Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


F_lipa11

Użytkownik od 21 sie 2017
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny kwi 06 2021 19:57

Moje najnowsze najlepsze odpowiedzi

W temacie:Wybór gatunku, terrarium wewnętrzne/zewnętrzne, oświetlenie

12 stycznia 2021 - 14:52

Gratuluję wspaniałego planu i przygotowania, mało kto tak robi przed nabyciem żółwia.  :-D

1. Chersina angulata to niezwykły gatunek, ale w Polsce niedostępny (z tego co wiem) i bardzo drogi. Nie jest zbyt odporny na różnice temperatur, nie nadaje się do trzymania na wybiegu zewnętrznym (najwyżej w szklarni). To gatunek bardzo wrażliwy i trudny w hodowli. Lepiej wybrać mauretańskiego lub greckiego.

Mauretańskie są rzadziej spotykane w niewoli. Z kolei greckie (t.h. hermanni i hercegovinensis) rosną mniejsze. 

Zdaje mi się, że t. graeca terrestris nie zimuje i nie rośnie zbyt wielki. Jednak też trzeba dobrze poszukać oferty sprzedaży. 

Można szukać chersiny na https://www.terraristik.com/ , jednak jak mówiłem - jest to gatunek bardzo trudny w hodowli, ale próbować można  ;)

2. Jeżeli żółwie będą co roku zimowane, to spokojnie wystarczy dla t.h.hermanni i t.h. hercegovinensis, dla mniejszych podgatunków t.graeca również. Dla dużych okazów t. graeca i t. h. boettgeri może być ciasne.

3. Oczywiście, świetny wybór.

4. Nie, nie ma takiej potrzeby. W przypadku kanciastego - należałoby dodatkowo zabezpieczyć terrarium przed spadkami temperatury.

Co do wilgotności, ważne jest zapewnienie wilgotnego podłoża w miejscu snu, bardzo dobrze działa na pancerz i skórę. Kluczem jest mikroklimat  :-D

5. Oczywiście mówię o gatunkach zimujących: jeśli zimują: początek kwietnia - połowa października; jeśli nie: początek maja - koniec września.

Chersina tylko w szklarni z otwieranym dachem: czerwiec - sierpień.

Generalnie dorosłe, zdrowe żółwie z podgatunków/gatunków zimujących mogą przebywać na dworze, gdy temperatura w nocy wynosi 2 stopnie i więcej.

Ważne, żeby żółwie nie miały dostępu do tego kabla grzewczego w kryjówce. 

6. Trawy (rozplenice, kostrzewy), hibiskusy, lawendy, juki ogrodowe (jukka karolińska), liliowce, róże, opuncje mrozoodporne. Mam również krzewuszki. Przysmakiem mojej gromady są rozchodniki okazałe - warto posadzić, bardzo szybko się rozrastają. Najważniejsza jest różnorodność. W cieniu można posadzić żurawki, hosty i bergenie.

7. Na tej stronie jest kilka przydatnych artykułów. Dużo można dowiedzieć się też stąd http://www.spz-testudo.pl/2017/10/08/zimowanie/

Inne bardzo przydatne strony to:

https://www.hermannihaven.com/

https://www.thetortoisetable.org.uk/

https://www.tortoisetrust.org/ - artykuły są dość stare, jednak duża część informacji wciąż jest aktualna.

 

Pozdrawiam i życzę powodzenia  :-D


Jeszcze co do wybiegu: jeśli ma być 3x2m, to zdecydowanie polecam żółwie greckie t.hermanni hermanni lub ewentualnie hercegovinensis, bo zazwyczaj nie przekraczają 15cm długości i będą czuły się na takim terenie bardzo komfortowo. Obrzeżone i mauretańskie (i t.h.boettgeri) potrafią osiągnąć 25-30cm, wybieg byłby dla nich oczywiście wystarczający, ale czułyby się na nim gorzej niż mniejsze żółwie. 







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.