Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


wololow

Użytkownik od 08 wrz 2017
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny lis 27 2017 23:50

Moje posty

W temacie:Pojemniki / kubki z płaską pokrywką do hodowli muszek owocówek

27 listopada 2017 - 23:35

Jakiś czas nie zaglądałem na forum. Dzięki za odpowiedzi.

W temacie:Terrarium dla D. tinctorius azureus

09 września 2017 - 16:21

W dzisiejszych czasach LED'y są bardzo popularne, ale nie jest to tak, że biją na głowę świetlówki i inne źródła światła. Na korzyść LED'ów przemawia na pewno fakt niższego poboru prądu, mniejsze nagrzewanie otoczenia, w akwarystyce światło to lepiej penetruje słup wody, możliwość zastosowania ściemniania / rozjaśniania (świt/zmierzch), itp.. Ale pojawia się pewne "ale". Trzeba naprawdę porządnych LED'ów, żeby dobrze wybarwić np. rośliny czerwone. Nie jeden, głównie akwarysta roślinny, przejechał się na tanich LED'ach, które nie były w stanie wybarwić roślin , miały też bardzo niski współczynnik oddawania barw, itp. Może dotyczy to akurat akwarystów, ale wielu terrarystom również, zależy na jak najlepszej kondycji i barwie roślin. Niby rośliny nie są najważniejsze, ale jest to jednak element środowiska, w którym mają żyć i czuć się dobrze płazy. Myślę, że najlepszym rozwiązaniem jest na dzień dzisiejszy łączenie LED'ów z innymi źródłami światła tj. T5, może nawet Hqi. Można zaprogramować np. świt na led'ach, później dołączają inne źródła, ledy gasną. Następnie włączają się ledy, gasną po czasie inne źródła światła, a ledy powoli ściemniają się imitując zmierzch. To tak odnośnie oświetlenia. Co do samego terrarium, to też jestem na starcie i waham się pomiędzy terrarium, a adaptacją akwarium pod zbiornik dla żab.


W temacie:Terrarium dla drzewołazów

08 września 2017 - 22:40

Wiem, że temat jest już dość stary, ale może ktoś nowy w tym hobby (tak jak ja teraz) trafi kiedyś na niego, więc dorzucę tu kilka znalezionych na innych forach informacji. Przede wszystkim trzeba inaczej rozpatrywać wentylację, a inaczej cyrkulację. Co do wentylacji, to faktycznie znalazłem sporo informacji na temat dość mocnego oklejania taśmą kratek wentylacyjnych właśnie po to, by zwiększyć i utrzymać wyższą wilgotność. Montowanie wszelkiego rodzaju wiatraczków, które wyciągają, bądź wtłaczają powietrze powoduje dość znaczne skoki wilgotności wskutek wymiany powietrza. Natomiast cyrkulacja polega bardziej na wymuszeniu obiegu powietrza wewnątrz samego terrarium, wiwarium, itp., a nie na jego wymianie. Tego typu rozwiązania widziałem zastosowane w terrariach tropikalnych dla drzewołazów. Terraria te były wykonane z zaadaptowanych akwariów i co ciekawe, jeden z użytkowników miał górę przykrytą szybami, które były wręcz doszczelnione silikonem. Jeden z przykładów:

 

https://www.youtube.com/watch?v=99ZSuOvw8og

 

Warto obejrzeć pozostałe filmy odnośnie tego zbiornika. Nie ma wentylacji, jest tylko cyrkulacja. Wszystko, przynajmniej na filmach tego użytkownika, żyje, rozmnaża się. Wygląda, że zarówno rośliny i zwierzęta mają się dobrze w tak stworzonych warunkach.


W temacie:Literatura na temat drzewołazów

08 września 2017 - 20:26

Witam,

też poszukuję wszelkiego rodzaju literatury na temat drzewołazów i niestety nie jest to łatwa sprawa. Jeśli coś znajdę, to pewnie podzielę się wiedzą na ten temat. ;)







© 2001-2025 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.