dodałam, wet polecany.


W temacie:Kopanie w podłożu, a zabezpieczenia dna

08 stycznia 2019 - 03:38

Cześć. Osobiście nie jestem zwolenniczką tłumienia naturalnych instynktów u zwierząt jeżeli da się je łatwo zaspokoić. Niedawno otrzymałam pod opiekę żółwia czerwonolicego z obserwacji którego wywnioskowałam, że ma potrzebę kopania. Akwa było (w zasadzie jest nadal..) w fazie zbierania materiałów na urządzenie go i miało dwa płaskie kamienie prowadzące na tymczasową wyspę. Żółwik długo z uporem maniaka drapał/głaskał/kopał w oba, jak by chciał zaległości nadrobić:

 

https://1drv.ms/v/s!Al4rLk2QdQm-go92glr9vpnyz_OdlQ

 

Ostatecznie akwa ma dno wyłożone białymi kamieniami + zostawiłam te dwa wspomniane w które żółwik nadal czasem drapie, białych nie rusza więc dno jest bezpieczne.

Podsumowując, proponuję coś jednak podopiecznemu zapewnić, sprawdź jak zareaguje na płaski kamulec, może to kopanie jest jednak potrzebne np. żeby przytępiało pazurki.

 

 

Przy okazji polecam coś do drapania od góry w skorupkę. U mnie na początku żółwik szalał gdy się go drapało paznokciami - nadstawiał się i wymachiwał 'kuperkiem' żeby się mocniej ocierać. Na wysokości jakichś 10 cm od podłoża położyłam długi płaski kamień tak, żeby wystawał poza podstawę a żółwik mógł pod niego wejść i się ocierać. Gdy nadrabiał zaległości to aż sobie do białości zrobił jedną rysę więc musiałam zabrać. Szczotka do zmywania przyczepiona do samochodowego trzymadła świetnie się u mnie sprawdziła. 

 

(uwaga, można opluć ze śmiechu monitor ;))

 

https://1drv.ms/v/s!Al4rLk2QdQm-gpAPWCV1KDLHdc-hag

 

Obecnie, czyli po pozbyciu się garstki zalegających 'łusek' żółwik już tylko sporadycznie się ociera więc z powrotem ma ten wystający kamień a nad szczotką się zastanawiam (metalowe elementy pałąka zmuszają do zrobienia innego systemu mocowania). Co ważne w tych rozwiązaniach - musi być mocne, stabilne podłoże bo drobne i luźne będzie wykopywane. I tutaj znowu płaski kamień się najlepiej sprawdził.


W temacie:Urządzanie akwa i nasuwające się pytania

26 lipca 2018 - 14:01

Z moich wnikliwych obserwacji z ostatniego tygodnia poczynionych po włożeniu Franka do jeszcze nie wyposażonego akwa wynika, że bardziej potrzebuje on dużej powierzchni płaskiej aniżeli wysokiej. W ogóle nie korzysta z niewielkiej udostępnionej toni, powiedziała bym, że wręcz mu ona przeszkadza, bo zamiast wypływać woli się wyciągnąć jak tylko może 'na paluszkach' żeby stojąc na dnie wytknąć tylko nosek nad powierzchnie i zaraz wraca na dół, gdzie ma ciekawsze zajęcia. Pływanie, po etapie raczkowania po szklanym dnie, obecnie przypomina spacer po księżycu - powolne odbicie - powolne opadanie ;-), wyżej - w poziomie - w ogóle nie pływa. Może jeszcze nie potrafi?

Przy powierzchni bywa tylko gdy się wejdzie do pokoju, wtedy gwałtownie się zrywa, jak by bardzo chciał podpłynąć blisko człowieka. Sprawia wtedy wrażenie jak by się topił, niczym w panice przebieranie łapkami. Z początku się przestraszyłam, że nieświadomie utopię zwierzaka ale już się zorientowałam, że zachlapywanie ściany to nic dziwnego (uff). Może jest głodny? Był nauczony codziennie dostawać trochę karmy, obecnie ma minimalnie zmniejszoną dawkę. Robię porządki w tym zakresie.

 

Czy są jakieś sposoby aby pomóc pozbyć się liniejącej skóry na karku i łapkach (trudne do otarcia się miejsca blisko i w zagłębieniach skorupy)? Musiał by mieć chyba jakieś wyprofilowane szczotki żeby się dostać do tych zakamarków..


W temacie:Urządzanie akwa i nasuwające się pytania

21 lipca 2018 - 18:18

Czyli szkoły są różne.

 

Jeżeli dam więcej wody, powiedzmy kompromisowo 200L, to już filtr się zrobi za słaby. 200L to jego maximum. Lepiej sprawdzi się układ z mocniejszym filtrem, czy z dwoma ustawionymi po przeciwnych stronach akwa?

 

Obecnie czeka na włożenie Fluval 206 https://www.plantica.pl/produkty/filtracja/filtry-akwariowe/zewnetrzne/kubelkowe/filtr-fluval-206-2948 Z jakichś powodów, już nie pamiętam jakich, zdecydowałam się na ten właśnie model. Czy znacie coś sprawdzonego o większej pojemności i nie kosztuje majątku?

 

W kwestii przykrycia akwa, być może źle się wyraziłam i stąd ta różnica zdań. Nie miałam na myśli szczelnego zamknięcia (bo jakaś wymiana powietrza musi przecież być), a raczej podniesienie stanu z otworami po bokach i zadaszeniem, lub 3 ściany z zadaszeniem a na przedzie zasłonięcie tak, żeby szczelina powiedzmy 10cm (tak teraz strzelam) się rozciągała przez 90% szerokości akwa. Czy coś takiego było by odpowiednie i nie szkodziło?

 

 


W temacie:Urządzanie akwa i nasuwające się pytania

16 lipca 2018 - 21:19

Dziękuję za link. Akwa 240L. Pomyślę nad jakimś przykryciem.

 

Ponoć żółw dostosowuje się do wielkości zbiornika w jakim się znajduje, co w sytuacji, gdy umieści się niewyrośniętego osobnika do większego akwarium? Czy zacznie rosnąć dalej, szybciej i co za tym idzie, czy będzie wymagał specjalnej diety?

 

Czy praktykuje się i czy jest sens zbierać i zamrażać rzęsę?







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.