Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Morgan

Użytkownik od 31 maj 2005
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny wrz 14 2023 07:47

#1398425 Tylomelanie

Napisany przez Morgan na 29 marca 2013 - 22:08

To piękne ślimaki - na początek hodowli polecam w pierwszej kolejności Tylomelania yellow rabbit a następnie (może nawet równorzędnie) Tylomelania orange rabbit. Oba dobrze się rozmnażają w akwariach i rosną duże. Pierwszy przy złych parametrach wody niestety szybko koroduje, ale rozmnaża się szybciej niż drugi z wymienionych gatunków.

Trzeba pamiętać, że to Sulawesi, tak więc woda musi być stosunkowo ciepła i twarda.

Bardzo lubią glony – rozmnażałem je w akwarium specjalnie pod ślimaki gdzie okresowo umieszczałem rośliny ze skrętnicą, którą bardzo dobrze zgryzają. Sprawdzają się też algi w dropsach i inne tabletki dla glonojadów a także bardzo polecam spirulinę od 36% w górę.

Sam trzymałem 4 gatunki Tylomelanii, jeden Stenomelanii oraz Faunus ater, którego także serdecznie polecam.



p.s. Jeżeli ślimaki leżą na dnie bez ruchu, zamknięte w skorupach to raczej zły objaw – prawdopodobnie nie odpowiadają im parametry wody (zwykle są dość aktywne i wspinają się na korzenie i szyby lub ryją w dnie). Źle znoszą też zmianę zbiornika.




#1274722 Roztocza wokół szczęk u pająków.

Napisany przez Morgan na 09 stycznia 2006 - 15:05

Witam!
Chciałem poruszyć temat roztrząsany od dawna, lecz w nieco innym siwetle:P Otóż na kilku swoich pająkach zauważyłem roztocza. Niewielkie ilości tych pajęczaków znalazłem u paru młodych (do L5) pająków, tylko i wyłącznie w okolicy szczęk, a wygląda to dokładnie tak jak u tej blondi: http://terrarium.com.pl/galeria/viewphoto.php?id=4936&p=132592
W Encyklopedii Terrarystyki z 2003 na str. 126 znajdujemy stwierdzenie iż: „Roztocza wokół szczęki są nieszkodliwymi organizmami, które nawet pomagają w utrzymaniu czystości.” Faktem jest, że pajęczaki, które zaobserwowałem usadowione były tylko w okolicy szczeki, ale na potwierdzenie ich nieszkodliwości nie udało mi się nic znaleźć ponad to jedno zdanie.
Pająki z roztoczami są aktywne i przyjmują pokarm, jestem jednak ciekaw jaki dokładnie mają one wpływ na ptaszniki.
Pojawia się także pytanie skąd mogły się wziąć roztocza? Początkowo myślałem, że to podłoże, lecz wydaje mi się, iż pajęczaki pochodziły od świerszczy. W jednym terra ze świerszczami znalazłem kilka martwych świerszczy, zasadniczo przypominających tego ze zdjęcia: http://www.terrarium.com.pl/forum/viewtopic.php?t=27286 ,zaatakowanych przez roztocza. Moim zdaniem pasożyty dostają się na ptaszniki w trakcie spożywania pokarmu, jednak na świerszczach osadzają się wszędzie, natomiast na pająkach tylko w okolicy szczęk…??? Jako, że podłoże wykluczyłem w 100% jest to opcja najbardziej dla mnie prawdopodobna.
Dodam jeszcze, że tymi samymi świerszczami były karmione zarówno pająki duże jak i małe, a roztocza występują tylko u pająków do L5/6, u większych i dorosłych brak ich w 100%???
Jeśli ktoś z Was wie coś na temat sposobu przenoszenia się podobnych roztoczy na pająki i ich wpływu na nie, to byłbym wdzięczny za odpowiedź.

Pozwoliłem sobie użyć zdjęć z forum, ponieważ jeszcze nie wykonałem własnych.
Pozdrawiam.


#725498 Przeziebiony boa

Napisany przez Morgan na 03 lipca 2008 - 22:33

Karla – myślę, że można powiedzieć to co się myśli bez uszczypliwości – tu się zgodzę z innymi. A Twoja uwaga:

Moja teoria na temat coraz niższego średniego IQ wśród polskiej młodzieży też się sprawdza. Może załóżmy Stowarzyszenie Sprawdzonych Teorii Socjologicznych?

rozumiem przypisana jest wszystkim nam, skoro należymy do młodzieży?
Natomiast w kwestii leczenia węża zgadzam się w pełni. Biorąc dodatkowo pod uwagę, że był to boa leśny przy takich objawach:

Wlasnie obserwowalem weza i jak oddycha to pojawiaja sie bomble z boku pysku. Waz zszedl z galezi i znalazl chyba jakies chlodne miejsce-nie wiem ile tam jest stopni ale pewnie chlodniej niz wyzej:P Jest dosc apatyczny, wcale mnie nie atakuje a wczesniej mnie nie lubil. Pierwsze 3 dni podwyższonej temp nie daly raczej zadnych rezultatow...Czekac czy meczyc go zastrzykami i siebie przy okazji tez:D

nie zastanawiałbym się nad farmaceutykami. Zastrzyki i to od pierwszego dnia kiedy pojawiły się bąble z pyska! Może jestem przewrażliwiony, ale kiedy ma się kilka węzy to za jednym chorym nierzadko pojawiają się następne.
W kwestii enrofloksacyny generalnie z moich doświadczeń wynika, że jest ona średnio skuteczna, choć oczywiście zależy od podłoża infekcji. Najlepsza dla gadów jest natomiast enrofloksacyna Baytril firmy Bayer.
Co do gentamycyny mam bardzo złe doświadczenia. Nie wiem jak będzie w przypadku podania do nozdrzy, ale przestrzegam przed podawaniem w iniekcji z racji neurotoksyczności. Ponadto faktycznie powoduje grzybice. Miałem przypadek upadku węża po leczeniu tym antybiotykiem właśnie z powodu grzybicy.
Mareksan – jeśli zdecydowałeś się na ten antybiotyk to polecam dodatkowo pędzlowanie wnętrza pyska betadyną (roztwór zdaje się 1%). Do otwierania pyska najlepsze są mniejsze łyżeczki chirurgiczne lub niektóre z narzędzi dentystycznych o gładkich krawędziach, a że koszt ich nie jest duży to myślę, że warto się zaopatrzyć.
Jeszcze odnośnie antybiotyków polecę cefalotin, choć jak widać jest to kwestia do dyskusji – każdy stosuje to co każe mu doświadczenie. Najlepiej oczywiście wcześniej zrobić wymaz i antybiogram, lecz pomijając koszt tych badań nie zawsze jest na nie czas gdy infekcja postępuje szybko.


#561337 Długość Boa constrictor - komplet rozmiarów dla ciekawych.

Napisany przez Morgan na 20 kwietnia 2009 - 17:40

ostatnio kupiłem u nas iście malutkiego Ecuador'a - nie taki drogi a stosunkowo mały


#560586 żółw matamata

Napisany przez Morgan na 21 kwietnia 2009 - 20:32

Heh… może jeszcze ktoś da mail, wolno to wszystko u mnie działa przy wysyłaniu takich dużych pakunków dlatego niespecjalnie mam ochotę robić to kilka razy:P Dla Ciebie specjalnie przesyłam raz jeszcze;)


#283602 Leki stosowane u jeży w walce z pasożytami oraz infekcjmami bakteryjnymi

Napisany przez Morgan na 30 listopada 2010 - 21:37

[nobr]











































































































































Dane biologiczne
Średnia długość życia 2 - 7 lata
Masa ciała 300 - 1500 g
Liczba oddechów 40 - 50/min
Liczba uderzeń serca 180/min
Temperatura ciała 36°C
Dojrzałość płciowa 1 - 2 lat
Czas trwania ciąży 35 dni
Liczba młodych w miocie 2 do 10
Zarażenie pasożytami zewnętrznymi
Pasożyt Lek Dawkowanie Sposób podawania
Roztocza, pchły, larwy pcheł Advocate dla kotów 0,4 ml/kg m.c. do stosowania zewnętrznego (spot on)
Pchły, larwy pcheł Advantage 0,1 ml/kg m.c. do stosowania zewnętrznego (spot on)
Pchły, kleszcze, roztocza (nużyca), muchy Sebacil roztwór 1-2 ml/kg m.c. do mycia lub spryskiwania
Zarażenie pasożytami wewnętrznymi
Pasożyt Lek Dawkowanie Sposób podawania
Kokcydia Baycox 5% 0,4 ml/kg m.c. doustnie, jednorazowo
Tasiemce, przywry Droncit tabletki 1/4 tabletki do 0,5 kg m.c. doustnie
1/2 tabletki powyżej 0,5 kg m.c.
Tasiemce, przywry Drontic roztwór do wstrzykiwań 0,5 ml/kg m.c. podskórnie lub domięśniowo
Zakażenie bakteryjne narządów wewnętrznych i skóry
Lek Dawkowanie Sposób podawania
Baytril 2,5 % roztwór do wstrzykiwań 0,5 ml/kg m.c. podskórnie przez 7 dni
Baytril 2,5 % roztwór doustny 0,2 ml/kg m.c. 2 x dziennie doustnie przez 7 dni

[/nobr]


#165931 Sondowanie węży.

Napisany przez Morgan na 16 sierpnia 2011 - 14:18

Zachęcam do sondowania węży w Poznaniu.
Po wcześniejszym umówieniu zwierzęta należy przynieść na ul. Wojska Polskiego na Uniwersytet Przyrodniczy.
Ważne informacje (o ile są znane), najlepiej podać wcześniej: wiek, masa i gatunek gada.

Sondowanie jest nieodpłatne i ma służyć ułatwieniu hodowli posiadaczom węży a także zbieraniu informacji na temat tych zwierząt.

Zapraszam od października 2011.








© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.